MENU
klinika

Të dhënat nga Inteligjenca amerikane

“Rusisë i duhen 2 ditë për të rrëzuar Ukrainën”

06.02.2022 - 09:03

Rusia do të ishte në gjendje të mundte Ukrainën në vetëm dy ditë nëse do të ndodhë një pushtim i mundshëm që rrezikon t’u marrë jetën 50 mijë civilëve, sipas inteligjencës amerikane.

Vlerësimet e inteligjencës perëndimore besojnë gjithashtu se qeveria e Kievit do të binte brenda këtij afati kohor dhe ajo që do të pasonte do të ishte një krizë humanitare që përfshin rreth 5 milionë refugjatë.

Mundësia e një zgjidhjeje diplomatike të krizës duket të jetë gjithnjë e më e vogël, përfundon analiza.

Duke iu referuar një grumbullimi të vitit të kaluar, një zyrtar evropian, duke folur në kushte anonimiteti, i tha Uashington Post : “Shqetësimi ynë do të ishte që të mos vendosen trupa luftarakë… në kufirin e një vendi tjetër dy herë dhe të mos bëhet asgjë.”

“Mendoj se kjo është frika e vërtetë që kam. [Putinit] tani i nxjerr të gjitha atje. Nëse ai nuk bën asgjë përsëri … çfarë i thotë kjo komunitetit të gjerë ndërkombëtar për fuqinë e Rusisë?”

Deklaratat e tij vijnë në një kur zyrtarët e ushtrisë dhe inteligjencës amerikane besojnë se Rusia do të zhvillojë një stërvitje masive me armë bërthamore në javët e ardhshme si një paralajmërim për NATO-n që të mos ndërhyjë në rast se Putini pushton Ukrainën, raportoi Financial Times.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Forcat ruse po grumbullohen në kufirin e Ukrainës...

“Putini po luan me zjarrin”!

Britania e Madhe furnizon me armatime Ukrainën

“Po përballemi të vetëm ndaj ushtrisë më të madhe në Evropë”