MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Çfarë  është sëmundja “Still”?

09.04.2022 - 14:51

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti:Çfarë  është sëmundja “Still”?

Mjeku: Sëmundja “Still” e të të rriturve është një lloj i rrallë i artritit inflamator që shfaq ethe, skuqje dhe dhimbje kyçesh. Disa njerëz kanë vetëm një episod të sëmundjes Still të rritur. Tek njerëzit e tjerë, gjendja vazhdon ose përsëritet. Ky inflamacion mund të shkatërrojë nyjet e prekura, veçanërisht kyçet e dorës. Trajtimi përfshin medikamente, të tilla si prednizoni, që ndihmojnë në kontrollin e inflamacionit.

Simptomat
Shumica e njerëzve me sëmundjen Still të rritur kanë një kombinim të shenjave dhe simptomave të mëposhtme:
Ethe: Ju mund të keni ethe ditore prej të paktën 38.9 C për një javë ose më gjatë. Ethet zakonisht arrijnë kulmin në orët e vona të pasdites ose herët në mbrëmje. Ju mund të keni dy rritje të temperaturës në ditë, me temperaturën tuaj normale në mes.
Skuqje: Një skuqje rozë si e salmonit mund të vijë dhe të shkojë me ethet. Skuqja zakonisht shfaqet në trungun, krahët ose këmbët tuaja.
Dhimbje të fytit: Kjo është një nga simptomat e para të sëmundjes Still të rritur. Nyjet limfatike në qafën tuaj mund të jenë të fryra dhe të ndjeshme.
Dhimbje dhe ënjtje të kyçeve: Nyjet tuaja – veçanërisht gjunjët dhe kyçet e dorës – mund të jenë të ngurtë, të dhimbshëm dhe të përflakur. Gjithashtu mund të dhembin kyçet, bërrylat, duart dhe shpatullat. Sikleti i kyçeve zakonisht zgjat të paktën dy javë.
Dhimbje muskulore: Dhimbja muskulore zakonisht zbehet dhe rrjedh me temperaturën, por dhimbja mund të jetë aq e fortë sa të prishë aktivitetet tuaja të përditshme.
Shenjat dhe simptomat e këtij çrregullimi mund të imitojnë ato të kushteve të tjera, duke përfshirë lupusin dhe një lloj kanceri të quajtur limfoma. Nëse keni temperaturë të lartë, skuqje dhe dhimbje kyçesh, konsultohuni me mjekun tuaj. Gjithashtu, nëse keni sëmundjen e Still-it të rritur dhe keni një kollë, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje gjoksi ose ndonjë simptomë tjetër të pazakontë, telefononi mjekun tuaj.
Shkaqet
Nuk është e sigurt se çfarë e shkakton sëmundjen e Still të rritur. Disa studiues dyshojnë se gjendja mund të shkaktohet nga një infeksion viral ose bakterial.
Faktoret e rrezikut
Mosha është faktori kryesor i rrezikut për sëmundjen Still të të rriturve, me incidencë që arrin kulmin dy herë: një herë nga 15 në 25 vjeç dhe përsëri nga 36 në 46 vjeç. Meshkujt dhe femrat janë njëlloj në rrezik.
Komplikimet
Shumica e komplikimeve nga sëmundja e Still-it të rritur vijnë nga inflamacioni kronik i organeve dhe kyçeve. Inflamacioni kronik mund të dëmtojë kyçet tuaja. Nyjet më të shpeshta të përfshira janë gjunjët dhe kyçet e dorës. Nyjet tuaja të qafës, këmbës, gishtit dhe ijeve gjithashtu mund të preken, por shumë më rrallë.
Inflamacion i zemrës suaj. Sëmundja e Stillit të të rriturve mund të çojë në një inflamacion të mbulesës së zemrës suaj (perikardit) ose të pjesës muskulore të zemrës (miokardit).
Lëngu i tepërt rreth mushkërive tuaja. Inflamacioni mund të shkaktojë grumbullimin e lëngjeve rreth mushkërive, gjë që mund ta vështirësojë frymëmarrjen e thellë.
Sindroma e aktivizimit të makrofagëve. Ky ndërlikim i rrallë, por potencialisht fatal i sëmundjes së Still-it të rritur, mund të shkaktojë numërim të ulët të qelizave të gjakut, nivele shumë të larta të triglicerideve dhe funksion jonormal të mëlçisë.
Diagnoza
Asnjë test i vetëm nuk identifikon sëmundjen e Still-it të rritur. Testet imazherike mund të zbulojnë dëmtimin e shkaktuar nga sëmundja, ndërsa analizat e gjakut mund të ndihmojnë në përjashtimin e kushteve të tjera që kanë simptoma të ngjashme.
Egzaminimet qe duhen bere :
Testi i antitrupave antinuklear (ANA).
Testi i proteinës C-reaktive
CT skanim
Trajtimi
Mjekët përdorin një sërë ilaçesh për të trajtuar sëmundjen e Stillit të të rriturve. Lloji i barit që do të merrni varet nga ashpërsia e simptomave tuaja dhe nëse keni efekte anësore.
Barnat anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs). NSAID-të pa recetë, si ibuprofeni (Advil, Motrin IB, të tjerë) ose naproksen sodium (Aleve), mund të ndihmojnë me dhimbjen dhe inflamacionin e lehtë të kyçeve. NSAID më të forta janë në dispozicion me recetë. NSAID-të mund të dëmtojnë mëlçinë, kështu që mund të keni nevojë për analiza të rregullta gjaku për të kontrolluar funksionin e mëlçisë.
Steroidet. Shumica e njerëzve që kanë sëmundjen e Still-it të rritur kërkojnë trajtim me steroide, si prednizoni. Këto barna të fuqishme reduktojnë inflamacionin, por mund të ulin rezistencën e trupit tuaj ndaj infeksioneve dhe të rrisin rrezikun e zhvillimit të osteoporozës.
Metotreksat. Ilaçi metotreksat (Trexall) shpesh përdoret në kombinim me prednizonin, i cili lejon zvogëlimin e dozës së prednizonit.
Modifikuesit e përgjigjes biologjike. Droga të tilla si infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) dhe etanercept (Enbrel) kanë dhënë disa premtime, por përfitimi i tyre afatgjatë është ende i panjohur. Nëse medikamentet e tjera nuk kanë funksionuar, mjeku juaj mund të sugjerojë të provoni anakinra (Kineret), tocilizumab (Actemra) ose rituximab (Rituxan). /Diabetes Care
Shpërndaje

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Historia e Danielës, nënës dhe motrës së saj

Distrofia “paralizon” një familje të tërë