MENU
klinika

Për herë të parë që nga vdekja e tij

Mbretëresha Elizabeth flet për Princin Filip

03.10.2021 - 18:29

Mbretëresha Elizabeth ka folur për Princin e ndjerë Filip për herë të parë që nga vdekja e tij në prill në moshën 99 -vjeçare.

Mbretëresha, 95 vjeçare, kujtoi dashurinë që ajo dhe burri i saj i ndjerë ndanë për Skocinë në fjalimin e saj në ceremoninë e hapjes për seancën e gjashtë të Parlamentit skocez të shtunën (2 tetor), shkruan People.

Princi Charles dhe gruaja e tij Camilla, e njohur si Dukesha e Rothesay në Skoci, gjithashtu morën pjesë në ngjarje.

“Unë kam folur më parë për dashurinë time të thellë dhe të qëndrueshme për këtë vend të mrekullueshëm, dhe për kujtimet e shumta të lumtura që Princi Filip dhe unë kemi ruajtur gjithmonë për kohën tonë këtu”, tha Mbretëresha në fjalimin e saj.

“Shpesh thuhet se janë njerëzit që bëjnë një vend dhe ka pak vende ku kjo është më e vërtetë si në Skoci, siç kemi parë kohët e fundit”, vazhdoi fjalimin Mbretëresha.

Për ngjarjen, Mbretëresha Elizabeth veshi një pallto me ngjyrë të gjelbër dhe një fustan të stampuar me lule të artë, të dyja nga Stewart Parvin, me një kapelë që shkonte me Rachel Trevor Morgan.

Madhëria e saj gjithashtu mbante karficën e diamantit të Mbretëreshës me gjemba diamanti.

Dukesha e Rothesay kishte veshur një fustan jeshil të zbukuruar me tartan Rothesay, së bashku me një beretë të gjelbër nga Philip Treacy dhe një karficë diamanti me gjemba diamanti.

Në korrik, monarku bëri udhëtimin e saj të parë vetëm pas vdekjes së Princit Filip në Kalanë Balmoral në Skoci, ku çifti tradicionalisht do të qëndronin nga gushti deri në vjeshtë. Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Filip pushuan së bashku në pronën në Malësitë Skoceze për herë të fundit në gusht të vitit 2020.

Kalaja Balmoral dhe pasuria përreth 7,000 hektarë kanë qenë në familjen mbretërore që kur burri i Mbretëreshës Viktoria, Princi Albert, bleu kështjellën në 1845.