MENU
klinika

Por ata ende kanë opsione!

Për rusët, pushimet nuk janë si më parë!

12.09.2022 - 13:58

Ishte një kohë kur Evropa Perëndimore ishte destinacioni i zgjedhur për turistët rusë. Por gjërat kanë ndryshuar.

Max, një rus rreth të 40-tave, shëtiti në muzetë në Francë, shijonte kuzhinën e mirë në Itali dhe bënte shëtitje në kodrat e Spanjës. Pastaj Rusia pushtoi Ukrainën. Këtë vit, Max, i cili i tha CNBC se nuk ndjehej rehat të ndajë mbiemrin e tij, “as nuk e konsideroi” Evropën si një destinacion pushimesh. “Unë jam i vetëdijshëm për problemet me marrjen e vizave në vendet evropiane,” tha ai.

Javën e kaluar, Bashkimi Evropian ra dakord të pezullojë një marrëveshje udhëtimi të vitit 2007 me Moskën, e cila lehtësoi lëshimin e vizave për rusët. Ky veprim do ta bëjë më të vështirë dhe më të shtrenjtë për rusët udhëtimin në bllok.

Mbyllja e hapësirës ajrore të BE-së për linjat ajrore ruse në shkurt e bëri gjithashtu të vështirë udhëtimin. “Ironia e keqe është se unë jam absolutisht kundër luftës dhe Putinit, por përjetoj edhe vështirësi udhëtimi”, tha Max.“Në të ardhmen, kur Putini të largohet dhe ne të bëhemi përsëri një vend normal, shpresoj se do të jem në gjendje të vizitoj përsëri Evropën. E dua shumë Italinë.”

Më pak rusë në Evropë
Max është një nga shumë rusët që tregtuan destinacionet evropiane të pushimeve me vende të tjera këtë verë.

Vendet e BE-së si Italia, Spanja, Qiproja dhe Greqia ishin ndër 20 destinacionet kryesore të rezervuara nga udhëtarët rusë përpara shpërthimit të luftës, sipas të dhënave nga ForwardKeys, një kompani e të dhënave të udhëtimit.

Megjithatë, Olivier Ponti i ForwardKeys tha se udhëtimi ajror rus në Evropë gjatë verës ishte vetëm 26% e asaj që ishte në 2019.

“Invazioni rus i Ukrainës sigurisht që ka kufizuar zgjedhjet e pushimeve të qytetarëve të saj, pasi fluturimet direkte në shumë destinacione të njohura janë ndaluar,” tha ai. “Është ende e mundur që rusët të vizitojnë Evropën, por tani ata duhet të ndryshojnë aeroplanë në vende si Stambolli apo Dubai”.

Ku po shkojnë rusët?
Sipas ForwardKeys, i cili ekzaminoi të dhënat e mbërritjes së fluturimeve, disa destinacione të kohës së lirë panë një rritje në pjesën e tregut të vizitorëve rusë në qershor, korrik dhe gusht krahasuar me 2019.

Maldive (nga 5% në 20%)
Seychelles (3% deri në 7%)
Turqia (4% deri në 8%)
Emiratet e Bashkuara Arabe (1% deri në 3%)
Shumica e këtyre vendeve ishin të njohura me vizitorët rusë edhe para luftës. Sipas Njësisë së Inteligjencës Ekonomike (EIU), Turqia ishte destinacioni kryesor për turistët rusë në vitin 2019, e ndjekur nga territori i pushtuar nga Rusia, Abkhazia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Maldivet.

Analistët nga EIU thanë për CNBC se Maldivet kanë qenë prej kohësh një destinacion i preferuar për rusët e pasur, të cilët mund të marrin lehtësisht viza turistike pas mbërritjes për të qëndruar deri në 90 ditë.

Një kurs këmbimi më i favorshëm në Turqi që nga mesi i marsit ka të ngjarë të rritë numrat e udhëtimeve atje, thanë për CNBC analistët e EIU Mario Bikarski dhe Federica Reccia. Lira turke aktualisht qëndron në 18.23 kundrejt dollarit – afër niveleve më të ulëta rekord pasi banka qendrore e Turqisë uli normat e saj standarde në gusht, pavarësisht se inflacioni ishte afër 80%.

Megjithatë, aftësia e rusëve për të udhëtuar mund të kufizohet më tej, thanë ata. Përveç pezullimit nga BE të marrëveshjes së saj preferenciale të vizave të vitit 2007 me Moskën, thanë Bikarski dhe Reccia, problemet ekonomike mund të dekurajojnë rusët të udhëtojnë.

“Ndërsa lufta po vazhdon, ne gjithashtu presim që perspektiva e përkeqësuar ekonomike të rëndojë në prirjen e rusëve për të udhëtuar.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN