MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

‘Armikja’ e Amerikës nuk është FBI-ja!

17.08.2022 - 12:34

“Burrat dhe gratë e FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë janë shërbyes publikë të përkushtuar, patriotë”, deklaroi javën e kaluar Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland.

Kjo duhet të jetë e vetëkuptueshme – por tani, mes sulmeve retorike dhe fizike ndaj agjentëve federalë të zbatimit të ligjit në të gjithë vendin, duhet të bëhet më shumë për ta.

Ish-presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij kanë kaluar nga një pretendim në tjetrin pas kërkimit të javës së kaluar të FBI-së në rezidencën e tij Mar-a-Lago në Florida.

Ekipi i tij insistoi në fillim se kishte dorëzuar të gjitha dokumentet përkatëse – një pohim që rezultoi i pavërtetë kur FBI gjeti kuti me materiale të etiketuara si të klasifikuara.

Pastaj ekipi i tij tha gjeti prova se Trump kishte krijuar një “urdhër të përhershëm” sipas të cilit dokumentet e sjella nga Zyra Ovale në rezidencën e tij “konsideroheshin të deklasifikuara në momentin që ai i hoqi ato”, gjë që është e papranueshme sipas procedurave të deklasifikimit.

Ndoshta pretendimi më i dëmshëm ishte sugjerimi se agjentët e FBI-së i sajuan, i shpikën vetë provat gjatë kohës së tyre atje.

Aleatët republikanë të ish-presidentit e kanë quajtur kërkimin e Mar-a-Lago një akt tiranie, që përfshin “taktika të botës së tretë” nga një qeveri “e kalbur deri në thelb”, jo më e mirë se një diktaturë.

Thirrjet për të “definuar FBI” janë të çuditshme duke pasur parasysh se GOP e ka bërë mbështetjen për zbatimin e ligjit një strategji elektorale; Kundërshtimi ndaj një hetimi që duket se është kryer nga libri është veçanërisht hipokrit që vjen nga të njëjtët njerëz që kërkuan burgosjen e Hillary Clinton.

Këto shpifje nuk janë vetëm të dëmshme për demokracinë; ato janë gjithashtu të rrezikshme për njerëzit individualë që punojnë për agjencitë dhe institucionet që tani janë bërë objektiva.

Këta njerëz përfshijnë gjykatësin federal që autorizoi urdhrin e kërkimit në Mar-a-Lago. Ai dhe familja e tij përballen me kërcënime në  internet.  Ata përfshijnë punonjësit e FBI-së në një strukturë të Cincinnati të cilët u terrorizuan të enjten kur një person i armatosur u përpoq të hynte në ndërtesën e tyre, dhe ata në Phoenix, ku protestuesit e armatosur marshuan nëpër rrugë nga zyrat e FBI-së gjatë fundjavës.

New York Times raportoi se që nga kryengritja e 6 janarit në Kapitol, kjo lloj sjelljeje ka qenë në rritje, me punonjësit e zgjedhjeve, zyrtarët e shkollave, bibliotekarët dhe më shumë që përballen me kërcënime dhe frikësime – vetëm sepse bëjnë punën e tyre.

Retorika luftarake kontribuon në gjasat që dhuna të shpërthejë, sepse i bën njerëzit e zakonshëm të ndihen sikur janë në luftë.

Shumë zyrtarë të zgjedhur po nxisin ato ndjenja, duke i quajtur burrat dhe gratë që po bëjnë detyrën e tyre si agresorë dhe armiq të kombit.

Në vend të kësaj, ata duhet të thonë atë që tha Garland, e cila është e vërteta: “Çdo ditë, ata mbrojnë popullin amerikan nga krimi i dhunshëm, terrorizmi dhe kërcënime të tjera për sigurinë e tyre. … Ata e bëjnë këtë me një sakrificë të madhe personale dhe rrezik për veten e tyre.”

Fatkeqësisht, tani ky rrezik është edhe më i lartë.

Burimi: The Washington Post

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Huawei mund të prishë komunikimin e arsenalit bërthamor

“Zbulimi alarmant”/ Hetimi i FBI në SHBA

Synimi ishin dosjet me të dhëna që…

Agjentët e FBI-së mësyjnë në vilën e Donald Trump


Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump