MENU
klinika

Ja cilat janë

Tre zakone të përditshme që premtojnë një bark të sheshtë

24.01.2022 - 07:10

Darka është ai vakti i ditës, të cilin e fajësojmë menjëherë sa herë që dy-tre kilogramë shfaqen si një bonus në trupin tonë. Me fjalë të tjera, është vakti që lidhet drejtpërdrejt me yndyrën e lokalizuar, strijat dhe celulitin.

Por çfarë do të thonit nëse do të mësoni se ka armiq të tjerë më të këqij për trupin e saj sesa darka?

Nëse ajo që dëshironi me padurim është humbja e peshës dhe barku i sheshtë, këshillat e mëposhtme ju shqetësojnë më shumë sesa e imagjinoni. Arsyeja: Kjo është pikërisht ajo që ju nevojitet për një metabolizëm të shpejtë.

Çfarë duhet të bëni për të arritur rezultatin që dëshironi?

Nuk ka kos për darkë

Sa herë i jemi drejtuar këtij opsioni të lezetshëm dhe të lehtë, i cili ka aftësinë të na çlirojë edhe nga urthi dhe shqetësimi? Sado ëndërrimtare që e kemi bërë këtë zgjedhje në mendjen tonë, siç rezulton jogurti duhet shmangur para gjumit pasi ëmbëlsuesit shtesë çojnë në fryrje të pabesueshme.

Dush i ftohtë para gjumit

Çfarëdo që të tremb i ftohti në dimër, provoni edhe të vakët. Barku i sheshtë do të “aktivizohet” përmes indit dhjamor, i cili do të konsumojë energji për të rritur nivelet e temperaturës në trupin tonë. Mund të ftohemi, por në të njëjtën kohë do të djegim kalori. Le të jetë kjo përgatitja jonë e fundit para gjumit.

Thuaj lamtumirë çamçakëzit pa sheqer

Po, po e keni dëgjuar mirë. Kjo kategori është e pasur me alkool sheqeri, i cili quhet sorbitol. Ky është fajtori kryesor kur ndjejmë ënjtjen e zakonshme në bark