MENU
klinika

Analiza nga "AlJazeera"

Çfarë po ndodh me arin rus? Nëse nuk e do Perëndimi e ble Azia!

19.07.2022 - 11:50

Disa nga vendet kryesore ekonomike të botës, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe disa anëtarë të Bashkimit Evropian dhe Grupit të Shtatë (G7), po përpunojnë detajet e një ndalimi të eksporteve të arit nga Rusia, me planin që pritet të miratohet zyrtarisht si së shpejti këtë javë.

Propozimi u hodh për herë të parë në samitin e G7 në Bavari muajin e kaluar, por shtypja e imët po finalizohet nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja dhe Japonia, përpara se grupi të votojë për ndalimin e importeve të arit rus.

“Vini re se ari i rafinuar rus është i shënuar dhe i datës dhe për këtë arsye është i identifikueshëm drejtpërdrejt”, tha në një deklaratë për Al Jazeera, Shoqata e Tregut të Shufrave në Londër (LBMA), shoqata tregtare që përfaqëson tregun në Mbretërinë e Bashkuar për shufrat e arit dhe argjendit.

“Sanksionet e vendosura nga 24 qershori zbatohen për të gjithë arin e ri rus, por nuk zbatohen për arin rus të prodhuar para kësaj date dhe të mbajtur jashtë atij vendi.”

A nuk e kanë ndaluar disa vende tashmë arin rus?
Po, ka pasur një ndalim jozyrtar për arin rus nga tregu i Londrës, pasi shumica e blerësve atje ndaluan tregtimin e tij kur LBMA hoqi rafinerët rusë të arit nga lista e saj e akredituar në mars.

Kur Britania njoftoi ndalimin e saj në fillim të këtij viti, qeveria e Boris Johnson pretendoi se eksportet e arit ishin bërë të vlefshme për shumë oligarkë rusë në bashkëveprim me Kremlinin, pasi ata u kthyen në shufra argjendi për të anashkaluar sanksionet perëndimore.

Analistët e tregut besojnë se efektet e ndalimit mund të jenë më shumë politike sesa ekonomike, sepse sanksionet e vendosura ndaj Rusisë kanë mbyllur pothuajse tashmë tregjet evropiane dhe amerikane për arin e saj.

Qeveritë perëndimore sanksionuan bankat kryesore të tregtisë së arit të Rusisë, duke përfshirë VTB, Otkritie dhe Sberbank, dhe shumë banka ndërkombëtare, rafinerët dhe transportuesit ndaluan së përballuari me argjendin rus.

Për më tepër, flukset drejt qendrave të mëdha tregtare si Londra dhe Cyrihu janë prekur përfundimisht për shkak të sanksioneve nga brenda vetë industrisë së metaleve të çmuara, pavarësisht ndërhyrjes së qeverisë.

Pse synoni arin?
Në mënyrë efektive një ndalim do të thotë se i pengon kompanitë dhe bankat ruse të minierave, si dhe individët e pasur, të marrin në dorë ari për të shkëmbyer me monedha të forta – veçanërisht pasi rubla është goditur nga lufta dhe sanksionet.

Qëllimi përfundimtar i këtyre masave është të lehtësojnë ashpërsinë e luftës së Rusisë duke kufizuar burimet e saj të të ardhurave të mëdha.

Sa i rëndësishëm është ari për ekonominë ruse?
Rusia është vendi i dytë më i madh në botë për prodhimin e arit dhe eksportet e saj të metalit të çmuar vlerësohen të jenë rreth 15 miliardë dollarë në vitin 2021. Kina dhe Australia janë vendet e tjera që kryesojnë listën e minatorëve të arit.

Vitin e kaluar, Rusia minoi 314 ton ar, raportoi Reuters, duke cituar të dhënat e ministrisë ruse të financave, që përbën gati 10 për qind të materialit me shkëlqim të prodhuar globalisht.

Minatorët rusë të arit i shesin kryesisht mallrat e tyre bankave vendase tregtare, të cilat zakonisht më pas i dërgojnë ato në bankën qendrore të Moskës ose i eksportojnë ato. Kompania Polyus është prodhuesi më i madh i arit në vend, i ndjekur nga Polymetal.

Në dekadën e kaluar, shumica dërrmuese e arit të Rusisë u dërgua në Mbretërinë e Bashkuar, qendra më e madhe në botë e tregtimit të shufrave. Britania importoi ar rus me vlerë 15.2 miliardë dollarë vitin e kaluar, sipas Comtrade, bazën e të dhënave të Kombeve të Bashkuara për statistikat e tregtisë ndërkombëtare.

Por në vitet e fundit Rusia ka dërguar gjithashtu ar në vende duke përfshirë Zvicrën, Turqinë dhe Kazakistanin, sipas të dhënave tregtare.

Pra, ndërsa një ndalim i arit rus do të shkaktonte disa valë në shtëpi, ai nuk do të ishte në të njëjtin nivel si të themi kufijtë e propozuar të çmimeve të naftës ose gazit.

Fawad Razaqzada, një analist tregu për firmën e shërbimeve financiare City Index, tha: “Nuk është aq e rëndësishme për ekonominë ruse, por siç thuhet, sanksionet perëndimore janë krijuar për të vrarë me një mijë shkurtime dhe kjo është vetëm një nga ato.”

A do të ketë një ndalim shumë efekt në furnizimin në tregjet perëndimore?
Këshilli Botëror i Arit (WGC) nuk pret që ndalimi i G7 të ketë një “ndikim të rëndësishëm” në tregun global të arit, tha ai.

“Për shkak të stoqeve të mëdha mbi tokë, ka mjaft ar në dispozicion për të përmbushur nevojat e fabrikimit dhe tregtimit,” tha ajo në një deklaratë për Al Jazeera.

Pra, në fakt, ndërsa Rusia është një prodhues i madh i arit, oferta e saj mund të mos jetë ende një faktor i mjaftueshëm që çdo ndalim i arit të ri të tronditë tregjet dukshëm. Por, qoftë edhe një ulje e vogël e ofertës, a ka bërë që çmimet të jenë rritur?

“Ju do të mendonit se ky do të ishte rasti,” tha Razaqzada. “Por çmimet e arit në fakt kanë rënë ndjeshëm në muajt e fundit, duke sugjeruar se ndalimi rus nuk ka pasur asnjë ndikim. Ndikimi i ndalimit ka të ngjarë të jetë i kufizuar, duke pasur parasysh se industria kishte ndërmarrë tashmë hapa për të kufizuar arin rus.”

LBMA në deklaratën e saj shtoi: “Sanksionet e 24 qershorit zbatojnë një nivel të mëtejshëm kufizimesh në ekonominë ruse.

Megjithatë, nga këndvështrimi i Mbretërisë së Bashkuar, ne nuk do të parashikonim – dhe nuk e kemi parë – ndonjë ndryshim të rëndësishëm në funksionimin efikas të tregut të Londrës, i cili është tregu global OTC [jashtë counter] për arin fizik, me shumicë.”

Mallrat OTC janë letra me vlerë që tregtohen nëpërmjet një rrjeti ndërmjetësi-diler, në krahasim me një bursë të centralizuar.

Ku shkon ari rus në vend të kësaj?
Të paktën gjashtë muaj trazira ekonomike, lufta dhe kufiri politik global do të thotë se aktualisht blerësit e arit të Rusisë përbëhen kryesisht nga banka qendrore e vendit, klientët e mallrave vendase që duan t’i mbajnë paratë e tyre në diçka të sigurt, dhe blerësit në Azi, veçanërisht Kinë dhe Indi, të cilët nuk e kanë sanksionuar Moskën.

Ndërsa të dy vendet vazhdojnë të blejnë naftë të papërpunuar ruse me çmime të zbritura, duket logjike që tregtarët e arit në të dyja do të jenë disi të palëkundur nga një ndalim i shufrave ruse në perëndim.

“Eksportet e arit [ruse] tashmë janë ridrejtuar që nga fillimi i luftës, duke rrjedhur drejt lindjes dhe jo drejt perëndimit, duke reflektuar vetësanksionimin nga pjesëmarrësit e tregut të arit në botën perëndimore”, tha Carsten Menk, një analist i lartë në ndërmjetësin e mallrave Julius Baer.

“Implikimet e një ndalimi në tregun e arit ka të ngjarë të jenë shumë të kufizuara.”

Razaqzada shtoi: “Ndikimi në ekonominë ruse do të jetë i papërfillshëm, pasi ajo ende ka të ngjarë t’u shesë arin klientëve të saj ekzistues në disa vende aziatike, ndërsa Perëndimi kishte shkurtuar tashmë importet e pothuajse çdo gjëje që pengon energjinë nga Rusia kur filloi lufta.”

Pra, cili është qëllimi i një ndalimi të tillë?
Simbolizmi. Ndalimi mund të ketë një efekt të kufizuar të prekshëm në aftësinë blerëse dhe tregtare të Rusisë në afat të shkurtër, por Perëndimi shpreson se mbyllja nga një treg tjetër fitimprurës mund të ketë pasoja në industrinë e saj vendase në afat të gjatë dhe një efekt të përgjithshëm në moral.

LBMA tha: “Vendosja e sanksioneve ndaj arit të ri rus nuk duhet parë në izolim, por si pjesë e një pakete gjithnjë e më thelbësore masash të dizajnuara për të rritur presionin mbi ekonominë ruse dhe aftësinë e Rusisë për të gjeneruar të ardhura në valutë të huaj”.

Çfarë do të thotë kjo për konsumatorin?
Jo shumë, përveç atyre në vendet që miratojnë ndalimin dhe që planifikojnë të blejnë ose tregtojnë ar të ri rus më pas.

Siç thanë analistët, me ofertë të bollshme në shumicën e tregjeve dhe një çmim që ka rënë, tregu i përgjithshëm i arit ka të ngjarë të mbetet i patrazuar.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga AlJazeera

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN