MENU
klinika

Nga Russian Today

A do shkruajë Kina rregullat e shekullit 21 për tregtinë?

06.06.2021 - 17:58

Evropa dhe SHBA duhet të vendosin rregulla globale të marrëdhënieve tregtare dhe teknologjisë, sipas Presidentit të SHBA Joe Biden, duke përjashtuar Pekinin nga marrja pjesë në një proces të tillë.

“Ne do të përqendrohemi në sigurimin e demokracisë së tregut, jo Kina ose dikush tjetër, të shkruajnë rregullat e shekullit 21 rreth tregtisë dhe teknologjisë”, tha Biden në editorialin e tij në Washington Post, të cilin ai i kushtoi vizitës së tij të ardhshme në Evropë, e para udhëtimi i huaj i presidencës së tij.

Biden po planifikon të takohet me Komisionin Evropian dhe presidentin e Këshillit Evropian për të diskutuar sfidat globale dhe të përshkruajë mënyrat e koordinimit të punës për t’i kapërcyer ato.

“Demokracitë kryesore në botë do të ofrojnë një alternativë të standardeve të larta ndaj Kinës për azhurnimin e infrastrukturës fizike, dixhitale dhe shëndetësore që është më elastike dhe mbështet zhvillimin global”, shkroi ai

Më parë këtë javë, presidenti amerikan nënshkroi një urdhër ekzekutiv, duke ndaluar investitorët amerikanë të mbajnë interesa financiarë në 59 kompani kineze që dyshohet se minojnë sigurinë ose vlerat demokratike të vendit dhe aleatëve të tij. Ndalimet hyjnë në fuqi më 2 gusht.

Në udhëtimin e tij të parë ndërkombëtar që nga marrja e detyrës, Biden pritet të takohet me Kryeministrin Britanik Boris Johnson dhe Mbretëreshën Elizabeth II, Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe Presidentin rus Vladimir Putin.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN