MENU
klinika

The Economist/ Çmimet e larta do ta zgjasin luftën

A mund të mbijetojë bota pa mallrat ruse?

11.03.2022 - 19:01

Në vitin 1866, Nikolai Nekrasov, një autor rus, filloi të botojë “Kush është i lumtur në Rusi”, një poemë me katër pjesë që përshkruan se si heqja e skllavërisë, e miratuar disa vjet më parë, nuk kishte pasuruar shumicën e fshatarëve. “Zinxhiri është thyer,” përfundon kapitulli i parë i tij, dhe skajet e tërheqjes kanë goditur të dyja anët menjëherë.

Një shekull e gjysmë më vonë, vargjet e tij janë një shëmbëlltyrë për ostracizmin e Rusisë dhe pasojat e mundshme të tij. Shkatërrimi i ekonomisë së 11-të më të madhe në botë, e krahasueshme për nga madhësia me Australinë, nuk duhet të shkaktojë domosdoshmërisht kaos globale. Por që nga koha e Nekrasovit, dhe më tej që nga shembja e Bashkimit Sovjetik, zinxhiri i varësisë që lidh Rusinë me ekonominë botërore është forcuar dhe është bërë më kompleks. Rusia renditet respektivisht në vendin e parë, të dytë dhe të tretë në mesin e eksportuesve botërorë të gazit natyror, naftës dhe qymyrit. Europa e merr pjesën më të madhe të energjisë së saj nga fqinji i saj lindor. Rusia gjithashtu përbën gjysmën e importeve të uraniumit të Amerikës. Furnizon një të dhjetën e aluminit dhe bakrit në botë dhe një të pestën e nikelit të shkallës së baterisë. Dominimi i tij në metalet e çmuara si paladiumi, kyç në industrinë e automobilave dhe elektronikës, është edhe më i madh. Ai është gjithashtu një burim i rëndësishëm i grurit dhe plehrave organike.

Deri më tani, eksportet e saj të lëndëve të para janë kursyer nga lloji i ndalimeve gjithëpërfshirëse që Perëndimi ka vendosur ndaj sektorëve të tjerë. Amerika njoftoi një embargo ndaj naftës ruse më 8 mars, por ajo blen pak nga mallrat, Britania do të heqë dorë nga blerjet këtë vit. Megjithatë, shenjat në rritje se Perëndimi mund të shkojë më tej, kanë tronditur tregjet e mallrave. Pasi sekretari i shtetit i Amerikës, Antony Blinken, tha më 6 mars se po fliste me aleatët për një ndalim të përbashkët, nafta e papërpunuar Brent u rrit në 139 dollarë për fuçi, dyfishi i çmimit të 1 dhjetorit, megjithëse deri më 10 mars kishte rënë përsëri në 113 dollarë. Lëkundjet e çmimeve ishin të dhunshme edhe në gaz: më 8 mars kontratat e lidhura me çmimin evropian të gazit me shumicë u rritën me një të tretën në 285 € (316 dollarë) për mwh, 18 herë më shumë se niveli i një viti më parë, pasi Rusia kërcënoi të hakmerrej. Në të njëjtën ditë, Londra Metal Exchange (lme) pezulloi tregtimin e nikelit për vetëm herën e dytë në historinë e saj 145-vjeçare, pasi metali dyfishoi çmimin e tij rekord të mëparshëm. Këtë javë metale të tjera arritën ose iu afruan niveleve më të larta të të gjitha kohërave.

Një tronditje e tillë thellësie dhe gjerësie është e paprecedentë. Një indeks i mallrave bazë i përpiluar nga Thomson Reuters është rritur me më shumë se në çdo periudhë që nga viti 1973, në bazë tre mujore. Në javën që përfundon më 4 mars ajo tregoi rritjen e saj më të madhe që nga të paktën 1956. Përtej kateve të tregtimit, histeria nuk është ende e dukshme. Qetësia nuk ka gjasa të zgjasë. “Tani për tani çmimet janë printime në ekran. Në katër javë bëhen realitet”, thotë një tregtar. Nëse tensionet rriten më tej, energjia dhe metalet mund të duhet të racionalizohen. Firmat private dhe jeta personale do të duhet të përshtaten me dhimbje. Bota e pasur do të shkundet. Vendet e varfra mund të shkatërrohen. Në fund Rusia mund të shtrëngohet, por jo përpara se zinxhiri i thyer të këputet në pjesën tjetër të botës me dhunë të madhe.

