MENU
klinika

Analiza "Project Syndicate"

A erdhi kriza globale e ushqimit nga Putin?

13.07.2022 - 18:53

Pas përkeqësimit të krizës klimatike, pandemisë Covid-19 dhe rritjes së çmimeve të energjisë, lufta në Evropë ishte gjëja e fundit që i nevojitej një sistemi ushqimor të brishtë global. Me deri në 50 milionë njerëz në mbarë botën tani në prag të urisë, nuk janë vetëm ukrainasit ata që po paguajnë çmimin për pushtimin e vendit të tyre nga presidenti rus Vladimir Putin.

Bllokada e Rusisë në Detin e Zi ka bllokuar afërsisht 20 milionë tonë drithë në portet e Ukrainës – ekuivalente me konsumin vjetor të të gjitha vendeve më pak të zhvilluara. Por edhe nëse ky furnizim lirohet, nuk do të jetë e mjaftueshme, sepse pushtimi i Putinit është vetëm goditja e fundit ndaj një sistemi tashmë të prishur global të ushqimit. Bota tani duhet të përgatitet për një krizë ushqimore që do të zgjasë vite, jo muaj.

Aktualisht kriza është ajo e çmimeve, me indeksin e mbajtur nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara duke u ngjitur në një rekord të lartë. Por në këtë kohë të vitit të ardhshëm, mund të ketë një krizë të disponueshmërisë së ushqimit. Raporti ynë i ri mbi pasojat globale të luftës së Ukrainës shikon se si sezonet e ndërprera të mbjelljeve do të dëmtojnë eksportet bujqësore të Ukrainës, ndërsa një krizë globale e plehrave – e përkeqësuar nga konflikti – do të komprometojë aftësinë e shumë vendeve për të ushqyer veten.

Të korrat e grurit të këtij viti në Ukrainë, një vend që zakonisht përbën 10% të eksporteve globale të grurit, ka të ngjarë të jetë 42% më i ulët se në vitin 2021. Ish-ministri ukrainas i bujqësisë Roman Leshchenko thotë se mbulimi i të korrave në vitin 2022 mund të jetë më pak se gjysma e sasisë para luftës, duke sugjeruar se dëmtimi i të korrave të vitit të ardhshëm tashmë është bërë. Dhe kur luftimet të mbarojnë përfundimisht, riparimi i fermave, dherave dhe objekteve të magazinimit do të zgjasë me vite.

Pasojat e sistemit ushqimor nga pushtimi i Rusisë nuk mbarojnë në kufijtë e Ukrainës. Çmimet mesatare të plehrave, të cilat u rritën me 80% vitin e kaluar, janë rritur me 30% të tjera që nga fillimi i vitit 2022, për shkak të një kombinimi të kufizimeve të eksporteve ruse dhe sanksioneve perëndimore.

Plehrat kimike janë burimi i gjallë i bujqësisë moderne, merita për trefishimin e prodhimit global të drithërave që nga vitet 1960 dhe duke mundësuar rritjen më të shpejtë të popullsisë globale në histori. Një krizë globale e plehrave do të thotë se tani, më shumë se kurrë, vendet duhet të sigurojnë gjithnjë e më shumë për veten e tyre.

Siç tregojnë çmimet në rritje në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, edhe bota e zhvilluar nuk është imune ndaj efekteve globale të konfliktit. Por për shumë vende që tashmë janë në buzë të destabilitetit, situata është e dëshpëruar. Në Sri Lanka, ku inflacioni vjetor aktualisht po shkon në 54%, më shumë se 80% e popullsisë detyrohet të anashkalojë vaktet. Në mënyrë të ngjashme, uria në Sahel ka arritur nivele rekord.

Janë prekur edhe organizatat humanitare. Çmimet e larta rekord të ushqimeve dhe kostot në rritje të transportit – rezultat i vendeve të pasura që përpiqen të sigurojnë burime jo-ruse të energjisë – po dëshmojnë një kombinim gjithnjë e më vdekjeprurës për 274 milionë të cilët OKB-ja vlerëson se do të kenë nevojë për ndihmë humanitare këtë vit.

Dhe ky është vetëm fillimi. Krizat globale të ushqimit të vitit 2008 dhe 2012 treguan se pasiguria ushqimore përkeqëson problemet ekzistuese dhe, në rastet më të këqija, ndez konflikte të reja. Protestuesit në Sri Lanka, e cila po lufton për të importuar ushqime dhe karburant, kanë detyruar presidentin të japë dorëheqjen, ndërsa fermerët peruan kanë bllokuar rrugët dhe kanë plaçkitur dyqanet pasi furnizimet me plehra janë mbytur.

Një model i ri nga Economist sugjeron se dhjetëra vende do të përballen me një rritje të konsiderueshme të “ngjarjeve të trazirave” të tilla si konfliktet dhe trazirat politike në vitin e ardhshëm, ndërsa shumë të tjera mund të përjetojnë përçarje ekonomike. Komuniteti ndërkombëtar duhet të veprojë tani për të parandaluar zhvillimin e një rrethi vicioz. Siç thotë Drejtori Ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit, David Beasley në parathënien e tij të raportit tonë, politikëbërësit nuk duhet të lejojnë që lufta në Ukrainë të pushtojë miliona familje të bllokuara në një luftë vdekjeprurëse kundër urisë.

Në mungesë të plumbave të argjendtë për të zgjidhur krizën ushqimore, bota duhet të nisë një program urgjent për zbutjen e dëmeve duke ruajtur një perspektivë afatgjatë.
Në afat të shkurtër, komuniteti ndërkombëtar duhet të tërhiqet kundër bllokadës së Rusisë dhe të punojë për të krijuar një kalim të sigurt dhe një shoqërim detar për anijet e ngarkesave që transportojnë 20 milionë tonë grurë të ngecur në portet e Ukrainës. Veprimi i bashkërenduar është gjithashtu i nevojshëm për të dekurajuar proteksionizmin e gjurit. Që nga pushtimi i Rusisë, për shembull, 23 vende kanë kufizuar eksportet e ushqimit, duke përbërë 17.3% të totalit të kalorive të tregtuara.

Këtu, organet shumëpalëshe si Organizata Botërore e Tregtisë duhet të inkurajojnë ekonomitë e mëdha të koordinojnë dhe çlirojnë rezervat ushqimore për të parandaluar rritjen e mëtejshme të çmimeve. Qeveritë mund të adresojnë gjithashtu krizën e çmimeve të ushqimit duke ofruar ndihmë humanitare për më të cenuarit dhe duke rritur fonde për organizatat humanitare që luftojnë me rritjen e kostove të prokurimit dhe transportit.

Por vetëm ndihma humanitare nuk do të jetë e mjaftueshme për të parandaluar që kriza e çmimeve të ushqimit të shndërrohet në një krizë të disponueshmërisë së ushqimit. Ne duhet të promovojmë një vetë-mjaftueshmëri më të madhe duke inkurajuar vendet në zhvillim të diversifikojnë burimet e tyre të importeve dhe të adoptojnë teknologji të reja të modifikimit të gjeneve për të rritur rendimentet e të korrave dhe duke ndihmuar vendet afrikane të rrisin prodhimin e tyre të plehrave. Shumë vende, duke përfshirë Mozambikun, Togon, Tunizinë dhe Nigerinë, kanë rezerva të konsiderueshme të pashfrytëzuara të lëndëve të para të nevojshme për të prodhuar plehrat e tyre dhe për të reduktuar varësinë e Afrikës nga furnizimet ruse.

Së fundi, kriza aktuale thekson rëndësinë e një koordinimi më të mirë tregtar. Zona e Tregtisë së Lirë Kontinentale Afrikane e nisur së fundmi, për shembull, premton të nxisë tregtinë ndër-rajonale dhe të sigurojë njëfarë mbrojtjeje kundër goditjeve të jashtme të ardhshme. Armatizimi i sigurisë ushqimore nga Putin nuk është vetëm përgjegjës për krizën aktuale, por pushtimi rus i Ukrainës e ka përkeqësuar një situatë që ka qënë e keqe. Ne përballemi me një luftë afatgjatë, sepse ne duhet të trajtojmë jo vetëm bllokadën e Detit të Zi, por edhe çështjet strukturore që e lanë botën kaq të prekshme ndaj ndërprerjeve të furnizimit me ushqim në radhë të parë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Project Syndicate

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza/ Pas luftës në Ukrainë

Bota mund të shkojë drejt krizës së ushqimeve

"Financial Times": Sa keq mund të bëhet?

Goditja globale e stagflacionit të vitit 2022

Financial Times/ Frika e mungesave dhe kostove në rritje

Blerja e panikut, rusët zbrazin raftet dhe kuletat