MENU
klinika

Las Vegas

Pikaso 109 milionë dollarë në më pak se 1 orë

24.10.2021 - 17:47

          Gjeniu boshatis bankat në Las Vegas.

Pak orë nga ajo që nesër do të ishte ditëlindja e 140-të e piktorit kubist, 11 vepra të nënshkruara prej tij u shitën për 109 milionë dollarë, shumë përtej vlerësimeve origjinale.

Me të mbërritur nga Londra, presidenti i ”Sotheby’s”, Oliver Barker, zhvilloi ankandin për 45 minuta.

Punimet u ofruan nga MGM Resorts, pronari aktual i një prej tempujve të lojërave të fatit që ishte sfondi i një vjedhjeje të famshme të artit në filmin “Ocean’s Eleven”.

Me të ardhurat nga ankandi, MGM Resorts planifikon të diversifikojë koleksionet e tij duke blerë vepra nga gra, artistë me ngjyrë dhe pakica të tjera, në përputhje me atë që shumë muzeume amerikane kanë bërë për muaj të tërë.

Të 11 veprat e Pikasos ishin pjesë e koleksionit të mbledhur në 20 vjet nga Wynn dhe gjysma e tyre u ekspozuan në restorantin e hotelit me emrin Pikaso.

Për ”Sotheby’s” ishte hera e parë që një ankand në Amerikën e Veriut ishte zhvilluar jashtë selisë qendrore të Nju Jorkut, në York Avenue.

Koleksioni mbulonte mbi 50 vjet prodhime artistike nga mjeshtri i “Guernica”-s.

Çmimi më i lartë u vendos nga një pikturë të vitit 1938, “Gruaja me një beretë portokalli”, e cila përshkruan ish-të dashurën dhe ish-muzën Marie-Thérèse Walter, që u shit për 40,5 milionë dollarë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gruaja që zbuloi Dalì dhe Pollock

Guggenheim, zonja e madhe e artit

Vepra shfaqet pas 20 vjetësh

“Dora Maar” e dashur dhe muzë e Pikasos