Tregjet e mallrave janë në panik për dy arsye. Së pari, shumë prej tyre ishin të shtrënguar edhe para luftës, për shkak të kërkesës së madhe. Një rimëkëmbje e fuqishme ekonomike pas bllokimit kishte ushqyer oreksin për energji dhe metale, duke zvarritur stoqet në nivele rekord të ulëta. Furnizimi, i cili është i lehtë për t’u shkurtuar, por kërkon më shumë kohë për t’u rritur, nuk ishte arritur, thotë Giovanni Serio i Vitol, një firmë e madhe tregtare nafte. Shumë objekte “të mesme” që ishin mbyllur gjatë Covid-19, si rafineritë e naftës, mbetën jashtë linje, duke krijuar fyte të ngushta.

Arsyeja e dytë për shqetësim është zhdukja e furnizimit, e cila ka qenë problemi kryesor që nga pushtimi i Ukrainës. Një pjesë e naftës ruse po rrjedh akoma: miliona fuçi po kalojnë aktualisht Atlantikun. Por pjesa më e madhe e saj u ble dhe u pagua dy javë më parë ose më gjatë. Furnizimet më të reja të naftës së papërpunuar të Urals, varieteti që pompon Rusia, nuk po lëvizin më, pavarësisht zbritjeve prej 25% të çmimeve. Firmat perëndimore, të cilat mund ta gjejnë veten të ngecur me ngarkesë të pashitshme, po parandalojnë sanksionet e mundshme. Shumë kanë frikë gjithashtu nga një reagim publik: më 8 mars Shell tha se do të ndalonte blerjen e naftës ruse pas ditëve të mbulimit negativ të shtypit pas blerjes së naftës së papërpunuar Urals.

Veçanërisht problematike është mungesa e financimit. Shumica e bankave të huaja, madje edhe ato kineze, kanë ndaluar lëshimin e letrave të kredisë për tregtitë ruse. Pas një dekade pagimi të gjobave të mëdha për shkeljen e sanksioneve kundër Iranit dhe parisë së tjera, bankat nuk po rrezikojnë. Gjithnjë e më shumë kjo vlen edhe për tregtarët e mëdhenj të mallrave si Glencore, i cili jo shumë kohë më parë ende merrej me autokratë në emër të fuqizimit të planetit (dhe futjes në xhep të fitimeve). Shumë prej tyre kanë frikë se do të ndërpriten nga fondet bankare, linja e tyre e shpëtimit, nëse vazhdojnë të merren me Rusinë.

Problemet me logjistikën nuk janë më pak të rëndësishme. Në pamundësi për të marrë sigurim, anijet e huaja po shmangin Detin e Zi. Javën e kaluar Maersk dhe msc, të cilët së bashku përbëjnë një të tretën e operacioneve të kontejnerëve në Rusi, u larguan nga vendi. Britania i ka ndaluar anijet ruse nga portet e saj, BE po shqyrton masa të ngjashme. Franca ka kapur anijet ruse që transportonin çelik dhe sojë për në vende të tjera.

Mallrat dhe çmimet e çrregullta po tensionojnë infrastrukturën fizike dhe financiare të tregtimit të mallrave. Disa porte evropiane janë shumë të mbingarkuara. Më 7 mars China Construction Bank, një huadhënës i madh, humbi një pagesë në lme (që atëherë e ka bërë atë). Çmimet e karburantit bunker janë rritur me një të tretën që nga pushtimi, duke kufizuar transportin në mbarë botën.

