MENU
klinika

Disa rregulla që duhet t'i ndiqni me besnikëri

4 këshilla për të mbrojtur lëkurën tuaj gjatë dimrit

03.12.2021 - 13:27

Ndjenja e lëkurës së fytyrës të butë, të lëmuar dhe të freskët është një nga ndjesitë më të këndshme për trupin femëror. Megjithatë, ka edhe kërcënime, të cilat fshihen çdo ditë, në çdo lëvizje tonë dhe janë përgjegjëse për çrregullimet e uniformitetit të saj.

Faktori kurorëzues në listën e tyre nuk mund të ishte faktori i jashtëm i quajtur “ndryshimet e motit”. I ftohti është vërtetuar se irriton sipërfaqen e lëkurës, duke e dehidratuar atë dhe duke shtuar efektin e lodhjes dhe pamjes së turbullt.

Por për ju që e keni dobësi dhe bëni gjërat tuaja, ka disa rregulla që nëse i ndiqni me besnikëri, do t’ju vendosin në kategorinë e atyre që gëzojnë avantazhet e lakmueshme.

Mos e privoni veten nga gjumi

Kaloni kohën që ju nevojitet në gjumë dhe mos e tejkaloni atë. Përveç dhuratave të dobishme që na ofron nëpërmjet stimulimit shpirtëror dhe relaksimit, përfitimet e tij shtrihen edhe në lëkurë. Gjatë gjumit, qelizat rigjenerohen, ndaj mos u vono për t’u zhytur në ëndrrat melankolike.

Zgjidhni hidratuesin e duhur

Kremi juaj hidratues është një shoqërues në udhëtimin e dimrit. Ai që do të mbushë nivelin e lëkurës tuaj me ujë dhe do të parandalojë çdo acarim, ndjesi të pakëndshme të tërheqjes dhe gërvishtje të bezdisshme. Hetimi i duhur i nevojave tuaja individuale dhe përbërësve të produktit që zgjidhni duhet të përshtaten në mënyrë të përsosur.

Kushtojini vëmendje temperaturës së duhur të ujit

Fshijeni nga mendja idenë e gabuar se uji i nxehtë është ideal për të larë fytyrën. Sigurisht që relaksimi që ndjen në dush kur dëgjon ujëvarën e nxehtë nuk përshkruhet me fjalë, por mendoni se për të shmangur thatësinë dhe imazhin e padëshiruar të turbullt duhet të ulni temperaturën e ujit.

Bëj një “sy qorr” ndaj ushqimit të shëndetshëm

Vitaminat dhe yndyrat esenciale Ω3 shtojnë gurin e tyre të vogël në arritjen e qëllimit të tyre për të marrë lëkurë të përsosur. Vendosni frutat, perimet dhe shumë ujë në rutinën tuaj të përditshme dhe nuk do të humbni.