MENU
klinika

Lista/ Çdo 17 orë krijohet një i ri

Forbes: 2021 solli një numër rekord miliarderësh

10.02.2022 - 12:46

Një numër rekord miliarderësh, rreth një i ri çdo 17 orë, janë krijuar gjatë pandemisë COVID-19, sipas Listës së Miliarderëve të Botës 2021 të revistës Forbes.

Lista e 35-të vjetore e revistës e më të pasurve në botë goditi një numër të paprecedentë prej 2,755 miliarderësh, 660 më shumë se një vit më parë, me një vlerë totale prej 13.1 trilion dollarë, nga 8 trilion dollarë në listën e vitit 2020. 63 gra të tjera u bënë miliardere, në total 328. Si grup, gratë në listë kanë një vlerë prej 1.5 trilion dollarësh, një rritje gati 60 për qind gjatë vitit të kaluar.

Ishin 205 persona, të gjithë përveç dy prej të cilëve janë bërë vetë, të cilët u bënë miliarderë në Kinë në 12 muajt e fundit, duke krijuar një rekord prej 626 miliarderësh në vend. Miliarderët e rinj përfshijnë Chen Zhiping, kryetar dhe CEO i prodhuesit të pajisjeve të avullimit Smoore International, i cili ka një pasuri prej 15.9 miliardë dollarësh; Miliarderja e re më e pasur në Kinë, Kate Wang, CEO e kompanisë së avullimit RLX Technology, me vlerë 5 miliardë dollarë; dhe Cao Renxian, Kryetar dhe President i Sungrow Power Supply, i cili ka një vlerë neto prej 5.3 miliardë dollarë amerikanë.

10 njerëzit më të pasur në botë tani kanë një vlerë totale prej 1.2 trilion dollarësh, duke e rritur pasurinë e tyre me rreth 66 për qind gjatë 12 muajve të fundit. Gjithsej 86 për qind e miliarderëve janë më të pasur se një vit më parë.

Ka një rekord prej 493 të ardhurish në klubin e miliarderëve, duke përfshirë 210 nga Kina dhe Hong Kongu dhe 98 nga SHBA. E sapoardhura më e pasur, me 38.2 miliardë dollarë, është Miriam Adelson, e cila trashëgoi perandorinë e kazinosë së burrit të saj Sheldon Adelson pas vdekjes së tij në janar.

Të tjera hyrje të reja të dukshme përfshijnë personalitetin e TV Kim Kardashian West, CEO e aplikacionit të takimeve Bumble, Whitney Wolfe Herd, miliarderja femër më e re në botë dhe Guillaume Pousaz, themelues i firmës së pagesave checkout.com. Miliarderi më i ri i bërë vetë është 26-vjeçari Austin Russell, i cili u largua nga Universiteti Stanford për të krijuar firmën e sensorëve të automobilave Luminar Technologies, e cila prodhon sensorë lidar për makinat që drejtojnë vetë.

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, i cili po heq dorë nga manteli i CEO-ve në tremujorin e tretë të 2021, është personi më i pasur në botë për të katërtin vit radhazi, me vlerë 177 miliardë dollarë, 64 miliardë dollarë më shumë në vitin e kaluar për shkak të rritjes së aksioneve të Amazon. CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk është personi i dytë më i pasur me një pasuri prej 151 miliardë dollarësh, një rritje prej 126.4 miliardë dollarësh në krahasim me një vit më parë, kur ai u rendit në vendin e 31-të me 24.6 miliardë dollarë. Manjati francez i mallrave luksoze Bernard Arnault mbajti vendin e tretë pasi pasuria e tij pothuajse u dyfishua në 150 miliardë dollarë nga 76 miliardë dollarë.

Rritja e pasurisë së tyre ishte për shkak të rritjes së çmimit të aksioneve të Amazon, Tesla dhe LVMH. Në vitin 2020, aksionet e Amazon u rritën 73 për qind; Aksionet e Tesla u rritën me 705 për qind dhe aksionet e LVMH u rritën me 86 për qind.

