MENU
klinika

Analiza

“Gjiganti i fjetur” i Evropës u zgjua, por ra prapë në gjumë!

27.04.2022 - 08:27

Kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, kancelari gjerman Olaf Scholz u përgjigj duke pezulluar gazsjellësin Nord Stream 2, duke njoftuar një investim shtesë prej 100 miliardë eurosh në mbrojtje dhe duke dërguar armë në Ukrainë.

Këto ishin të gjitha ndryshime të mëdha në politikën e jashtme gjermane, duke nxitur tituj si ky në Atlantik: “Gjigandi i Fjetur i Evropës po zgjohet”.

Më shumë se dy muaj më vonë, është më e saktë të thuhet se gjigandi i fjetur u zgjua – por më pas shtypi butonin “snooze” dhe fjeti sërish.

Nuk është se Gjermania nuk po bën asgjë. Ajo ka dërguar një sasi të konsiderueshme municionesh në Ukrainë, duke përfshirë mijëra raketa antitanke dhe kundërajrore.

Por ndihma e saj ushtarake për Ukrainën mbetet pas jo vetëm Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, por edhe Estonisë.

Si përqindje e produktit të brendshëm bruto, kontributet e Gjermanisë duken edhe më të pakonsiderueshm e– 11 vende të tjera po bëjnë më shumë se ekonomia më e madhe e Evropës.

Gjermania ende refuzon të dërgojë armatim të rëndë në Ukrainë – që do të thotë tanke, obus, drone dhe mbrojtje ajrore me rreze të gjatë – në një kohë kur atij vendi i duhen dëshpërimisht armë të tilla për të fituar betejën për rajonin e Donbasit.

Partia Socialdemokrate që qeveris Gjermaninë ka ofruar një sërë shpjegimesh jo bindëse për hezitimin e saj, duke përfshirë pretendimin se forcat e saj të armatosura nuk kanë mjete të blinduara apo artileri apo se dërgimi i armatimeve të rënda do të provokonin Rusinë.

“Po bëj gjithçka që mundem për të parandaluar një përshkallëzim që do të çonte në një luftë të tretë botërore”, tha Scholz për revistën gjermane të lajmeve Der Spiegel. “Nuk mund të ketë një luftë bërthamore.”

Scholz po forcon paturpësisht propagandën ruse. Dhe në fakt mënyra më e mirë për të shmangur një luftë botërore është duke ndaluar Rusinë në Ukrainë.

Nëse Putini fiton këtë luftë, ai do të inkurajohej për agresion të mëtejshëm kundër shteteve fqinje, përfshirë anëtarët e NATO-s.

Berlini planifikon të ndalojë blerjen e naftës dhe qymyrit rus këtë vit, por nuk ka plane të menjëhershme për të mbyllur tubacionin e gazit natyror Nord Stream 1. Gjermania në fakt është bërë më e varur nga gazi rus gjatë dekadës së fundit, pavarësisht pushtimit të parë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2014. Në vitin 2011, Gjermania mbështetej te Rusia për 39 për qind të furnizimeve të saj me gaz natyror. Sot është 55 për qind.

Çdo ditë Gjermania i paguan Rusisë rreth 220 milionë dollarë për energji.

Gjermania kreu gjenocid në Ukrainë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe u zotua “Kurrë më”. Megjithatë, tani ajo po financon krimet e tmerrshme të luftës të Rusisë në Ukrainë – të cilat mund të konsiderohen si gjenocid.

Njëherë e një kohë, gjermanët mund të bindnin veten se tregtia me Rusinë do ta qetësonte ”ariun”.

Pasi u bë e varur nga energjia e lirë ruse, qeveria gjermane tani këmbëngul se do të ishte shumë e dhimbshme ekonomikisht të pezullonte gazsjellësin.

Në fakt, Gjermania mund t’i japë fund varësisë së saj nga gazi rus thjesht duke “zhbërë” gabimin më të keq që bëri ish-kancelarja Angela Merkel: Ajo vendosi, në 2011, të zhdukte gradualisht të gjithë armët dhe energjinë bërthamore.

Gjermania dikur kishte 17 termocentrale bërthamore. Tani kanë mbetur vetëm tre, dhe ato do të mbyllen deri në fund të vitit.

Mbyllja e industrisë së energjisë bërthamore jo vetëm që e bën më të vështirë ndalimin e makinës ruse të luftës, por edhe ngadalësimin e ngrohjes globale. Emetimet gjermane të dioksidit të karbonit për frymë janë gati dy herë më të larta se në Francë, një vend që po zgjeron, jo mbyll, industrinë e tij të energjisë bërthamore. Gjermania duhet urgjentisht të mbajë hapur tre centralet e saj bërthamore të mbetura dhe të rihapë ato të mbyllura.

Duke vepruar kështu, ajo mund të zvogëlojë rrënjësisht – madje edhe t’i japë fund – varësisë së saj nga importet e gazit rus.

Duke pasur parasysh se energjia bërthamore është shumë më e pastër dhe shumë më e sigurt se lëndët djegëse fosile, kjo do të duket të jetë një zgjidhje aspak e zgjuar. Megjithatë, qeveria Scholz, e mbështetur në një koalicion që përfshin Partinë e Gjelbër, refuzon të marrë këtë hap jetik.

Në vend të kësaj, ajo preferon të subvencionojë krimet ruse të luftës. Gjermanisë duhet t’i vijë turp.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN