MENU
klinika

Analiza nga "Bloomberg"

Nafta e Rusisë përballë një sfide të madhe!

15.08.2022 - 11:53

Rusia sfidoi pritshmëritë për një kolaps në prodhimin e naftës pas pushtimit të Ukrainës. Por Moskës do t’i duhet të dyfishojë përpjekjet e saj për të gjetur blerës të rinj nëse dëshiron të mbajë që prodhimi të mos tkurret në muajt e ardhshëm.

Pasi u zhyt menjëherë pas ofensivës së tij në shkurt, prodhimi rus është rimëkëmbur gjatë tre muajve të fundit pasi rafinimi vendas lulëzoi dhe klientët aziatikë ndërhynë për të marrë dërgesat që shmangeshin nga blerësit perëndimorë. Megjithatë, një ndalim i afërt i Bashkimit Evropian për shumicën e naftës së papërpunuar ruse, si dhe një ngadalësim i rritjes ekonomike, do të godasë prodhuesit e vendit.

“Kompanitë ruse të naftës kanë shijuar bukuritë e sezonit të verës — rritja e kërkesës së brendshme dhe mungesa e sanksioneve të BE-së i kanë lejuar ato të rrisin prodhimin,” tha Viktor Katona, kreu i analizës së naftës së papërpunuar në firmën e të dhënave Kpler. “Ndërsa shikojmë në të ardhmen e afërt, kjo detyrimisht do të ndryshojë.”

Prodhimi rus i naftës së papërpunuar dhe kondensatës, një lloj nafte më i lehtë, arriti një nivel më të lartë gjatë luftës prej rreth 10.8 milionë fuçi në ditë në korrik. Vëllimet mund të bien në rreth 10.5 milionë në ditë kur ndalimi i BE-së të fillojë në dhjetor, tha Katona. Analistët në Rystad Energy AS shohin rreth 10.1 milionë në ditë deri në fund të vitit, ndërsa Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë pret një rënie prej rreth 2 milionë në ditë deri në fillim të vitit 2023.

Embargoja, e cila do të zbatohet për importet e naftës së papërpunuar nga deti dhe furnizimeve të shumicës së tubacioneve nga 5 dhjetori, do të heqë rreth 1.3 milion fuçi në ditë nga tregu evropian, tregojnë vlerësimet e IEA. Një ndalim i importeve të produkteve të naftës pason më 5 shkurt, duke ulur me gjasë edhe 1 milion fuçi në ditë, tha IEA javën e kaluar.

Shumë blerës tradicionalë tashmë po refuzojnë të marrin fuçi ruse, duke bërë që Moska t’ua shesë klientëve në Azi, shpesh me një zbritje të konsiderueshme. Rusia këtë vit ka rritur flukset e saj të naftës së papërpunuar nga deti në rajon me pothuajse 800,000 fuçi në ditë, sipas të dhënave të gjurmimit të anijeve të përpiluara nga Bloomberg.

Por vendi nuk mund të llogarisë që Azia të pastrojë të gjitha fuçitë rezervë pasi ndalimi i BE-së të hyjë në fuqi pasi rajoni tashmë është i ngopur me naftë ruse, sipas analistëve në Kpler, Rystad dhe BCS Global Markets me bazë në Moskë.

“Në afat të shkurtër, Azia tashmë po merr pothuajse gjithçka që mundet,” tha Ron Smith, një analist në BCS.

Një humbje e prodhimit rus e barabartë me të gjitha eksportet e saj aktuale në det në Evropë është një skenar i rastit më të keq dhe nuk ka gjasa të materializohet, tha Sergei Vakulenko, një ekspert i pavarur me më shumë se 25 vjet përvojë në industrinë ruse të naftës. Ai pret që tregtarët globalisht do të jenë të etur për të gjetur blerës për vëllimet shtesë ruse, duke pasur parasysh mungesën e kapacitetit të lirë të prodhimit diku tjetër.

Vakulenko sheh që prodhimi rus të mbetet afërsisht i pandryshuar deri në fund të vitit, një pikëpamje e ndarë nga Kirill Bakhtin, një analist i lartë i naftës dhe gazit në Sinara Bank.

“Ne presim një prodhim pak a shumë të qëndrueshëm të hidrokarbureve të lëngëta ruse në shumën prej 10.8 milionë fuçi në ditë deri në shkurt 2023”, falë përpjekjeve të suksesshme për të ridrejtuar naftën nga Evropa në Azi, tha Bakhtin.

Në dy javët e para të këtij muaji, prodhimi ditor i naftës së papërpunuar dhe kondensatës ruse ishte mesatarisht rreth 10.47 milionë fuçi në ditë, sipas një raporti të një gazete Kommersant të hënën. Rënia prej 3% nga korriku ka të ngjarë të nxitet nga sezonaliteti dhe jo nga faktorë afatgjatë si sanksionet, ku shumica e furnizimit më të ulët vjen nga një grup prodhuesish më të vegjël, duke përfshirë gjigantin e gazit Gazprom PJSC, sipas CDU-TEK të Ministrisë së Energjisë. të dhënat e para nga Bloomberg.

Kërkesa e rafinerisë

Eksportet e Rusisë në det kanë rënë së fundmi nga kulmet e tyre pranverore, por prodhuesit e naftës janë përforcuar nga rritja në rafinimin e brendshëm mes kërkesës më të lartë sezonale për karburant brenda dhe jashtë vendit.

Megjithatë, nga fundi i vitit, çdo përpjekje për të përpunuar më shumë naftë bruto brenda vendit dhe për të rritur prodhimin e produkteve më të lehta – të cilat mund të gjejnë një treg në Evropë përpara se të zbatohet ndalimi i shkurtit – do të nënkuptonte gjithashtu prodhimin e karburanteve më të rënda që janë më të vështira për t’u shitur në muajt e ftohtë.

Në pranverë, prodhuesit rusë ishin në gjendje të gjenin blerës për naftën e tyre në Lindjen e Mesme pasi SHBA vendosi ndalimin e saj. Por kërkesa në atë rajon mund të zbehet ndërsa moti ftohet, duke kufizuar aftësinë e Rusisë për të eksportuar produktin e rëndë, tha Mikhail Turukalov, shefi ekzekutiv i Commodities Markets Analytics LLC me bazë në Moskë.

Në muajt më të ftohtë, Rusisë i mungon gjithashtu aftësia logjistike e nevojshme për një rritje të madhe të eksporteve të naftës, tha Turukalov.

“Këtë dimër, përpunimi i naftës në Rusi vështirë se do të jetë në gjendje të rritet mjaftueshëm për të kompensuar rënien e pritshme të eksportit të naftës,” tha ai.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “Bloomberg”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Goditja e re energjetike

Putin, Ukraina dhe ekonomia globale

Financial Times/ Jo vetëm ‘naftë dhe kallashnikov’

Rusia po mbjell farën e “diplomacisë së grurit”