MENU
klinika

Raportohet për 1 viktimë dhe disa të plagosur

Tëmeti i fuqishëm trondit Kretën

27.09.2021 - 11:39

Një tëmet i fortë 5.8 ballë ka tronditur mëngjesin e sotëm (27 shtator) Kretën.

Sipas medieve greke, një persona ka humbur jetën. Viktima ishte një ndër tre personat e bllokuar në kishën e Profitis Ilias në Arkalochori. Sipas Protothema, kupola e kishës u shemb dhe si rezultat mbeti i vdekur punëtori.

Ndërkohë si pasojë e tërmetit kanë mbetur të plagosur edhe 9 persona, të cilët janë dërguar në spital, ndërsa raportohet se nuk ka persona të tjerë të bllokuar në ndërtesa. Dëmet më të mëdha të shkaktuara nga tërmeti janë në në fshatrat Roussochoria, Archontiko dhe Patsideros.