MENU
klinika

Nga "AlJazeera"

Embargoja e naftës e BE-së “për disa ditë”, reagon Rusia

24.05.2022 - 12:39

Bashkimi Evropian ka të ngjarë të bjerë dakord për një embargo ndaj importeve të naftës ruse “brenda ditësh”, sipas anëtarit të tij më të madh Gjermanisë, pasi Moska tha se i pa lidhjet e saj ekonomike në rritje me Kinën pasi u izolua nga Perëndimi për pushtimin e Ukrainës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u tha udhëheqësve të biznesit global në Davos të hënën se bota duhet të rrisë sanksionet kundër Rusisë për të penguar vendet e tjera nga përdorimi i “forcës brutale” për të arritur qëllimet e tyre.

Shumë nga 27 shtetet anëtare të BE-së varen shumë nga energjia ruse, duke shkaktuar kritika nga Kievi se blloku nuk ka lëvizur aq shpejt sa të ndalojë furnizimet.

Hungaria iu përmbajt kërkesave të saj për investime në energji përpara se të pranonte një embargo të tillë, duke u përplasur me shtetet e BE-së që kërkojnë miratim të shpejtë. BE-ja ka ofruar deri në 2 miliardë euro (2.14 miliardë dollarë) për vendet qendrore dhe lindore të cilave u mungon furnizimi jo-rus.

“Ne do të arrijmë një përparim brenda ditëve”, tha ministri gjerman i ekonomisë, Robert Habeck, për transmetuesin ZDF. “Komisioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara po punonin paralelisht mbi një propozim për të kufizuar çmimet globale të naftës. Është padyshim një masë e pazakontë, por këto janë kohë të pazakonta,” tha ai.

Pushtimi tre-mujor i Rusisë në Ukrainë, sulmi më i madh ndaj një shteti evropian që nga viti 1945, ka bërë që më shumë se 6.5 milionë njerëz të ikin jashtë vendit, duke i kthyer qytete të tëra në rrënoja dhe ka shkaktuar vendosjen e paprecedentë të sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë.

Në një tregues tjetër simbolik të izolimit të Rusisë, zinxhiri amerikan i kafesë Starbucks u bë marka më e fundit perëndimore që tha se po tërhiqej nga vendi të hënën.

Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov tha se Kremlini do të fokusohet në zhvillimin e lidhjeve me Kinën pasi lidhjet ekonomike me SHBA-në dhe Evropën janë ndërprerë.

“Nëse ata (Perëndimi) duan të ofrojnë diçka në drejtim të rifillimit të marrëdhënieve, atëherë ne do të shqyrtojmë seriozisht nëse do të na duhet apo jo”, tha ai në një fjalim, sipas një transkripti në faqen e internetit të ministrisë së jashtme.

“Tani që Perëndimi ka marrë një “pozicion diktatori”, lidhjet tona ekonomike me Kinën do të rriten edhe më shpejt.”

Komentet erdhën ndërsa Presidenti i SHBA Joe Biden vizitoi Azinë, ku tha se do të ishte i gatshëm të përdorte forcën për të mbrojtur Tajvanin kundër agresionit kinez, një koment që dukej se shtrinte kufijtë e politikës së paqartë të SHBA ndaj ishullit të vetëqeverisur.

Rusia dërgoi mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt për atë që e quan një “operacion special” për të çmilitarizuar fqinjin e saj dhe për të çrrënjosur nacionalistët e rrezikshëm, pretendime të hedhura poshtë nga Kievi dhe vendet perëndimore si pretekste të rreme për një grabitje toke.

Pasi pushtuan qytetin port të Mariupolit në Ukrainën juglindore javën e kaluar pas një rrethimi prej muajsh, forcat ruse tani kontrollojnë një pjesë të pandërprerë të lindjes dhe jugut. Ata po përpiqen të rrethojnë forcat ukrainase dhe të kapin plotësisht provincat Luhansk dhe Donetsk që përbëjnë rajonin lindor të Donbasit, ku Moska mbështet forcat separatiste.

Një total prej 12,500 rusë po përpiqeshin të kapnin Luhansk, tha në Telegram guvernatori i rajonit, Serhiy Haidai. Qyteti i Sievierodonetsk po shkatërrohet, por Ukraina ka detyruar trupat ruse të largohen nga Toshkivka në jug të saj, shtoi Haidai.

Guvernatori rajonal i Donetskut, Pavlo Kyrylenko i tha televizionit lokal se bombardimet po ndodhnin përgjatë vijës së frontit, me qytetin e minierave të qymyrit Avdiivka që goditet gjatë gjithë kohës.

Forcat ruse qëlluan mbi 38 komunitete në Donetsk dhe Luhansk të hënën, duke vrarë shtatë dhe duke plagosur gjashtë, tha komanda ushtarake e Forcave të Përbashkëta të Task Forcës së Ukrainës në përditësimin e saj të natës.

Agjencia e lajmeve Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte menjëherë informacionin.

Humbjet më të rënda ushtarake
Zelenskyy zbuloi humbjet më të mëdha ushtarake të Ukrainës nga një sulm i vetëm i luftës të hënën, duke thënë se 87 persona ishin vrarë javën e kaluar kur forcat ruse goditën një kazermë në një bazë stërvitore në veri.

“Sa herë që u themi partnerëve tanë se na duhen armë moderne anti-balistike, avionë modernë ushtarakë, ne nuk po bëjmë thjesht kërkesa boshe,” tha ai vonë të hënën. “Këto kërkesa janë jetët e shumë njerëzve që nuk do të ishin vrarë nëse do të kishim marrë të gjitha armët që kishim kërkuar.”

Një zotim i Danimarkës për të dërguar raketa kundër anijeve Harpoon dhe një lëshues në Ukrainë, i njoftuar nga SHBA të hënën, është shenja e parë që nga pushtimi rus se Kievi do të marrë armë të prodhuara nga SHBA që zgjerojnë ndjeshëm rrezen e tij të goditjes.

Harpoons, të prodhuara nga Boeing, mund të përdoren për të larguar marinën ruse nga portet e Detit të Zi të Ukrainës, duke lejuar rifillimin e eksporteve të grurit dhe produkteve të tjera bujqësore.

Në të parën nga ato që mund të jenë shumë gjyqe për krime lufte që lindën nga pushtimi, një gjykatë në Kiev dënoi një komandant të ri tankesh rus me burgim të përjetshëm për vrasjen e një civili të paarmatosur.

Ukraina po heton më shumë se 13,000 krime lufte të dyshuara ruse, sipas faqes së internetit të prokurorit të saj të përgjithshëm. Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët ose përfshirjen në krime lufte.

Ukraina është përpjekur të sigurojë një shkëmbim të të burgosurve për luftëtarët që u dorëzuan në Mariupol. Një zëvendësministër i jashtëm rus u citua të ketë thënë se Moska mund të diskutojë një shkëmbim.

Në një varrezë jashtë Mariupolit, duke shkelur nëpër rreshta të gjatë varresh të rinj dhe kryqe të improvizuara prej druri, Natalya Voloshina, e cila humbi djalin e saj 28-vjeçar në luftën për qytetin, tha se shumë prej të vdekurve të Mariupolit nuk kishin mbetur askush për të nderuar kujtimin e tyre. .

“Kush do t’i varrosë? Kush do të vendosë një pllakë?” ajo pyeti. “Ata nuk kanë familje.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist/ Çmimet e larta do ta zgjasin luftën

A mund të mbijetojë bota pa mallrat ruse?