MENU
klinika

Analiza

Për të shkatërruar Evropën, Putini po e nis me Gjermaninë!

12.08.2022 - 08:30

Commerzbank e Gjermanisë tha javën e kaluar se reduktimet ruse në furnizimet me gaz natyror mund të shkaktojnë “një recesion të rëndë” dhe ndoshta edhe një krizë ekonomike si “ajo që ndodhi pas krizës financiare në 2009”. . Racionimi i gazit “ndoshta do të ishte i pashmangshëm”.

Epo. . . po.

Drama kombëtare e turbinave të Gjermanisë filloi muaj më parë kur Gazprom, operatori rus i  Nordstream 1, dërgoi makinerinë e prodhuar nga Siemens në Kanada për mirëmbajtje. Otava refuzoi ta kthejë atë, duke përmendur sanksionet e Ukrainës; në përgjigje, Gazprom pezulloi të gjitha dërgesat në Gjermani.

Berlinit iu desh t’u lutej kanadezëve për kthimin e turbinës, në mënyrë që të mos i jepte Kremlinit justifikime për të mbyllur rubinetin e gazit.

Kur gjiganti zbarkoi në Gjermani, Gazprom fillimisht e ktheu furnizimin me gaz deri në 40 për qind dhe më pas e uli atë në një të pestën e kapacitetit të tubacionit; çmimet e gazit u rritën me 20 për qind. Kompania thotë se fajin e ka turbina e humbur. Por ajo refuzon ta marrë atë pa “garanci”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke pretenduar se turbina mund të sanksionohet ose të fiket nga distanca.

KALININGRAD, RUSSIA – MAY 4, 2020: The Akademic Chersky pipe layer is seen in the Gulf of Gdansk in the Baltic Sea. The pipelay vessel has arrived in the Baltic Sea from Nakhodka. According to Russia’s energy minister Novak, Akademik Chersky could be involved in the construciton of the Nord Stream 2 pipeline. Vitaly Nevar/TASS (Photo by Vitaly NevarTASS via Getty Images)

Industria gjermane dhe politikëbërësit thonë se pohimi i parë është i pavërtetë dhe i dyti i pabazë.

Kancelari Olaf Scholz dha një konferencë të menjëhershme për shtyp në televizio. Ishte, tha ai, në gjendje të përsosur pune dhe gati për të udhëtuar.

Por Putini, natyrisht, nuk po bën bllofin. Mesazhi i tij për Berlinin është i thjeshtë: aktivizoni Nord Stream 2, ose ekonomia juaj vuan.

Për meritë të saj, qeveria e “semaforit” ka muaj që po punon për të larguar Gjermaninë nga karburantet fosile ruse. Importet e qymyrit janë pezulluar. Importi i naftës është planifikuar të përfundojë deri në dhjetor. Por shkëputja nga gazi, thotë Berlini, do të zgjasë deri në fund të vitit 2024 – kryesisht sepse industritë kryesore gjermane (kimikatet, letra, qelqi) varen prej tij dhe sepse shumica e familjeve private ngrohen me të.

Kryetarët e bashkive kanë njoftuar se do të fikin dritat e ndërtesave gjatë natës dhe do të ndalojnë ngrohjen e pishinave publike. Qeveria po premton ndihma energjetike për kompanitë e goditura veçanërisht nga rritja e çmimeve të gazit.

Koalicioni madje mund të heqë dorë nga refuzimi i tij për të zgjatur jetën e tre centraleve të fundit bërthamore të Gjermanisë.

Megjithatë, ulja e konsumit, ndërrimi i produkteve dhe ndihmat e qeverisë nuk do të ndalojnë humbjen e vendeve të punës – ose racionimin e gazit.

Dhe kështu gjermanët po përgatiten për një recesion të mundshëm, me inflacion të vazhdueshëm, një rënie të dukshme të fuqisë së shpenzimeve konsumatore dhe një mjedis aspak të mirë biznesi.

Sondazhet e fundit tregojnë ende mbështetje të fortë për Ukrainën dhe për shkëputjen nga karburantet fosile ruse; por është pakësuar dhe tregon një ndarje të qartë lindje-perëndim.

Kryetarët e bashkive lindore dhe ligjvënësit e shtetit kanë paralajmëruar për “tensione masive sociale”.

Mosmarrëveshje mes tre partnerëve të koalicionit qeveritar kanë filluar të shfaqen.

Një video e çuditshme propagandistike ruse që u bë virale së fundmi thoshte: “Dimri po vjen [Koha për të kaluar në Rusi]”. Por të pranosh Kremlinin duke e shtyrë Ukrainën drejt një armëpushimi dhe vënien në funksion të Rrjedhës Veriore 2 do të ishte vetëvrasje politike.

Putin po bën luftë jo vetëm kundër Ukrainës, por edhe kundër perëndimit.

Dhe Gjermania është pika ku ai duhet të aplikojë forcën maksimale për të shpërbërë Evropën dhe aleancën.

Kohë të vështira janë përpara.

Shkrimtari është Fritz Stern Kryetar në Institutin Brookings