MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Pse kam papritur dhimbje stomaku?

11.08.2022 - 11:45

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti:Pse kam papritur dhimbje stomaku?

Mjeku:  Sindroma e zorrës së irrituar: Kjo shkakton dhimbje barku, ngërçe ose fryrje që shoqërohet me lëvizjen e zorrëve.

Helmimi nga ushqimi: Për shkak të helmimit nga ushqimi, organizmat e dëmshëm kanë tendencë të prodhojnë toksina që shkaktojnë acarim në mukozën e stomakut dhe zorrëve. Kjo mund të rezultojë në inflamacion të dhimbshëm në stomak, të vjella ose lëvizje të lirshme që mund të rezultojnë në dhimbje barku.

Alergjitë ushqimore: Ato mund të çojnë në shqetësime në stomak dhe probleme të tjera të tretjes pas konsumimit të ushqimeve ose pijeve të caktuara. Dikush mund të hasë dhimbje barku shtrënguese për shkak të alergjive ushqimore.

Dhimbja e fshikëzës së tëmthit ose ulcerës: Dhimbja e fshikëzës së tëmthit dhe ulcerës zakonisht përjetohet në pjesën e sipërme të stomakut ose në pjesën e sipërme të barkut.

Gazrat: Gazrat mund të shkaktojnë dhimbje të mprehta në bark dhe mund të çojnë në shumë shqetësime. Mos i injoroni aspak dhimbjet e barkut për shkak të gazrave. Vetëm kërkoni kujdes mjekësor në kohë me ndihmën e një mjeku.

Infeksioni i traktit urinar: Nëse jeni duke përjetuar dhimbje barku të vazhdueshme që po ndikojnë në jetën tuaj të përditshme, atëherë mund të ketë lidhje me infeksion të traktit urinar. Dhimbja e stomakut është një nga simptomat e zakonshme të këtij infeksioni që ka nevojë për një vlerësim të plotë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN