MENU
klinika

Bllokada e grurit të Ukrainës

44 milionë persona mund të përballen me “zinë e bukës”

28.06.2022 - 10:01

Ukraina beson se fati i saj do të vendoset në baltën dhe gjakun e Donbasit, ku trupat e saj po përpiqen luftojnë ashpër kundër ushtrisë ruse. Megjithatë, duket gjithnjë e më shumë e mundshme që fati i tij mund të vendoset në një vijë tjetër fronti, mijëra milje larg: në shkretëtirat e Lindjes së Mesme dhe tokat bujqësore të goditura nga thatësira të Afrikës.

Të paktën 44 milionë njerëz që mbështeteshin tek Ukraina për t’u ushqyer po përballen tashmë me zinë e bukës dhe situata mund të ndryshojë vetëm nëse lufta merr fund.

Bllokadat e porteve kryesore të Ukrainës në Detin e Zi kanë bërë që të ndalë furnizimi me drithë që më parë ushqente 400 milionë persona. Nga uria rrezikohen tashmë vende nga Libia në Liberi dhe nga Siria në Sudanin e Jugut.

Në këtë front, të paktën, Putini duket se po fiton. Një numër në rritje liderësh, të cilëve u bashkua javët e fundit nga kreu i Bashkimit Afrikan Macky Sall, po i bëjnë presion Perëndimit për të hapur rrugën për një marrëveshje paqeje që shumica e analistëve thonë se do të favorizonte Rusinë, por që do të bënte që do të lejonte rikthimin e furnizimeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist/ Sfidat e fermerëve

Mungesa botërore e drithit do të sjellë zi buke

Pas njoftimit të Putinit për lirimin e porteve

Kriza ushqimore/ Çmimet e grurit pësojnë ulje


Dimri i vështirë për shqiptarët

Energjia, mes kursimit dhe shtrëngimit

Vendimi i ERE-s për shtrenjtimin e energjisë elektrike

Sa familje do të preken nga tarifat e reja?

“Shkurtoni shpenzimet buxhetore në udhëtime dhe dieta"

Banka Botërore thirrje qeverisë shqiptare