10 njerëzit më të pasur, sipas Forbes:

Themeluesi dhe CEO i Amazon, Jeff Bezos, 177 miliardë dollarë

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, 151 miliardë dollarë

Kryetari dhe CEO i LVMH Bernard Arnault, 150 miliardë dollarë

Bashkëthemeluesi i Microsoft dhe ish-CEO, Bill Gates, 124 miliardë dollarë

Bashkëthemeluesi dhe CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, 97 miliardë dollarë

Kryetari dhe CEO i Berkshire Hathaway Warren Buffett, 96 miliardë dollarë

Bashkëthemeluesi i Oracle, Kryetar Ekzekutiv dhe CTO Larry Ellison, 93 miliardë dollarë

Bashkëthemeluesi i Google dhe ish-CEO, Larry Page, 91.5 miliardë dollarë

Bashkëthemeluesi i Google dhe ish-presidenti i Alphabet Sergey Brin, 89 miliardë dollarë

Kryetari dhe Drejtori Menaxhues i Reliance Mukesh Ambani, 84.5 miliardë dollarë

Për herë të parë, gruaja më e pasur në botë është Françoise Bettencourt Meyers, trashëgimtarja e L’Oréal, me një pasuri neto prej 73.6 miliardë dollarësh. Çmimi i aksionit të L’Oréal, në të cilin Bettencourt dhe familja e saj zotërojnë 33 për qind të aksioneve, u rrit gati 40 për qind që nga marsi i kaluar, duke ndihmuar në shtimin e 24.7 miliardë dollarëve në vlerën neto të Bettencourt.

Alice Walton, vajza e themeluesit të ndjerë të Walmart, Sam Walton, humbi titullin e gruas më të pasur në botë, pavarësisht se vlera e saj neto u rrit 7.4 miliardë dollarë në 12 muajt e fundit për shkak të rritjes së aksioneve të Walmart më shumë se pesë për qind që nga mesi i marsit 2020. Gjatë pandemisë, gjigandi i shitjes me pakicë prezantoi shpërndarjen falas si pjesë e një programi anëtarësimi të ngjashëm me Amazon Prime, duke përmirësuar shitjet në internet me 69 për qind në vit deri në janar 2021.

Pavarësisht se donte t’i jepte të gjitha paratë e saj, ish-bashkëshortja e Jeff Bezos, MacKenzie Scott, pa një rritje të vlerës së saj neto të 53 miliardë dollarëve amerikanë për shkak të aksioneve të saj në Amazon. Scott, divorci i të cilës u finalizua në vitin 2019, u bë filantropistja më e madh në botë vitin e kaluar, duke dhënë 5.8 miliardë dollarë grante për 500 organizata jofitimprurëse në të gjithë SHBA. Scott u martua përsëri dhe burri i saj, mësuesi i shkencës Dan Jewett, iu bashkua premtimit të saj 2019 për të dhënë pjesën më të madhe të pasurisë së saj.

10 femrat më të pasura sipas Forbes:

Trashëgimtarja e L’Oréal Françoise, Bettencourt Meyers dhe familja, 73.6 miliardë dollarë

Trashëgimtarja e Walmark, Alice Walton, 61.8 miliardë dollarë

Autorja dhe filantropistja Mackenzie Scott, 53 miliardë dollarë

Drejtoresha e Koch Industries, Julia Koch dhe familja, 46.4 miliardë dollarë

Pronarja e Las Vegas Sands, Miriam Adelson, 38.2 miliardë dollarë

Aksionerja e Mars, Jacqueline Mars, 31.3 miliardë dollarë

Kryetarja e Bright Scholar Education dhe aksionarja e shumicës së Country Garden, Yang Huiyan dhe familja, 29.6 miliardë dollarë

Pronarja e Altana dhe trashëgimtarja e BMW, Suzanne Klatten, 27.7 miliardë dollarë

Kryetarja Ekzekutive e Hancock Prospecting Group, Gina Rinehart, 23.6 miliardë dollarë

Trashëgimtarja e Antofagasta dhe pronarja e Quiñenco Iris Fontbona dhe familjes, 23.3 miliardë dollarë

Pekini, Kinë, është shtëpia e më shumë miliarderëve se kudo në botë, duke ia kaluar qytetin e Nju Jorkut, sipas revistës. SHBA ka ende më shumë miliarderë se çdo vend tjetër në 724, me Kinën që mbyll diferencën me 698 (përfshirë 71 nga Hong Kongu dhe 1 nga Macau). India ka numrin e tretë më të madh të miliarderëve me 140.

1,149 miliarderët nga vendet e Azisë-Paqësorit kanë një vlerë prej 4.7 trilion dollarësh, ndërsa miliarderët amerikanë kanë një vlerë totale prej 4.4 trilion dollarësh.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


11 njerëzit më të pasur në botë

Sa kohë iu desh të bëheshin miliarderë?


"Duhen ndaluar ndërtimet e shfrenuara për të mbrojtur natyrën"

Turizmi po dëmton Greqinë!

Si përfitohet? Zerohen tri taksa vendore dhe…

Skema e qeverisë për pensionistët kryefamiljarë

Shkak, sulmet ruse në sektorin e energjisë!

Ukraina planifikon importe rekord të energjisë elektrike