MENU
klinika

Do t’i mbani mend përgjithmonë

Pesë destinacione perfekte për muajin e mjaltit

04.08.2022 - 09:18

Pushime për dy dhe plot dashuri, shijoni çdo moment në maksimum!

Muaji i mjaltit është udhëtimi i lirë që të sapomartuarit bëjnë menjëherë pas martesës ose pas disa muajsh nëse detyrimet profesionale nuk ua lejojnë gjatë kësaj periudhe. Ne kemi gjetur për ju pesë destinacione magjike që do ta bëjnë këtë udhëtim të paharrueshëm…

Bahamas

Me kaq shumë ishuj të bukur në dispozicionin tuaj, është e vështirë që ndonjë gjë të shkojë keq në këtë destinacion. Atje, organizatorët lokalë të ekskursioneve dhe eventeve për të sapomartuarit, kanë përgatitur shumë surpriza për ju dhe të dashurin tuaj: darkë në plazh në perëndim të diellit, festë për dy në një varkë, festa gjatë gjithë natës me muzikë live vetëm për ju dhe. sigurisht, turne nëpër ishuj, nga 700 të kompleksit.

Mos humbisni:  Një vizitë ditore ose qëndrim të përhershëm në ishullin me magjepsje ndërkombëtare, Resortin unik Atlantis Paradise Island. Aty mund të bësh gjithçka ose asgjë, nga plazhet super të mbushura me njerëz deri te jeta e natës plotësisht e shkretë, e gjallë dhe sportet spektakolare ujore të paprecedentë.

Maldivet

Në Maldive, nëse jeni në muaj mjalti apo në një pushim ekzotik përrallor, ajo që ju intereson këtu është të pushoni, të gëzoni shpirtin tuaj. I gjithë kompleksi i Maldiveve quhet një parajsë tokësore dhe një vështrim rreth jush në ujërat blu dhe rërën e bardhë ju bind menjëherë për këtë. Jeta e përditshme fillon me dembelizëm në suitat e qeta buzë detit, ndërsa vazhdon me zhytje të maskuar në shkëmbinjtë koralorë, pikniqe në rripa private me rërë në det dhe lundrime në perëndim të diellit.

Mos humbisni: Nuk do t’i harroni kurrë masazhet me çifte në banjën nënujore të Huvafen Fushi Resort dhe darkën në restorantin 5.8 xhami në fund të Hurawalhi.

Bali

Në Oqeanin Indian mund të gjeni Balin, me ajër indonezian dhe një kulturë të veçantë. Një destinacion që vështirë se mund të përshkruhet pasi zgjon shqisat. Një ishull magjik që duket si një përrallë dhe thuhet se është ishulli ku Buda bëri ndalesën e tij të fundit. Vendi me tempujt e tij të shumtë dhe bimësinë e dendur do t’ju bëjë përshtypje edhe me gjërat më të vogla. Në Balin Lindor do të takoni malin Agung me vullkanin aktiv ndërsa ndryshimet në peizazh janë intensive pasi do të takoheni nga xhungla në shkretëtirë shkëmbore.

Mos humbisni: Një ndalesë në pyllin magjepsës të Ubud. Ka shumë për të bërë atje, ndaj ju sugjerojmë të ndaleni pranë pyllit të majmunëve (që ndodhet pikërisht në qytet). Më pas ndaloni në Tempullin e Ujit, një vend lutjeje dhe adhurimi, por edhe një eksperiencë e pazakontë kulturore pasi do të shihni adhuruesit që fundosen në një pellg uji. Pushimet plot kompleksitet nuk janë as argëtuese dhe as komode.

Afrika e Jugut

Safari është një zgjedhje e guximshme, por edhe tepër edukative/argëtuese për çiftet që duan diçka krejtësisht të ndryshme dhe të paharrueshme në muajin e mjaltit. Fotot që do të bëni ballë për ballë pranë kafshëve të egra, padyshim janë të destinuara për një kornizë në sallonin e shtëpisë.

Mos e humbisni: Parku Kombëtar Kruger mbulon dy milionë hektarë tokë, duke e bërë atë një nga atraksionet më të mëdha të kafshëve të egra në planet. Eksploroni atë në këmbë ose në një xhip të marrë me qira ose si anëtar i një grupi të organizuar safari. Kujtim: shumica e kafshëve ndodhen në pjesën jugore të parkut.

Havai

Ka një arsye shumë të mirë për të arritur atje, në mes të Paqësorit: Hawaii është destinacioni përfundimtar për muajin e mjaltit nga e gjithë bota falë ishujve të shumtë që përbëjnë shtetin e 50-të të SHBA-së, secili me personalitetin e vet dhe atraksionet unike. . Maui, për shembull, ka mot të mrekullueshëm dhe vazhdimisht të mirë plus një jetë nate të gjallë, ndërsa Kauai është shumë më pak turistik, me lugina piktoreske, ujëvara gargarë dhe vijë bregdetare mahnitëse. E vetmja gjë e sigurt është se do të kënaqeni me kroçerat që organizohen për të njohur nga afër të gjithë ishujt e kompleksit.

Mos humbisni: Vullkanet aktive dhe plazhet e zeza të Big Island, pra Hawaii.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Jugu deri në Dubai e Maldive

Ku do të pushojnë shqiptarët këtë verë?