MENU
klinika

12 të mbijetuar

Përmbyset varka me 32 emigrantë në Greqi

22.12.2021 - 11:52

Një varkë me 32 emigrantë është përmbytur në brigjet e Greqisë, ndërkohë forcat e kërkimit shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar, shkruan protothema. Sipas informacioneve paraprake, kërkimet kanë filluar që në orët e para të mëngjesit në zonën detare në jug të Folegandros, pas fundosjes së varkës në të cilën ndodheshin 32 emigrantë.

12 pre tyre ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Sipas dëshmive të të mbijetuarve, varka me të paktën 32 persona në bord ka pësuar dëmtime mekanike nga prurja e ujit dhe është fundosur. Gjithashtu vetëm dy nga 12 të mbijetuarit mbanin jelek shpëtimi, shkruan abcnews.al

Ministri i Transportit dhe Politikës Ishullore, Giannis Plakiotakis, ka urdhëruar menjëherë nisjen e operacion kërkimit. Eksplorimi në zonën detare po kryhet me 5 anije të shërbimit detar, një helikopter të marinës,një helikopter të forcave ajrore dhe një avion C-130.

Shqiptari ndihmoi autorin të arratiset

Del video, si u rrah biznesmeni grek në mes të rrugës

Rrahën për vdekje grekun jashtë një lokali nate

Dy shqiptarët akuzohen për vrasje me paramendim

Alexis Tsipras: Do ta paguani këtë gjë...

BE: Nuk i hapëm negociatat me Shqipërinë!

"Mitsotakis hiq dorë nga armët, le të bëjmë paqe!"

Politikani turk shpalos flamurin para Parlamentit të Greqisë

Në banak shisnin mish, por pas tij kokainë

Goditet banda shqiptare e drogës në Athinë