MENU
klinika

Financial Times/ Hallet e eksportuesve italianë

“Brexit është me të vërtetë një telash”

28.10.2021 - 12:23

Në fund të periudhës së tranzicionit për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga tregu i vetëm i BE-së, në janar 2021, disa biznese italiane nuk ishin përgatitur. Një çift i shkroi emaile paniku agjencisë italiane të tregtisë duke pyetur nëse Brexit do të thoshte se ata nuk do të ishin më në gjendje të eksportonin në Mbretërinë e Bashkuar, ose nëse duhej të fillonin të paguanin tarifat doganore për eksportet e tyre. Për lehtësimin e tyre, përgjigja për të dyja pyetjet ishte jo.

“Unë u thashë atyre se, nëse do të kishte qenë kështu, ne do të kishim qenë në mes të një lufte tregtare me MB-në,” tha Gabriella Migliore, e cila drejton një zyrë ndihmëse për Brexit në Agjencinë Italiane të Tregtisë, ose Agenzia ICE. duke folur në një konferencë këtë vit.

Në vend të kësaj, falë një marrëveshjeje tregtare të minutës së fundit BE-MB të ndërmjetësuar në dhjetor 2020, tregtia pa tarifa vazhdoi. Megjithatë, eksportet italiane në Mbretërinë e Bashkuar kanë marrë një goditje, duke rënë ndjeshëm vitin e kaluar me fillimin e pandemisë së koronavirusit dhe tani po rikuperohen me një ritëm më të ngadaltë se në tregjet e tjera kryesore.

SACE, agjencia italiane e eksportit të kredisë, pret një rritje prej 5.3 për qind të eksporteve italiane në MB në 2021, por nuk parashikon një rikuperim në nivelet para Covid deri në vitin 2023. Në të kundërt, ajo parashikon që hendeku do të mbyllet këtë vit me Gjermania, Franca, SHBA dhe Japonia, me rritje dyshifrore të eksporteve në tregjet e tyre.

Pra, a po bie mbrapa tregtia në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të Brexit? “Është disi e parakohshme për të nxjerrë përfundime. . . por mund të jetë një e dhënë e mirë,” thotë Fabrizio Botti, një ekspert ndërkombëtar i ekonomisë në think-tank IAI në Romë.

Në shtatë muajt e parë të 2021, Mbretëria e Bashkuar ishte tregu i gjashtë më i madh për produktet “Made in Italy” dhe përbënte suficitin e tretë tregtar të Italisë pas SHBA-së dhe Zvicrës. Eksportet tipike italiane në Britani, të cilat arritën kulmin në më shumë se 25 miliardë euro në 2019, përfshijnë makineri, makina dhe pjesë makinash, farmaceutikë, veshje, mobilje, ushqim, verë, veshje dhe modë.

Megjithatë, Brexit ka sjellë barrë të konsiderueshme administrative për eksportuesit italianë, me dokumente dhe konfuzion rreth ndryshimeve rregullatore. Kjo përfshin markën e sigurisë së produktit UKCA për mallrat dhe shërbimet, e sjellë për të zëvendësuar markën e vjetër CE në vitin 2021. Përdorimi i detyrueshëm i markës tani është shtyrë kryesisht për në vitin 2023.

Megjithatë, ka një optimizëm të gjerë ose, të paktën, shpresë, midis drejtuesve të biznesit dhe politikëbërësve italianë se MB do të mbetet një partner i rëndësishëm tregtar në të ardhmen.

“Prodhimi ynë i dokumenteve është rritur,” thotë Annibale Pancrazio, shefi i gjeneratës së tretë të Pancrazio, një biznes familjar që ka eksportuar prej kohësh ushqime të konservuara në MB. “Është me të vërtetë një bezdi,” thotë ai, duke vënë në dukje se përballja me të “ndonjëherë mund të kërkojë që stafi të qëndrojë vonë në mbrëmje”. Por Pancrazio, me qendër pranë bregut të Amalfit në Italinë jugore, nuk e konsideron Brexit-in një pengesë të pakapërcyeshme.

“Britanikët mbeten një treg tërheqës. . . ata mund të gatuajnë salcën e domates më keq se ne, por ne nuk na intereson për sa kohë që vazhdojnë ta blejnë nga ne”, thotë ai.

Eksportuesit e ushqimit janë ndër ata që kanë ecur mjaft mirë në tregun e Mbretërisë së Bashkuar, pjesërisht falë blerjeve të panikut të supermarketeve gjatë pandemisë.

SACE thotë se është i vetmi sektor i eksportit që vazhdoi të rritet deri në vitin 2020 dhe pritet të rritet më tej, me një normë prej 2 deri në 3 për qind në dy vitet e ardhshme.

Nga ana tjetër, shitjet e automjeteve dhe makinerive ishin kategoria më e prekur nga pandemia Covid dhe po përpiqen të rifitojnë terren, sipas agjencisë.

Për Francesco Padovan, menaxher eksporti për Coster Group, një furnizues me bazë në Milano të sistemeve të ngrohjes, ventilimit dhe ajrit të kondicionuar me një degë në East Midlands angleze, Brexit ka qenë “në thelb një sfidë burokratike dhe logjistike”. Por kompania punoi shumë për t’u përgatitur për të dhe do të vazhdojë të investojë në Britani.

“Koha e dorëzimit është pothuajse dyfishuar dhe kostoja është gjithashtu shumë e ndryshme,” thotë ai. Megjithatë, “Mbretëria e Bashkuar është dhe do të mbetet një nga fokuset tona kryesore”, me produkte specifike të tregut në tubacion. Padovan thotë se kompania e tij ka në plan të zgjerojë fuqinë e saj punëtore në Mbretërinë e Bashkuar. “Ne e shohim gotën gjysmë të mbushur dhe jo gjysmë bosh”, thotë ai.

Nicola Piovesana, një menaxher eksporti që punon për Serena Wines, një prodhues kryesor i Prosecco, është dakord. “Deri më tani, problemi ynë më i madh ka qenë Covid dhe jo Brexit”, thotë ai. Kompania humbi biznesin e tre muajve në fillim të vitit 2021 për shkak të bllokimeve në Mbretërinë e Bashkuar. “Pasi u rihap vendi, shitjet tona kanë qenë shumë, shumë të forta. . . Për sa i përket vëllimeve, ne jemi absolutisht të kënaqur.”

Serena kryesisht furnizon sektorin e mikpritjes dhe shpreson të kthehet në nivelet para Covid të shitjeve në Mbretërinë e Bashkuar deri në fund të vitit. Por duke parë përpara, Piovesana është më pak i etur: ai thotë se mungesa e shoferëve të kamionëve që po prek ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar “ka filluar të bëhet një problem i madh” që mund ta kthejë atë në “një vend më pak interesant”.

Për disa, pyetja është nëse një ditë mund të ketë një rrugëdalje nga Brexit. “Për momentin, është bërë, por ndoshta kjo mund të ndryshojë në një ose dy breza,” thotë Massimo Ungaro, një ligjvënës me qendër në Londër për Partinë Demokratike në pushtet të Italisë, i cili përfaqëson italianët që jetojnë jashtë vendit. “Përveç kësaj, ata [britanianët] nuk e kanë parë ende koston e saj të vërtetë.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times