MENU
klinika

Ambasadori rus: S’ndryshojmë qëndrim për Kosovën

“Serbia nuk do t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë!”

13.05.2022 - 13:01

Ambasadori rus në Beograd, Alexandër Boca-Kharchenko shpreson që Serbia të mos ndryshojë qëndrimin e saj për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë.

Në një komunikim për mediat ai ka theksuar se sanksionet nuk janë një hap miqësor , sidomos të këtyre dimensioneve , ndërsa shtoi se beson që Serbia nuk do t’i bashkohet kësaj nisme.

“Gjëja më e rëndësishme është që Serbia të mos i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë”, ka thënë ai.

Ndër të tjera ka shtuar se duke pasur parasysh marrëdhëniet vëllazërore dhe strategjike me Serbinë, Rusia e kupton presionin ndaj Beogradit.

Sa i përket Kosovës, ai tha se qëndrimi i Rusisë nuk do të ndryshojë dhe se Moska beson se Kosova është precedent dhe se Krimeja, Donetsk dhe Lugansku janë çështje të ndryshme në raport me Kosovën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë ndodhi me agjentin e shërbimit sekret rus?

Skandali tund raportet Beograd-Moskë, vjen reagimi rus