MENU
klinika

Efektet anësore

A mund të marr shurup kundër kollës gjatë shtatzënisë?

29.12.2022 - 12:18

Ne të gjithë e dimë atë ndjenjën tepër të njohur të një gudulisjeje në pjesën e pasme të fytit e ndjekur nga një kollë. Pavarësisht nëse është për shkak të një ftohjeje apo alergjie, kolla mund të jetë irrituese. Por kur jeni shtatzënë dhe mund të luftoni me sëmundje të tjera si të vjellat në mëngjes ose të përzierat, shqetësimi i shkaktuar nga kolla mund të intensifikohet.

Para se të mbeteni shtatzënë, pikat e kollës mund të kenë qenë frenuesi i kollës. Megjithatë, si me çdo ilaç tani që jeni shtatzënë, është mirë të siguroheni që ato janë të sigurta për ju dhe fëmijën përpara se t’i merrni.

Lajmi i mirë është se ekspertët i konsiderojnë gjerësisht pikat e kollës të sigurta për t’u marrë gjatë shtatzënisë. Megjithatë, nuk ka asnjë provë konkrete për ta mbështetur këtë. Me këtë në mendje, ka disa konsiderata që duhen marrë parasysh përpara se të merreni për ato qetësues të fytit me shije qershie.

Çfarë janë pikat e kollës?

Pikat e kollës përbëhen kryesisht nga mentoli, një përbërës natyral i marrë nga mente me origjinë bimore dhe eukalipt. Ju gjithashtu mund t’i njihni ato si tableta kundër fytit ose ëmbëlsira kundër kollitjes dhe t’i përdorni për të reduktuar irritimin që mund të merrni në pjesën e pasme të fytit kur keni një kollë ose dhimbje të fytit. Zakonisht ato janë të disponueshme pa recetë.

Pikat e kollës janë një ilaç oral i përdorur për lehtësimin afatshkurtër të dhimbjes së fytit si pasojë e një ftohjeje, gripi ose infeksioni orofaringeal. Shumica e preparateve të përdorura përmbajnë mentol, e cila është qetësuese për një fyt të përflakur.

Kolla është normale herë pas here, por nëse jeni duke përjetuar një kollë të vazhdueshme, kontaktoni një mjek për t’u kontrolluar.

Duhet të konsultoheni me mjekun nëse keni kollë gjatë shtatzënisë në mënyrë që të mund të fillohet një vlerësim dhe plan i duhur trajtimi, veçanërisht në kontekstin e pandemisë aktuale COVID-19.

A është e sigurt të merrni pika kundër kollës gjatë shtatzënisë?

Pikat e kollës konsiderohen të jenë në rregull për t’u marrë gjatë shtatzënisë. Ky trajtim është i sigurt, por me çdo gjë, përdorni pikat e kollës me moderim. Ashtu si shumica e medikamenteve dhe suplementeve, pikat e kollës nuk janë studiuar në shtatzëni.

Disa aditivë në pikat e kollës mund të përfshijnë aditivë natyralë bimorë si mente dhe trumzë. Për njerëzit  me diabet para gestacional ose gestacional, është e rëndësishme të dini se shumë pika për kollën përmbajnë ëmbëlsues ose shurup misri që mund të ndikon në kontrollin e glicemisë tek gratë me këto kushte.

Në këtë rast, zgjidhni pikat e kollës që janë pa sheqer, të tilla si pikat për shtypjen e fytit për kollën ose pikat e kollës pa sheqer pa limon. Megjithatë, pothuajse të gjitha markat e mëdha që prodhojnë pika kundër kollës shesin gjithashtu versione pa sheqer.

Po sikur të marr pika kundër kollës përpara se të kuptoj se jam shtatzënë?

Meqenëse pikat e kollës përgjithësisht konsiderohen të sigurta për t’u marrë gjatë shtatzënisë, nuk keni nevojë të shqetësoheni nëse i keni marrë ato përpara se të kuptoni se jeni shtatzënë.

Përfitimet e marrjes së pikave të kollës gjatë shtatzënisë

Ka dy përfitime kryesore të marrjes së pikave për kollën gjatë shtatzënisë: për të lehtësuar çdo dhimbje të lidhur me kollën dhe për të siguruar që të qëndroni të hidratuar mirë.

Sistemi imunitar komprometohet kur jeni shtatzënë, që do të thotë se jeni më të prirur për të kapur insektet. Kjo jo vetëm që mund të jetë e bezdisshme, por edhe e dhimbshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni të bëni me ndonjë sëmundje të lidhur me shtatzëninë, siç është dhimbja e ligamenteve të rrumbullakëta, e cila është siklet që shoqërohet me shtrirjen e ligamenteve që shkojnë nga mitra në ijë.

Për ata me dhimbje të ligamenteve të rrumbullakëta, çdo lëvizje – duke përfshirë të qeshurën ose kollitjen – mund të shkaktojë tkurrje të shpejtë të ligamenteve, gjë që e intensifikon dhimbjen. Të kesh pika për kollën në dorë mund të jetë një mënyrë për të shmangur kollën dhe për të parandaluar çdo shqetësim të mëtejshëm.

Për më tepër, mund të zbuloni se një kollë e vazhdueshme ose një dhimbje e dhimbshme fyti po ju pengon të pini aq shumë ujë sa zakonisht. Gjatë shtatzënisë, është e domosdoshme që të qëndroni mirë të hidratuar pasi disa studime sugjerojnë se dehidrimi i nënës mund të ndikojë negativisht në peshën e lindjes së foshnjës.

Jo vetëm që i gjithë uji do të jetë i mirë për fëmijën në zhvillim, por do t’ju ndihmojë gjithashtu të largoni të ftohtin. Qëndrimi i hidratuar do t’i japë sistemit imunitar një nxitje, duke ndihmuar gjithashtu në lirimin dhe pastrimin e çdo bllokimi.