MENU
klinika

Tunizia e "mallkuar"

Ndeshja e tretë në grup po kthehet në tabu për Francën

30.11.2022 - 20:15

Franca nuk arriti të fitojë ndeshjen e saj të tretë në fazën e grupeve për të tetën herë radhazi (B4 B4) ndërmjet Kampionatit Evropian dhe Kupës së Botës së bashku.

Për herë të tretë, një ekip afrikan ka mundur kampionët në fuqi të Kupës së Botës: dy prej tyre ndodhën kundër Francës (e para ishte Senegali në 2002); tjetri, Kameruni kundër Argjentinës në 1990.

Tunizia është eliminuar në fazën e grupeve në të gjashtë Kupat e Botës ku ka marrë pjesë.

Tunizia ka fituar dy nga katër ndeshjet e fundit të Kupës së Botës (1 barazim 1), një më shumë se në të gjitha 14 ndeshjet e mëparshme në këtë kompeticion.

Franca humbi një ndeshje në fazën e grupeve të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 2010, sërish kundër një skuadre afrikane (Afrika e Jugut, 1-2).

Franca nuk ka arritur të shënojë në një ndeshje të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 2018 (0-0 kundër Danimarkës); që atëherë, 17 gola në gjashtë ndeshje, për një mesatare prej 2.8 për lojë).

Wahbi Khazri është lojtari i parë afrikan që shënon në tri ndeshje radhazi të Kupës së Botës (kundër Belgjikës, Panamasë dhe Francës).

Wahbi Khazri është lojtari i parë që shënon kundër Francës duke luajtur në Ligue 1 që nga Memphis Depay, më 16 nëntor 2018 (kundër Holandës, në Ligën e Kombeve).

Wahbi Khazri ishte i përfshirë në pesë golat e fundit të Tunizisë në Kupën e Botës: tre gola dhe dy asistime.

Kjo është vetëm humbja e dytë në 22 ndeshje të Kupës së Botës për Didier Deschamps (lojtar + trajner).

Në moshën 37 vjeç e 247 ditë, Steve Mandanda u bë lojtari më i vjetër që ka luajtur për Francën, duke kaluar Bernard Lama në ndeshjen e shtatorit 2000 kundër Anglisë (37 vjeç e 148 ditë).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN