MENU
klinika

"Në bazë të së drejtës ndërkombëtare"

Dendias: I vendosur për të zgjidhur çështjet me Shqipërinë

01.12.2022 - 10:56

“Ne jemi të vendosur të promovojmë bashkëpunimin tonë në fusha të ndryshme me interes të përbashkët dhe të zgjidhim çështjet e pazgjidhura në bazë të së drejtës ndërkombëtare”, tha ministri i Jashtëm Nikos Dendias në mesazhin e tij të urimit për përvjetorin e pavarësisë së Shqipërisë.

“Ne jemi të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në çdo mënyrë, për të bërë progres të shpejtë në rrugën e anëtarësimit të saj”, shtoi ai në mënyrë karakteristike, ndërsa përgëzoi vendin për progresin e rëndësishëm të bërë në vitin 2022 në perspektivën e tij europiane.

Zoti Dendias kujtoi se do të presë homologun e tij shqiptar në Athinë të premten e ardhshme, ndërsa do të shoqërojë kryeministrin në vizitën e tij në Shqipëri më 6 dhjetor- “vizitë kjo që do të bëhet me rastin e Samitit të parë BE-Ballkani Perëndimor që do të zhvillohet në një vend kandidat të rajonit”.

“Populli grek dhe shqiptar janë të lidhur me lidhje tradicionale miqësie. Greqia dhe Shqipëria ndajnë shumë më tepër se kufijtë e tyre të përbashkët. Ata ndajnë një histori të gjatë ndërveprimesh dhe shkëmbimesh”, nënvizoi z. Dendias.

“Skënderbeu është një hero kombëtar në të dy vendet tona. Të dy vendet kanë vuajtur nga fashizmi gjatë Luftës së Dytë Botërore”, shtoi ai.

“Ata janë gjithashtu të lidhur, falë pranisë së minoritetit etnik grek në Shqipëri, si dhe numrit të madh të shqiptarëve që jetojnë dhe punojnë në Greqi”, shtoi ai.

“Duke ndërtuar mbi këtë themel unik, marrëdhëniet tona lulëzuan për përfitim reciprok”, theksoi ai dhe përfundoi duke thënë se parashikon vazhdimin e bashkëpunimit mes dy vendeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dosje/ "Kthesa" në mosmarrëveshjet shumëvjeçare

Anën e kujt po mban SHBA në konfliktin Greqi-Turqi?

Shaban Murati:...'protektore e shteteve me shumicë myslimane’ në rajon

Çarë fshihet pas deklaratës së fundit të Athinës zyrtare?

Bashkurti: Çfarë fshihet pas negociatave mes dy vendeve?

“Ndarja e kufirit Shqipëri-Greqi, pse në Hagë duhet të shkohet me projekt”