MENU
klinika

Editoriali i The Guardian

Kundërsulmi i Ukrainës: një përparim mahnitës!

13.09.2022 - 15:22

Tanket e djegura, armët e braktisura me municione dhe dëshmi të tjera të largimit të shpejtë e kaotik rus tregojnë historinë e tyre dramatike.

Ofensiva mahnitëse e rrufeshme nga trupat ukrainase në veri-lindje të vendit përbën momentin më domethënës në luftë që nga marsi, kur sulmi i Vladimir Putin në Kiev u zmbraps dhe forcat e tij pushtuese nxituan drejt lindjes.

Gjatë pesë ditëve, mijëra kilometra katrorë të Lindjes së pushtuar, përfshirë qytetet strategjike jetike të Kupiansk dhe Izium, janë çliruar.

Sipas komandantëve ukrainas, trupat ruse janë tërhequr pas në kufi.

Instituti për Studimin e Luftës vlerëson se kundërofensiva ka marrë nën kontroll më shumë territor sesa kanë arritur forcat ruse në të gjitha operacionet që nga prilli.

Përdorimi i shkathët i raketave dhe artilerisë perëndimore i lejoi ushtrisë ukrainase të synonte me sukses linjat e furnizimit ruse dhe të gërryente avantazhin e saj masiv në pajisjet ushtarake.

Tashmë me moral të ulët – dhe me mungesë të trupave luftarake elitare që ishin dërguar për t’u marrë me një ofensivë të mëparshme në jug – luftëtarët rusë braktisën territorin brenda natës që ishte fituar pas javësh lufte të mprehtë.

Do të ishte e nxituar të nënvlerësohej egërsia e mundshme e përgjigjes së Moskës. Sulmet e mëvonshme me raketa ruse në rrjetin elektrik në Kharkiv tregojnë se Kremlini mund të jetë duke komplotuar luftërat më brutale të energjisë këtë dimër, duke i privuar ukrainasit nga nxehtësia dhe drita.

Kjo është një perspektivë e tmerrshme dhe një shënjestrim i tillë i infrastrukturës civile ofron edhe më shumë prova të pamëshirshmërisë kriminale të Putin.

Luftimet gjatë javëve të ardhshme sigurisht që do të vazhdojnë të zbehen.

Por ofensiva veri-lindore u ka dhënë forcave ukrainase një vrull për periudhën jetike përpara se dimri të ngrijë konfliktin.

Plani B i Putinit, pas debaklit poshtërues të blitzkrieg-it të tij në Kiev, ishte të konsolidonte dhe zgjeronte kontrollin e Rusisë në lindje të Ukrainës.

Ndonëse nuk është ende e papëlqyeshme, po bëhet e vështirë edhe për propaganduesit e praktikuar të medias që ta paraqesin “operacionin ushtarak” të Putinit si një sukses.

Për Volodymyr Zelenskiy, fitimet në veri-lindje do të jenë një aset lobues i çmuar pasi ai kërkon të bindë aleatët perëndimorë që të përshpejtojnë shpërndarjen e armatimit të avancuar të përdorur në mënyrë kaq efektive nga komandantët e tij.

Kundërofensiva e suksesshme – dhe fitimet në jug – kanë minuar idenë se konsolidimi rus në ato rajone është i pashmangshëm.

Forca dhe vendosmëria e rezistencës ukrainase do të dyfishohet dhe do të bëhet më e vështirë për Rusinë të vendosë autoritetin e saj në territorin lindor të pushtuar së fundmi.

Në fund të fundit, kthimi i forcave ruse në të paktën brenda territoreve të pushtuara në vitin 2014 nuk duket më e pabesueshme.

Kjo mund të çojë në një tjetër eksod të refugjatëve, në një kohë kur vështirësitë ekonomike të brendshme po zbehin vullnetin e mirë midis popullsive evropiane.

Arritja më domethënëse e një vargu mahnitës fitoresh mund të jetë inkurajimi i kombeve perëndimore që të mbështesin një luftë, që është shumë larg arritjes së çdo lloj përfundimi.

Burimi: The Guardian

Përktheu dhe përshtati: Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ukrainasit po bombardojnë qytetet e Donbasit"

Gjenerali rus ndryshon version: Nuk po godasim ne me raketa!

Editoriali i The Washington Post

Rusia po humb! Kjo e shton rrezikun