MENU
klinika

Analiza/ "Vaca Muerta"

Rezerva gjigante e gazit që mund të kishte lehtësuar krizën e sotme

02.06.2022 - 17:19

Argjentina, shtëpia e depozitës së dytë më të madhe të gazit argjilor në botë, nuk mund të ndihmojë Evropën e uritur nga gazi, e cila po përpiqet të marrë gaz natyror jo-rus pas pushtimit të Ukrainës. Në fakt, Argjentina nuk mund as të largohet nga varësia e saj nga importi i energjisë në një afat të shkurtër, pavarësisht burimeve të mëdha në argjilorin Vaca Muerte. Zhvillimi i Vaca Muerta ka goditur pengesa të ndryshme gjatë gjysmë dekadës së fundit, nga krizat e përhershme ekonomike deri te krizat globale të naftës dhe gazit dhe kufizimet e këmbimit valutor vendas. Për më tepër, Argjentina ka dështuar të avancojë projektet e tubacioneve për të çuar gazin nga Vaca Muerta te fqinjët e saj së pari dhe më pas në tregun global të LNG.

Kështu, vendi që mban një nga depozitat e vetme më të mëdha në botë të gazit argjilor nuk mund të bëjë asgjë aktualisht për të zbutur krizën globale të gazit natyror në një treg të uritur nga gazi, në të cilin Evropa po ia kalon Azisë për furnizimin me LNG. Evropa po përpiqet të zvogëlojë varësinë e saj nga gazi rus i gazsjellësit pasi Gazprom kërcënon të ndalojë furnizimin e tij për më shumë klientë që refuzojnë të paguajnë në rubla.

Pavarësisht potencialit të saj si prodhues, Argjentina importon gaz natyror dhe shpenzoi miliarda dollarë amerikanë vitin e kaluar për importet e LNG. Gjithashtu i mungon tubacioni dhe infrastruktura e terminal

it LNG për të eksportuar gazin e saj, më shumë se një e treta e të cilit vjen nga argjilori Vaca Muerta.

Pavarësisht planeve nga të gjitha administratat presidenciale të gjysmë dekadës së fundit, autoritetet sapo kanë hapur tenderin për një tubacion të ri të madh gazi, i quajtur Néstor Kirchner sipas ish-presidentit, për të lidhur lojën e gazit argjilor Vaca Muerta me një qytet port në veri të Buenos Aires.

“Paaftësia e nëpunësve tanë publikë do të thotë se tubacioni i quajtur me vend Néstor Kirchner që mund t’i kishte shpëtuar vendit rreth 7 miliardë dollarë në importet e gazit natyror këtë vit nuk do të bëhet përpara vitit 2024,” shkroi më parë Agustino Fontevecchia, Drejtor Dixhital për Editorial Perfil. kete vit.

Për vite me radhë, Argjentina ka bërë baste të mëdha për rritjen e prodhimit të naftës dhe gazit në lojën e saj më të madhe të argjilës, Vaca Muerta në provincën Neuquen. Vaca Muerta – në spanjisht për “lopë e ngordhur” – është quajtur Permian argjentinas, megjithëse vetitë e tij gjeologjike janë krahasuar në mënyrë më të përshtatshme me Eagle Ford.

Loja e argjilës Vaca Muerta vlerësohet të mbajë burime të rikuperueshme që përbëhen nga 16 miliardë fuçi naftë dhe 308 trilionë metra kub gaz natyror. Këto shifra e bëjnë Vaca Muerta depozitën e dytë më të madhe të gazit argjilor në botë.

Megjithatë, gjatë viteve të fundit, Argjentina e ka humbur mundësinë për të kapitalizuar burimet e mëdha të gazit duke dështuar të avancojë infrastrukturën për t’i sjellë ato burime në qendrat e saj të kërkesës së brendshme dhe në tregun global. Sikur Argjentina t’i kishte bërë ato përparime, ajo mund të kishte ndihmuar në krizën aktuale të energjisë dhe mund të kishte ndihmuar veten me të ardhurat nga eksporti i gazit, duke pasur parasysh se Evropa është pak a shumë e gatshme të paguajë çdo çmim për furnizim shtesë LNG që do të zëvendësonte gazin rus të tubacionit.

Në javët e fundit, autoritetet argjentinase kanë bërë disa përparime në fillimin e përpjekjeve për të nxitur zhvillimin e Vaca Muerta dhe ndërtimin e tubacioneve për ta bërë Argjentinën të vetë-mjaftueshme në furnizimin me gaz dhe një eksportues të LNG.

Javën e kaluar, Argjentina njoftoi se do të lejonte akses më të lehtë në valutë të huaj për firmat e energjisë në një përpjekje për të nxitur zhvillimin e Vaca.

“Argjentina ka energjinë që i nevojitet botës. Për të përfituar nga kjo, ne kemi përcaktuar rregulla të qarta që mbështesin investimet dhe punësimin”, tha presidenti argjentinas Alberto Fernandez, duke shpallur vendimin.

Argjentina ka pasur kontrolle kapitali që nga viti 2019 për të mbrojtur rezervat e saj valutore. Me akses të lehtë në dollarët amerikanë, firmat e energjisë do të jenë në gjendje të importojnë pajisje të specializuara për zhvillim, veçanërisht për fraking.

Javën e kaluar, Ministri i Ekonomisë Martin Guzman diskutoi me guvernatoren e provincës Rio Negro, Arabela Carreras, potencialin e një fabrike lëngëzimi dhe një impianti eksporti LNG në zonë.

Firma energjetike shtetërore argjentinase YPF po rishikon katër lokacione në provincat Buenos Aires dhe Rio Negro për një projekt të madh LNG që do të kushtonte 11.5 miliardë dollarë dhe mund ta bënte kompaninë një eksportues neto të energjisë, tha presidenti i YPF, Pablo Gonzalez për agjencinë kombëtare të lajmeve Telam. intervistë këtë javë.

Argjentina aktualisht prodhon më shumë gaz sesa mund të transportojë dhe tubacionet e saj ekzistuese po shemben, tha ekzekutivi i YPF.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga OilPrice.com

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza nga "The Economist"

Pse çmimet e naftës po rriten sërish?