MENU
klinika

Financial Times/ Shefi i FMN: Pjesë të mëdha të botës do të mbeten...

”Udhëheqësit botërorë duhet të ndërtojnë besimin tek tregjet”

05.10.2021 - 17:46

Kristalina Georgieva, shefja e FMN -së, kërkoi të kthehej në biznes si zakonisht të martën, duke u bërë thirrje qeverive të rrisin normat e vaksinimit të koronavirusit dhe reformat ekonomike për të minimizuar “rreziqet dhe pengesat” për një rimëkëmbje të balancuar globale.

Duke folur nga Uashingtoni, vetëm disa ditë para takimeve vjetore të FMN -së dhe Bankës Botërore, Georgieva u tha udhëheqësve botërorë se ata kishin nevojë për “kredibilitet politikash” në atë që ka të ngjarë të jetë një periudhë e trazuar e rimëkëmbjes “për të ndërtuar besimin tek qytetarët dhe tregjet”.

Sidoqoftë, drejtoresha menaxhuese e fondit nuk i përmendi pyetjet që varen nga besueshmëria e saj dhe e FMN -së, pas akuzave se ajo ngriti artificialisht renditjen e Kinës në një raport të Bankës Botërore kur ajo ishte shefe ekzekutive e saj.

Bordi ekzekutiv i FMN -së mori dëshmi nga WilmerHale të hënën si pjesë e “rishikimit të plotë, objektiv dhe në kohë” të çështjeve të ngritura nga firma ligjore në rolin e Georgieva në manipulimin e raportit Doing Business 2018 në Bankën Botërore. Ai gjithashtu tha se do të takohej me Georgieva “së shpejti” si pjesë e atij hetimi.

Aksionarët kryesorë të FMN -së mund të duan të kenë një pikëpamje fillestare për pozicionin e saj si drejtoreshë drejtuese para takimeve vjetore javën e ardhshme. Një faktor vendimtar do të jetë nëse auditori i fondit i ministrave të financave dhe bankierëve qendrorë pranon që analizat, parashikimet dhe publikimet e tij të mbeten të paanshme dhe të ndikuara nga aksionerët e tij më të fuqishëm.

Georgieva ka mohuar çdo keqbërje gjatë kohës së saj si shefe e Bankës Botërore. Por gjetjet e pretenduara të raportit WilmerHale kanë çuar në një luftë fjalësh midis mbështetësve të saj dhe atyre kundërshtuesve që thonë se veprimet e Georgieva kanë çuar në “rreziqe të paparë reputacioni” për bankën dhe FMN -në.

Në fjalimin e saj, Georgieva përshkroi mesazhet kryesore që do të japë javën e ardhshme nëse konfirmohet në rolin e saj. Parashikimet ekonomike do të “moderoheshin” nga 6 përqindëshi i normës globale të rritjes në korrik, sepse ekonomia globale mbeti “e penguar” nga pandemia, tha ajo në ngjarjen e organizuar nga Universiteti Bocconi.

Duke e përshkruar rimëkëmbjen si “si të ecim me gurë në këpucët tona”, Georgieva tha se pengesa më e madhe për rimëkëmbjen ishte dobësia e lidhur me pandeminë në shumë ekonomi në zhvillim, e cila po krijonte një “divergjencë në pasuritë ekonomike [që] po bëhet më këmbëngulëse”.

Inflacioni në rritje ka të ngjarë të ulet në 2022, tha ajo, por kjo ishte më e vështirë në vendet më të varfra që ishin goditur në mënyrë disproporcionale nga rritja e çmimeve të ushqimit dhe energjisë. Bankat qendrore në këto vende kishin të drejtë që kishin forcuar politikën monetare, shtoi ajo, duke vënë në dukje se kjo ishte “një zgjedhje e vështirë në mes të një rimëkëmbjeje të fillimit”.

Për të përmirësuar perspektivën ekonomike dhe për të përmirësuar standardet e jetesës, Georgieva tha se mesazhi kryesor i FMN -së ishte “vaksinimi, kalibrimi dhe përshpejtimi”.

Pa një nxitje të madhe globale të imunizimit, “pjesë të mëdha të botës do të mbeten të pavaksinuara dhe tragjedia njerëzore do të vazhdojë”, shtoi ajo. “Kjo do të pengonte rimëkëmbjen. Ne mund të shohim që humbjet globale të PBB -së të rriten në 5.3 trilion dollarë gjatë pesë viteve të ardhshme.”

Georgieva tha se FMN do të rekomandonte javën e ardhshme që vendet më të varfra të huazojnë më shumë nga fondi, duke pasur parasysh divergjencën e pasurive ekonomike globale midis tyre dhe vendeve të zhvilluara.

“Kjo krizë e jashtëzakonshme na ka ndarë, por gjithashtu na ka armatosur me njohuri që na lejojnë të mendojmë ndryshe për të ardhmen tonë,” tha Georgieva.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimi i FMN-së: Më keq se...

“Pasojat ekonomike të pandemisë, edhe më të rënda”

Nga Al Jazeera/ Paralajmërimi i FMN për Europën

“Një rimëkëmbje ekonomike më e ngadaltë se sa pritej”