MENU
klinika

Analiza

Pse Turqia nuk e do Finlandën dhe Suedinë në NATO?

20.05.2022 - 08:30

Zyrtarët finlandezë dhe suedezë kanë deklaruar ditët e fundit synimin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n, duke përmendur pushtimin e Ukrainës nga Rusia.

Por pranimi i tyre në aleancë kërkon pëlqimin unanim midis anëtarëve dhe udhëheqësi i një shteti të tillë – Presidenti Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë – ka shprehur kundërshtuar për të dy kombet.

Ja çfarë duhet të dini për kundërshtimin e Turqisë ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Çfarë ka thënë Turqia për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO?

Erdogan tha të premten se Turqia nuk ishte dakord që Finlanda dhe Suedia t’i bashkohen NATO-s, Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Të hënën, Erdogan tha se diplomatët suedezë dhe finlandezë që do të vizitonin Turqinë për të diskutuar përçarjen nuk duhet të vijnë.

“A do të vijnë këtu të hënën për të na bindur? Na falni, por nuk ka nevojë që ata të lodhen”, tha Erdogan gjatë një konference për shtyp në Ankara.

Por Turqia nuk ka thënë se do të vërë veton ndaj anëtarësimit të vendeve dhe të dielën, ministri i saj i jashtëm shtroi disa kushte për mbështetjen e saj, duke përfshirë që vendet nordike t’i japin fund asaj që ai e quajti mbështetjen për “organizatat terroriste” në vendet e tyre.

Pse Turqia nuk dëshiron Finlandën dhe Suedinë në NATO?

Erdogan pretendoi se Suedia dhe Finlanda ishin “shtëpia e shumë organizatave terroriste”, duke iu referuar kryesisht Partisë militante të Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK.

PKK është një grup gueril kurd që ka luftuar një kryengritje separatiste prej dekadash në pjesë të Turqisë. Ajo u cilësua nga Shtetet e Bashkuara si një organizatë terroriste në 1997.

Erdogan, pikëpamjet joortodokse të të cilit mbi marrëdhëniet midis normave të interesit dhe inflacionit kanë çuar në trazira ekonomike, përballet me një luftë rizgjedhjeje më së voni në vitin 2023 dhe komentet e tij mund të synojnë pjesërisht votuesit nacionalistë.

Turqia ka shfaqur ankesa të tjera për Suedinë dhe Finlandën, duke përfshirë shqetësimet për garancitë e sigurisë dhe bllokimin e eksporteve të armëve në Turqi.

A mundet Turqia të vërë veton ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO?

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në aleancë kërkon mbështetjen unanime të të 30 vendeve anëtare të NATO-s, në mënyrë që Turqia të kundërshtojë dhe të ndalojë aderimet të ndodhin.

Megjithatë, Stokholmi, Helsinki dhe Ankaraja kanë zhvilluar bisedime ditët e fundit për të zgjidhur çështjet.

Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë një rol të jashtëzakonshëm në aleancë, kanë thënë se ka mbështetje të gjerë për anëtarësimin e vendeve nordike në NATO. Karen Donfried, ndihmës sekretare e shtetit për çështjet evropiane dhe euroaziatike, paralajmëroi se Erdogan nuk ka deklaruar zyrtarisht se do të vepronte kundër Suedisë dhe Finlandës.

Jen Psaki, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, tha të premten se “nuk kishte dyshim” për mbështetjen nga shumica e anëtarëve të NATO-s, duke shtuar se administrata e Biden “po punonte për të sqaruar qëndrimin e Turqisë”.

Në përgjigje të pyetjeve në lidhje me qëndrimin e Turqisë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu besimin se nuk do të kishte pengesa.

“Turqia e ka bërë të qartë: qëllimi i tyre nuk është të bllokojnë anëtarësimin,” u tha ai gazetarëve të dielën. “Prandaj, kam besim se do të jemi në gjendje të zgjidhim shqetësimet që Turqia ka shprehur në mënyrë që mos të pengojmë procesin e anëtarësimit.”

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

"SHBA-të janë perandoria e gënjeshtrave"

Kina reagon ashpër për raportin se manipulon mediat globale

Marrëveshje në minutën e fundit

Shmanget mbyllja e qeverisë amerikane

“New York Times” zbulon të vërtetën

Sa territor ka marrë Rusia që nga nisja e luftës?

Nis rekrutimi i vajzave adoleshente,

Putin dhe Lukashenko kalojnë çdo kufi

Kreu i ushtrisë amerikane largohet nga posti

Pse Mark Milley konsiderohet “legjendë” në Pentagon?