MENU
klinika

A mund të arrijnë çmimet 200 dollarë për fuçi?

Çfarë thonë bosët e naftës për krizën globale të energjisë

10.03.2022 - 19:10

Mohammad barkindo, sekretari i përgjithshëm i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), reflektoi mbi zhvillimet dramatike gjeopolitike të javëve të fundit teksa iu drejtua një sallë vallëzimi në Hjuston këtë javë. Mijëra drejtues të naftës janë mbledhur në kryeqytetin botëror të naftës për CERAWeek, një konferencë energjetike e organizuar çdo vit nga s&p Global, një ofrues i informacionit financiar. Ai vuri re se karteli i OPEC-ut ka parë shtatë cikle të dhimbshme lulëzimi dhe rënieje të naftës që nga themelimi i tij në vitin 1960 dhe shqetësohej se kriza ruse mund të çojë në një tjetër “katastrofë” të tillë.

Paralajmërimi i tij erdhi në një ditë monumentale në historinë e energjisë. Në hakmarrje për sulmin e përgjakshëm dhe të paprovokuar të Vladimir Putinit ndaj Ukrainës, më 8 mars Amerika vendosi një ndalim të plotë të importeve të naftës ruse dhe Britania tha se do të fillonte një fazë pas disa muajsh. Presidenti Joe Biden foli për shënjestrimin e “arterieve kryesore të ekonomisë ruse”. Asnjë vend i BE-së nuk iu bashkua embargos, por në të njëjtën ditë Komisioni Evropian zbuloi strategjinë e tij të re energjetike, të krijuar në mënyrë eksplicite për të ulur me dy të tretat varësinë e BE-së nga gazi rus, i cili përbën rreth 40% të konsumit total të karburantit fosil. këtë vit dhe tërësisht “shumë përpara vitit 2030”. Putin u kundërshtua me një dekret më 8 mars që kërcënonte të ndërpresë eksportet e mallrave, gjë që duke pasur parasysh rolin e jashtëzakonshëm të Rusisë në gjithçka, nga gruri te nikeli, mund të përkeqësojë tregjet botërore. Çmimi i naftës së papërpunuar Brent, pikë referimi ndërkombëtar, u rrit mbi 130 dollarë për fuçi. “Kur kjo të mbarojë, sido që të përfundojë, industria botërore e naftës do të jetë ndryshe”, përmbledh Daniel Yergin, një urtë energjetik dhe nënkryetar i s&p Global.

Një pasojë afatshkurtër mund të jetë rehabilitimi i naftës së madhe, që fajësohet për nxitjen e krizës klimatike. Perspektiva e një goditjeje nafte ka bërë që edhe administrata miqësore me klimën e zotit Biden të përqafojë gjigantët energjetikë të padashur të Amerikës. Zyrtarët, duke përfshirë John Kerry, i dërguari i presidentit për klimën, fillimisht pritej që t’i visheshin naftëtarët në ambientet e Hjustonit në lidhje me përpjekjet e tyre të pakta për dekarbonizimin. Në vend të kësaj, ata ulën presionin dhe inkurajuan në heshtje shefat e naftës që të nxirrnin më shumë naftë bruto për të kompensuar humbjen e furnizimit të pakëndshëm rus. Barkindo thirri me gëzim një postim të fundit nga Elon Musk, një miliarder i makinave elektrike, se “Ne duhet të rrisim menjëherë prodhimin e naftës dhe gazit”. Një naftëtar në audiencë u pëlqeu nga fjalimet mbresëlënëse “ju thamë”. John Hess, shefi me emër i një firme nafte, argumentoi se “ne kemi nevojë për një industri të fortë të naftës dhe gazit pikërisht këtu në shtëpi në tranzicionin e energjisë”.

Rusia dikur shihej si një partner i besuar. Tani, thotë zoti Yergin, shihet “jo po aq e pabesueshme, por edhe e padëshirueshme”. Nëse nafta ruse bëhet e paprekshme, drejtuesit e naftës spekuluan me nervozizëm se nafta e papërpunuar mund të arrijë në 200 dollarë për fuçi këtë vit. Ata ishin nervozë sepse, duke lënë mënjanë të gjitha qëndrimet në skenë, shumë bos të naftës shqetësohen privatisht se kriza ruse mund t’i tingëllojë vdekjes së industrisë së tyre. Strategjia e re e BE-së tashmë po dyfishon alternativat më të gjelbra. Një periudhë e zgjatur paqëndrueshmërie dhe çmimesh të larta që tjetërson konsumatorët dhe nervozon investitorët mund t’u japë edhe politikanëve amerikanë shtytjen që u nevojitet për të përshpejtuar largimin nga karburantet fosile.

