MENU
klinika

Nga Financial Times/ Tregjet financiare në një fushë beteje

Kina, Rusia dhe gara drejt një bote post-dollar

28.02.2022 - 14:26

Tregjet shpesh reagojnë fuqishëm ndaj ngjarjeve gjeopolitike, por më pas i shmangin ato. Jo këtë here. Pushtimi rus i Ukrainës është një pikë kthese kryesore ekonomike që do të ketë shumë pasoja të qëndrueshme. Midis tyre do të jetë një përshpejtim i kalimit drejt një sistemi financiar global bipolar, njëri i bazuar në dollar, tjetri në renminbi.

Procesi i shkëputjes financiare midis Rusisë dhe perëndimit, natyrisht, ka vazhduar për disa kohë. Bankat perëndimore reduktuan ekspozimin e tyre ndaj institucioneve financiare ruse me 80 për qind pas aneksimit të Krimesë nga vendi në 2014, dhe pretendimet e tyre ndaj pjesës tjetër të sektorit privat të Rusisë janë përgjysmuar që atëherë, sipas një raporti të fundit të Capital Economics. Sanksionet e reja dhe më agresive të shpallura nga SHBA do ta çojnë këtë shkëputje shumë më tej.

Gjithashtu do ta bëjë Rusinë shumë më të varur nga Kina, e cila do të përdorë sanksionet e SHBA-së dhe BE-së si një mundësi për të marrë naftën dhe gazin e tepërt rus me çmim të lirë. Kina nuk është fanse e luftës së Vladimir Putinit. Por ajo ka nevojë për mallra dhe armë ruse, dhe e sheh vendin si një pjesë kyçe të një rendi të ri të udhëhequr nga Pekini, diçka për të cilën Moska është e vetëdijshme.

“Kina është jastëku ynë strategjik,” i tha Nikkei Asia së fundmi Sergei Karaganov, një shkencëtar politik në Këshillin për Politikën e Jashtme dhe të Mbrojtjes me bazë në Moskë. “Ne e dimë se në çdo situatë të vështirë, ne mund të mbështetemi në të për mbështetje ushtarake, politike dhe ekonomike.”

Kjo nuk do të thotë se Kina do të thyejë sanksionet e SHBA-së ose Evropës për të mbështetur Rusinë, por sigurisht që mund t’u lejojë bankave dhe kompanive ruse më shumë akses në tregjet dhe institucionet e saj financiare. Në të vërtetë, vetëm pak javë më parë, të dy vendet njoftuan një “miqësi pa kufij”, një që sigurisht do të përfshijë lidhje më të ngushta financiare pasi Rusia është e mbyllur nga tregjet perëndimore. Kjo pason një marrëveshje të vitit 2019 midis Rusisë dhe Kinës për të zgjidhur të gjithë tregtinë në monedhat e tyre përkatëse dhe jo në dollarë. Lufta në Ukrainë do ta përshpejtojë këtë. Dëshmi, në ditët e fundit, Kina heq një ndalim importi për grurin rus, si dhe një marrëveshje të re afatgjatë të gazit kinez me Gazprom.

E gjithë kjo mbështet qëllimin afatgjatë të Kinës për të ndërtuar një botë të pasdollarizuar, në të cilën Rusia do të ishte një nga shumë shtete vasalë që do të zgjidhte të gjitha transaksionet në renminbi. Arritja atje nuk është një proces i lehtë. Kinezët duan të de-dollarizojnë, por gjithashtu duan kontroll të plotë të sistemit të tyre financiar. Një nga arsyet që dollari është monedha rezervë botërore është se, në të kundërt, tregjet amerikane janë kaq të hapura dhe likuide.

Megjithatë, kinezët shpresojnë të përdorin tregtinë dhe petropolitkën e momentit për të rritur pjesën e renminbit në këmbimin valutor global. Një investitor perëndimor i nivelit të lartë në Kinë më tha se priste që aksioni të rritej nga 2 përqind në 7 përqind në tre deri në katër vitet e ardhshme. Kjo, natyrisht, është ende e vogël në krahasim me pozicionin e dollarit, i cili është 59 për qind.

Por kinezët po bëjnë një lojë të gjatë. Financat janë një shtyllë kyçe në konkurrencën e re të Fuqive të Mëdha me Amerikën; monedha, flukset e kapitalit dhe shtegu tregtar i Iniciativës Brez dhe Rrugë do të luajnë të gjitha një rol në këtë. Pekini po diversifikon ngadalë rezervat e tij valutore, si dhe po blen shumë ar. Kjo mund të shihet si një lloj mbrojtjeje në një fjalë post-dollar (supozimi është se ari do të rritet ndërsa dollari bie).

Kufizimet e reja të SHBA-së për flukset e kapitalit në Kinë për arsye të sigurisë kombëtare mund të përshpejtojnë më tej procesin e shkëputjes financiare. Nëse fondet e pensioneve amerikane nuk mund të rrjedhin në Kinë, vetë-mjaftueshmëria në tregjet e kapitalit bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Pekini është përpjekur të forcojë besimin dhe transparencën në sistemin e vet, jo vetëm për të tërhequr investime të huaja jo amerikane, por edhe për të inkurajuar një bum investimesh në tokë, në të cilin sasi të mëdha të kursimeve kineze do të derdheshin në tregjet e brendshme të kapitalit.

Ndërsa sanksionet kundër Rusisë paralajmërojnë më shumë shkëputje, është gjithashtu e mundur që pasojat ekonomike nga lufta (ulja e kërkesës, edhe më e lartë inflacioni) do ta shtynte Amerikën dhe kombet e tjera të dorëzohen ndaj presioneve të çmimeve që do të favorizonin mallrat kineze. Ndërsa ka të ngjarë të ketë shumë qëndrime politike në të dy anët e rreshtit për t’i bërë ballë Rusisë dhe Kinës, duhet një kohë e gjatë për të shkëputur zinxhirët e furnizimit. Politikëbërësit në Uashington ende nuk e kanë marrë seriozisht këtë.

Pekini, nga ana tjetër, është mjaft serioz për rendin e ri botëror që po ndjek. Në librin e tij të vitit 1997, The Grand Chessboard, Zbigniew Brzezinski, ish-këshilltari për sigurinë kombëtare të SHBA-së, shkroi me paramendim se skenari më i rrezikshëm gjeopolitik për perëndimin do të ishte një “koalicion i madh i Kinës, Rusisë dhe ndoshta Iranit”. Kjo do të udhëhiqej nga Pekini dhe do të bashkohej jo nga ideologjia, por nga ankesat e përbashkëta. “Shmangia e kësaj emergjence, sado e largët që të jetë, do të kërkojë një shfaqje të aftësive gjeostrategjike të SHBA në [të gjithë] perimetrat e Euroazisë njëkohësisht,” shkroi ai.

Tregjet financiare do të jenë një fushë e madhe beteje. Ata do të bëhen një vend për të mbrojtur vlerat liberale (për shembull, nëpërmjet sanksioneve kundër Rusisë) dhe për të rinovuar aleancat e vjetra. (A mund të bashkohen SHBA-të dhe Evropa për të krijuar një strategji si për sigurinë energjetike ashtu edhe për ndryshimet klimatike?) Ata gjithashtu do të jenë shumë më të ndjeshëm ndaj gjeopolitikës sesa kanë qenë në të kaluarën.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN