MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Sëmundjet e gjendrës tiroide, çfarë problemesh japin

10.05.2022 - 09:52

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Sëmundjet e gjendrës tiroide, çfarë problemesh japin

Mjeku: Disa nga shenjat kryesore janë:

– Rritja e përmasave të gjendrës është e ndryshme, nga një nodus i vogël deri në një xhungë e madhe në pjesën e përparme të qafës.
– Një ndjenjë shtypjeje në zonën e qafës.
–Gjendra tiroide Vështirësi në frymëmarrje, kollë, frymëmarje vërshëlluese (për shkak të shtypjes së trakesë) që është e rrallë.
– Vështirësi në gëlltitje (për shkak të shtypjes së ezofagut), edhe kjo është e rrallë.
– Ngjirje të zërit.
– Shtypja e venave të qafës.
– Marrje mendsh kur krahu ngrihet sipër kokës.
– Rrahje të shpejtuara të zemrës.
– Djersitje e shumtë.
– Dridhje të duarve.
– Nervozizëm.
– Lodhje e pamotivuar, kapsllëk, lëkurë e thatë.
– Shtim në peshë.
– Çrregullime menstruale.

Diagnoza

Diagnoza e strumës zakonisht bëhet nga ekzaminimi klinik tek mjeku. Kur verifikohet apo dyshohet për praninë e strumës, rekomandohen analizat e funksionit të tiroides, për të përcaktuar nëse gjendra është në fazën aktive apo hiperaktive. Analizat e mëtejshme do të variojnë nga vlerësimi i testeve të funksionit të gjendrës. Më e zakonshme është që të bëhet një Ekografi e tiroides apo ekzaminimi me shintigrafi me jod radioaktiv, apo edhe të tjera në varësi të patologjisë së menduar (beninje, malinje, infeksioze, etj)

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga rënia e flokëve tek shtimi në peshë

5 shenjat që paralajmërojnë se vuani nga gjëndra tiroide

Nga dëshirë për të përtypur akull deri tek...

10 mënyra me të cilat trupi juaj po thotë se diçka nuk shkon

Ju ka ndodhur edhe juve?

6 arsyet pse nuk po humbni peshë