A do të vazhdojnë të rriten çmimet e naftës? Kjo varet nga disa faktorë, duke filluar nga embargoja. Amerika importon vetëm një sasi të vogël të produkteve të naftës nga Rusia, një ndërprerje që mund të menaxhohet lehtësisht. Helen Currie, kryeekonomiste e ConocoPhillips, një firmë amerikane e naftës, mendon se ndalimi amerikan nuk do të ketë shumë ndikim sepse rafinerët amerikanë po gjenin tashmë mënyra për të “optimizuar” humbjen e atyre importeve. Në konferencë, firmat kanadeze të energjisë pohuan se mund të rrisin prodhimin për të zëvendësuar një të tretën e importeve të humbura ruse “nesër”.

Kjo mund të ndryshojë nëse Amerika mbledh botën rreth një embargoje globale. Megjithatë, një rezultat i tillë duket i pamundur. BE-ja është e rezervuar, të paktën në afat të shkurtër. Kina dhe India, të cilat i urrejnë sanksionet amerikane dhe që refuzojnë të dënojnë pushtimin e Rusisë, nuk do të bashkohen. Kenneth Medlock i Universitetit Rice tregon për një marrëveshje të fundit të gazit midis Rusisë dhe Kinës që do të zgjidhet në euro dhe jo në dollarë, si një shenjë se të dy mund të punojnë rreth sanksioneve amerikane. Ata mund të importojnë më shumë naftë ruse Urals, jo vetëm sepse ajo tregtohet me një zbritje në krahasim me Brent, sipas s&p Global, ndoshta si rezultat i “vetësanksionimit” nga disa tregtarë të mallrave të shqetësuar për njollosjen e naftës ruse.

Antoine Halff i Kayrros, një firmë franceze e analitikës së të dhënave, konfirmon se blerësit evropianë, japonezë dhe koreano-jugorë “nuk po prekin naftën e papërpunuar ruse”. Por ai dëgjon pëshpëritje se disa shtëpi të mëdha tregtare mund të marrin në heshtje dërgesat. Gjurmimi i Kayrros zbulon një rritje të madhe të naftës së papërpunuar në tranzit gjatë dy javëve të fundit, për të cilën Halff mendon se përfaqëson cisterna ruse të refuzuara nga destinacioni i tyre origjinal në kërkim të blerësve të rinj. Gjithçka, mendon ai, 3 milion fuçi në ditë (bpd) naftë ruse mund të mbyllen jashtë tregut, nga një total prej rreth 4.5 milion fuçi në ditë para luftës.

Vendi i dukshëm për të kërkuar ato fuçi është opec. Barkindo hodhi ujë të ftohtë mbi idetë e tilla, duke deklaruar në Hjuston se “askush nuk mund të zëvendësojë” humbjen e mundshme në prodhimin rus, të cilën ai e vendosi në ndoshta 8 milion fuçi në ditë duke përfshirë produktet e naftës: “Bota nuk ka aq shumë kapacitete”. Pjesa më e madhe e pakësimit që ka, ndoshta 2 milion bpd në vlerë, është në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Larg nga nxitimi për t’u bashkuar me Amerikën, udhëheqësit e këtyre vendeve, të pakënaqur me politikën e saj në Lindjen e Mesme, thuhet se kanë refuzuar as të marrin telefonatat e zotit Biden. (Z. Barkindo gjithashtu e bëri të qartë se Rusia nuk do të përjashtohej nga marrëveshja e OPEC+ me joanëtare për pushtimin e saj në Ukrainë, duke vënë në dukje se karteli mbeti neutral edhe në mes të luftës midis anëtarëve të tij – Iranit dhe Irakut në vitet 1980 dhe Irakut dhe Kuvajti në 1990-91.)

Nëse jo sheikët arabë, po për shalemenët amerikanë? Frakerët mund të sjellin naftë në treg shumë më shpejt se shpimtarët e tjerë në rërën e naftës ose në det të hapur. Pas një kolapsi disa vite më parë, prodhimi amerikan i argjilës pritet të rritet këtë vit me ndoshta 750,000 bpd. Por edhe rritja e mëtejshme e prodhimit nuk do të mjaftonte për të kompensuar naftën bruto ruse të humbur. Scott Sheffield, shefi i Pioneer Natural Resources, një firmë amerikane nafte me prona të mëdha argjilore, thotë se industria mund të rrisë prodhimin me 1.5 milion fuçi në ditë brenda 18 muajve, por vetëm nëse ka “një ndryshim në filozofinë e administratës Biden për lëndët djegëse fosile në këtë vend”. Ai thotë se do të kërkojë gjithashtu bindjen e investitorëve të vuajtur të gjatë, të cilët kanë humbur miliarda në të kaluarën në bastet e firmave të shthurura të argjilorit, se çmimet më të larta të naftës justifikojnë ndjekjen e rritjes së prodhimit. Dhe si Sheffield ashtu edhe Vicki Hollub, shefi ekzekutiv i Occidental Petroleum, një firmë amerikane, tregojnë për pengesat e zinxhirit të furnizimit në çdo gjë, nga çeliku dhe rëra e thyer deri tek shoferët e kamionëve.

Kjo lë rezerva strategjike. Javën e kaluar Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (iea), një organ pothuajse zyrtar që përfaqëson vendet që konsumojnë energji, njoftoi se do të lëshonte rreth 60 milion fuçi naftë të mbajtur nga anëtarët e saj, ekuivalente me 4% të rezervave të tyre totale. Më 9 mars, IEA njoftoi se ishte gati të lëshonte më shumë. Megjithëse rezervat e tilla nuk mund të kompensojnë një humbje të përhershme në prodhimin rus, ato mund të bëjnë një ndryshim të madh për disa muaj, derisa kriza të ftohet ose të fillojnë burimet alternative të furnizimit. Rritja e çmimit të naftës pas lajmeve për lëshimin fillestar prej 60 milion fuçi sugjeron se ishte “mjerisht shumë i vogël”, por se një çlirim më i madh prej 120 milion fuçi është teknikisht i realizueshëm me një normë prej 2 milion fuçi në ditë ose më shumë. Z. Hess argumenton për një lëshim të menjëhershëm prej 120 milion fuçi këtë muaj, 120 milion fuçi të tjera muajin e ardhshëm dhe më shumë më vonë nëse është e nevojshme.

Çmimet e naftës, pra, mund të mos shpërthejnë përsëri në afat të shkurtër. Çmimi i Brent ra me mbi 5% më 9 mars pasi industria i treti konsiderata të tilla. Por edhe nëse kriza ruse zgjidhet mjaft shpejt, një nëse i madh, bota mund të mbetet e mbërthyer me një treg të pasigurt të balancuar, thellësisht të shkëputur dhe të paqëndrueshëm të naftës për vitet në vijim. Çmimet mund të rriten përsëri. Nëse ato tejkalojnë 150 dollarë për fuçi dhe qëndrojnë të larta, mendon zonja Hollub, kjo do të shkatërronte kërkesën, një perspektivë që, thotë ajo, po gjeneron “shumë shqetësim dhe shumë ankth”.

Kjo frikë ishte e dukshme në Hjuston midis bosëve të naftës, të cilët preferojnë që oferta dhe çmimi i naftës të jenë relativisht të qëndrueshme. “Nuk kam parë kurrë një grup më pesimist,” raporton Bob Dudley, ish-shefi i bp, një supermajor britanik, i cili tani kryeson Nismën për Klimën e Naftës dhe Gazit, e cila bashkon firmat energjetike të shqetësuara me sa duket për emetimet e gazrave serrë. Siç u tha Jack Fusco, shefi i Cheniere, eksportuesi më i madh amerikan i gazit natyror të lëngshëm, madhështorëve të energjisë këtë javë, “turbulencat sapo kanë filluar”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pas rritjes stratosferike

Çmimi i naftës në bursë ulet me 3%