MENU
klinika

Analiza

Hartat imagjinare të Erdoganit e vendosin gjithë rajonin në rrezik

07.12.2021 - 18:39

Megalo Dereio është një fshat malor në njësinë rajonale të Evros pranë kufirit me Turqinë. Përdoret shpesh nga rrjetet e trafikimit të qenieve njerëzore që kontrabandojnë migrantë pa dokumente që arrijnë të kalojnë lumin në vend. Ndërkohë, fshati është kyç në planifikimin e mbrojtjes rajonale të Greqisë.

Raketat e trafikut anashkalojnë autostradën Egnatia, ku policia kryen rregullisht kontrolle për të goditur kontrabandën dhe në vend të kësaj transferon “mallrat” e tyre nëpërmjet vargmalit malor të Rodopit në Selanik dhe Athinë – ose, përndryshe, në Bullgarinë e afërt.

Gjatë dy viteve të fundit vendasit kanë protestuar kundër rritjes së vjedhjeve dhe autoritetet kanë vendosur forca speciale në zonë për të frenuar fluksin e emigrantëve. Bullgaria ka ndërmarrë veprime të ngjashme në anën e saj të kufirit.

Megjithatë, zyrtarët grekë nuk duket se i kanë kërkuar presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan lejen e tij për të patrulluar territorin sovran të Greqisë.

Si rezultat, mediat në anën tjetër të kufirit kanë reaguar furishëm ndaj pranisë së forcave ushtarake në ato që ata i përshkruajnë si “fshatrat turke”, si Soufli, duke e denoncuar atë si një “provokim”.

Shqetësimet turke, natyrisht, nuk kufizohen vetëm në Soufli.

Institucioni i Erdoganit po përjeton gjithashtu një krizë për praninë e trupave amerikane në qytetin port verior të Aleksandoupolit dhe stërvitjet e përbashkëta ushtarake greko-amerikane në poligonin e pushkatimit Petrochori, një fshat i krishterë në rajonin e Xanthit.

Pra, pasi kërkoi çmilitarizimin e ishujve të Egjeut bazuar në një interpretim selektiv të Traktatit të Lozanës të vitit 1923, Turqia tani dëshiron të ketë ndikim për strukturën e sigurisë së Greqisë në Traki. Në të njëjtën kohë, Ankaraja ka armatosur anën e saj të kufirit të Evros.

Është një sjellje e paarsyeshme dhe e rrezikshme nga një regjim i cili, pavarësisht rënies së tij të dukshme, kërkon të sigurojë që kushdo që vjen në pushtet, nëse Erdogan nuk fiton zgjedhjet e ardhshme, i përmbahet një politike që sfidon sovranitetin grek jo vetëm në Egje, por edhe në Traki.

Hapat e Greqisë për të rritur sigurinë në Traki nuk bien ndesh me Traktatin e Lozanës. Megjithatë, duket se sipas arsyetimit të Erdoganit, si dhe atyre që shpresojnë të ndjekin gjurmët e tij, traktatet i japin Turqisë të drejtën të pretendojë atë që dëshiron për vete.

Burimi: Gazeta Greke Kathimerini

Përktheu dhe përshtati: Konica.al