MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

 Pse duhet të shtojmë arra në dietën tonë?

12.08.2022 - 11:14

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Pse duhet të shtojmë arra në dietën tonë?

Mjeku:  Ndihmon funksionin e trurit, gjendjen shpirtërore

Arrat janë të larta në acidet yndyrore Omega-3, të cilat janë thelbësore për zhvillimin dhe funksionimin e trurit. Në bashkëpunim me nivelet e larta të vitaminës E që janë gjithashtu të pranishme në arra, Omega-3 mund të përmirësojë kujtesën, veçanërisht në ato me dëmtime njohëse. Ushqimet e pasura me Omega-3 kanë qenë gjithashtu të lidhura me rritjen e humorit dhe ndihmën me ankthin dhe depresionin e butë deri të moderuar.

Ul rrezikun e diabetit Tipi 2

Megjithëse mjaft e lartë në kalori, energjia aktuale e thithur nga trupi nga arrat është 21 përqind më e ulët se sa pritej. Arrat mund të ndihmojnë në frenimin e oreksit dhe uljen e urisë, e cila nga ana tjetër kontrollon peshën dhe ul rrezikun e zhvillimit të diabetit Tipi 2. Një studim ka treguar gjithashtu se shtimi i vajit të arrës në dietën tuaj mund të ndihmojë në kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Mbani zorrën të shëndetshme

Ngrënia e arrave mund të rrisë bakteret e dobishme në zorrë, duke ulur inflamacionin në të gjithë trupin dhe duke luftuar çdo rrezik në rritje të mbipeshes, sëmundjeve të zemrës dhe kancereve të caktuara që vijnë me shëndet të dobët në zorrë.

Përmirëson pjellorinë mashkullore

Dietat e pasura me ushqime të përpunuara dhe sheqerna mund të kenë një efekt të dëmshëm në pjellorinë mashkullore, por superushqimet e shëndetshme e luftojnë këtë. Arrat janë të pasura me antioksidantë, të cilët luftojnë radikalet e lira që dëmtojnë membranat e spermës.

Mbështet plakjen e shëndetshme

Arrat janë të pasura me vitamina thelbësore, minerale, yndyrna dhe fibra që mbështesin jo vetëm shëndetin e trurit por lëvizshmërinë fizike ndërsa plakeni. Një studim i mbi 50,000 grave të moshuara tregoi se një dietë e pasur me ushqime të shëndetshme, përfshirë arra, ul rrezikun e dëmtimit fizik.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.