MENU
klinika

Analiza e The Washington Post

Zaporizhzhia, pse ky central mund të jetë fundi i Ukrainës?

16.08.2022 - 08:30

Alarmi i rëndë për një katastrofë të mundshme bërthamore në Ukrainë është duke u përshkallëzua. Predha artilerie janë hedhur mbi centralin bërthamor të Zaporizhzhia . Ata mund ta godasin atë në një mënyrë që do të shpërthente reaktorët bërthamorë dhe do të shkaktonte ndotje – ekuivalente me një bombë .

Centrali, i pushtuar nga forcat ruse, duhet të çmilitarizohet menjëherë dhe të izolohet nga lufta.

Fabrika, centrali bërthamor më i madh në Evropë, u pushtua nga Rusia në mars, megjithëse stafi ukrainas mbetet aty. Ai u granatua në mënyrë sporadike midis 5 dhe 11 gushtit. Të dyja palët kanë fajësuar tjetrën.

Veçanërisht, Ukraina ka akuzuar Rusinë për përdorimin e centralit për të organizuar sulme ndaj qyteteve dhe fshatrave fqinjë. Natalia Humeniuk, zëdhënësja e ushtrisë, i tha televizionit kombëtar , “Ne e kuptojmë se pushtuesit fshihen pas një mburoje të tillë, sepse nuk është e mundur të godasësh atje.”

Zaporizhzhia: Russia must exit Ukraine nuclear plant, says G7 - BBC News

Por po luajnë me zjarrin.

Centrali e Ukrainës ka gjashtë reaktorë sovjetikë VVER-1000 që përmbajnë uranium-235. Që nga 22 korriku, vetëm dy nga reaktorët funksiononin. Reaktorët janë të ndryshëm nga ata në Çernobil. Ky impiant ka një sistem që rrethon reaktorët, gjë që i mungonte Çernobilit.

Por rreziqet janë shumë reale.

Ukraina ndërmori hapa për të forcuar sigurinë e centralit bërthamor pas katastrofës së Fukushimës në Japoni të vitit 2011, por ato mund të jenë të pamjaftueshme për të mbrojtur kundër një lufte të tillë.

Nëse një bombë ose predhë artilerie e godet centralin, kërcënimi do të ishte sërish avullimi, ngrohja e shpejtë dhe ndoshta zjarri, përhapja e materialit radioaktiv në mjedis ose një shpërthim, duke shpërndarë uraniumin.

India Concerned Over Shelling Near Ukraine's Zaporizhzhia Nuclear Power Plant

Nuk ka asnjë përfitim ushtarak nga një shpërthim bërthamor – të dyja ushtritë janë njësoj të cenueshme ndaj rrezatimit dhe kontaminimit, dhe po ashtu edhe civilët e pafajshëm.

Një fatkeqësi bërthamore mund ta lërë tokën të pabanueshme për breza. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres, ka bërë thirrje për një zonë të çmilitarizuar rreth centralit.

Rusia e hodhi poshtë propozimin të premten. Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të Grupit të Shtatë kanë këmbëngulur që Rusia ta kthejë centralin nën kontrollin e Ukrainës, siç ka kërkuar edhe Ukraina. Rafael Grossi , kreu i IAEA, i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se agjencia duhet të vizitojë menjëherë fabrikën. “Ky moment është serioz, i rëndë,” tha ai.

Në Zaporizhzhia, duhet shmangur një fatkeqësi.

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Konica.al