Një embargo e duhur e naftës nga Perëndimi mund t’i bëjë të gjitha këto të duken si një pikë e këndshme për Cam. Në vitet normale Rusia eksporton 7-8 milion fuçi në ditë (bpd), gjysma e të cilave shkon në be. Në teori, Kina mund të blejë më shumë nga Rusia, duke çliruar disa furnizime të tjera. Por Rystad Energy, një kompani konsulence, vlerëson se tubacionet e Rusisë mund të ridrejtojnë vetëm 500,000 fuçi në ditë nga Evropa në Azi, me hekurudhat që shtojnë 200,000 fuçi të tjera në ditë. Transporti i naftës ruse në Evropë zgjat 5-10 ditë; dërgimi i tij në Azi kërkon 45. Ridrejtimi i flukseve do të bëhej edhe më i vështirë nëse sanksionet “sekondare” synojnë firmat joperëndimore. Me sistemet perëndimore të pagesave jashtë kufijve, tregtarët do të ktheheshin në shkëmbime të ngathëta. Alternativat më të mira, të përdorura nga Kina ose të tjerët, mund të duhen vite për t’u rritur.

Kjo sugjeron që një pjesë e drejtë e furnizimit me naftë të Rusisë mund të dalë nga tregu. Mallrat e tjera ndoshta do të preken. Rusia është zotuar t’i përgjigjet një embargoje të plotë të naftës duke kufizuar eksportet e gazit në Perëndim. Kufizimet në shitjet e qymyrit do të ishin gjithashtu të dhimbshme dhe do të komplikonin përpjekjet e Evropës për t’u larguar nga gazi. Ndërsa cilësia e furnizimit të tij është përkeqësuar, pjesa e importeve të bllokut të qymyrit që vijnë nga Rusia është dyfishuar gjatë dhjetë viteve të fundit, në 80%. Në rastin e gazit dhe qymyrit, pjesa më e madhe e furnizimit të Rusisë thjesht nuk do të shkonte në treg. Ambientet e tij të depozitimit të gazit janë pothuajse plot. Ajo nuk ka një flotë mjaft të madhe për të transportuar qymyr në Azi, ku është më i kërkuari (ajo dërgon qymyr në Evropë me hekurudhë).

Thirrni kartelin
Pyetja e madhe është nëse një rritje e furnizimit nga diku tjetër mund të zbusë humbje të tilla. Filloni me naftën. Amerika ka planifikuar tashmë një rritje të prodhimit të naftës prej 1 milion bpd. Perëndimi gjithashtu mund t’i shtyjë anëtarët e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) për të rritur furnizimin, duke dhënë ndoshta edhe 2 milionë fuçi në ditë. Heqja e sanksioneve ndaj Iranit mund të shtojë edhe 1 milion fuçi në ditë. Përgjimi i stoqeve të urgjencës do të ndihmonte gjithashtu. Javën e kaluar Amerika dhe vendet e tjera të mëdha konsumuese të naftës ranë dakord të lëshonin 60 milionë fuçi nga rezervat e tyre. Janë dhënë sugjerime se mund të lëshonin më shumë.

E gjithë kjo mund të rrisë furnizimin global me 3-4 milionë fuçi në ditë, shumë, por ndoshta jo mjaftueshëm. Dhe furnizimi shtesë do të merrte shumë kohë për të mbërritur. Anëtarët e OPEC-ut nuk mund të rrisin shpejt prodhimin, sepse prej vitesh nuk kanë investuar në fusha të reja. Rifillimi i puseve të argjilës amerikane zgjat gjashtë muaj, duke shpërndarë naftë të papërpunuar prej tyre gjashtë të tjera. Në ndërkohë, çmimet do të mbeten jashtëzakonisht të larta. Dhe do të kishte probleme të tjera. Riparimi i rafinerive që synojnë të thithin naftën e papërpunuar të Urals, e cila ka një përmbajtje të lartë squfuri, është e vështirë. Libanit sapo i ka mbaruar nafta jo për mungesë nafte, por për shkak të kapacitetit për të përpunuar markat jo-urale.

Gjetja e furnizimeve të reja me gaz është problemi i madh i Evropës. Me ardhjen e pranverës, kontinenti do të ketë nevojë për më pak, dhe rimbushja pas dimrit mund të shtyhet deri në vjeshtë. Ndërkohë, Evropa mund të fillojë të importojë më shumë gaz natyror të lëngshëm nga Amerika, megjithëse kjo do të kërkonte që Evropa të rriste kapacitetin e saj të “rigazifikimit” (për konvertimin e gazit të lëngshëm përsëri në gjendje të gaztë). Mirëmbajtja e planifikuar verore në platformat norvegjeze mund të shtyhet në mënyrë që ato të vazhdojnë të prodhojnë. Azerbajxhani mund të dërgojë më shumë në Evropë. Të gjitha rregullime të tilla mund të zëvendësojnë rreth 60% të importeve ruse, llogarit Rystad. Një përpjekje e fortë, por ende e pamjaftueshme.

Kështu, ribalancimi i tregut duket i pamundur pa një ulje të detyruar të kërkesës. Mënyra më pak brutale për ta arritur këtë do të ishte përmes politikave që synojnë të kufizojnë konsumin, të tilla si kufizimet për ngrohjen e ndërtesave ose racionimi i energjisë për përdorim industrial. Më shumë gjasa që tregu do të përshtatet me rritjen e çmimeve në rrugën e vështirë, përmes asaj që ekonomistët e quajnë “shkatërrim i kërkesës”, shkurtime të vetë-imponuara. Z. Serio i Vitol thotë se një rritje në çmimet e naftës së papërpunuar në 200 dollarë për fuçi mund të nxisë shkurtime “vullnetare” prej 2 milionë fuçi në ditë, me 2 milionë fuçi të tjera të mos konsumohen pasi të ardhurat janë të shtrydhura. Më 9 mars Rystad tha se çmimet mund të arrijnë në 240 dollarë për fuçi këtë verë nëse më shumë vende i bashkohen embargos amerikane.

Një ferr i tillë energjetik do të shkaktonte një taksë të madhe për firmat dhe njerëzit. Shkatërrimi i kërkesës në metale do të shtonte dhimbjen. Mungesa e aluminit mund të pengojë prodhimin e çdo gjëje, nga makinat deri te kanaçet. Një mungesë e nikelit mund të ndalojë prodhimin e automjeteve elektrike.

E gjithë kjo me siguri do të pengojë ekonomitë e pasura. JPMorgan Chase, një bankë, tashmë pret që ekonomia botërore të rritet me 0.8 pikë përqindjeje më pak në 2022 sesa një javë para pushtimit, me një goditje prej 2.1 pikë përqindjeje në zonën e euros.

Për vendet më të varfra, kërcënimi i menjëhershëm është ai i rënies së deficiteve të llogarisë korente. Analiza e The Economist sugjeron se, nëse të gjitha të tjerat janë të barabarta, nafta me 150 dollarë për fuçi për një vit do të bënte që bilancet e llogarisë korente të 37 importuesve të naftës të zhyten mesatarisht me 2.3 pikë përqindjeje. Kjo do të turbullonte vendet tashmë nën stres, si Pakistani dhe Turqia. Kina do të shihte një pikë përqindje të rrëzuar nga suficiti i llogarisë korrente. Edhe eksportuesit e mëdhenj të mallrave si Kili mund të vuajnë, sepse metalet nuk janë vlerësuar aq shumë. Vendet eksportuese të naftës do të fitonin, por do të përballeshin ende me probleme, të tilla si vlerësimi i monedhës që rëndonte në eksportet joenergjetike.

Çmimet e larta ka të ngjarë të zgjasin më shumë se heqja e sanksioneve. Rusia, e parë si një partner tregtar me reputacion dhe rrezik, do të mbetet e margjinalizuar, thotë Tom Price i Liberum, një bankë. Ndërsa tregjet e saj të kapitalit dhe të ardhurat e eksportit luftojnë për t’u rikuperuar, investimet në prodhimin e mallrave do të pakësohen. Së bashku me humbjen e aftësive dhe aseteve, kjo do të shkaktojë tkurrje të kapacitetit. Përtej vitit 2022, normat më të larta të interesit dhe rritja më e ngadaltë globale mund ta shtyjnë tregun më në fund të ftohet, me një kosto të tepruar. Në 1876 Nekrasov filloi të shkruante pjesën e fundit dhe më të këndshme të poemës së tij, duke e quajtur atë “Festa për të gjithë botën”. Fundi i lumtur nuk erdhi kurrë: kapitulli mbetet i papërfunduar.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A mund të arrijnë çmimet 200 dollarë për fuçi?

Çfarë thonë bosët e naftës për krizën globale të energjisë