MENU
klinika

Analiza e The Guardian

Putini po bëhet i varur nga “globalizimi” i luftës!

15.12.2022 - 13:55

Olaf Scholz i Gjermanisë dëshiron një rikthim në rendin e paraluftës. Ndërsa Rusia shpërthen fantazitë e një perandorie globale, kjo ëndërr është e paarritshme

Nga Simon Tisdall

Vladimir Putin duhet të presë më shumë sulme ukrainase thellë brenda territorit rus, si ato në dy baza ajrore ushtarake javën e kaluar.

Përpjekjet e SHBA-së për të bindur liderët e Kievit që ta çojnë luftën në Rusi si hakmarrje për sulmet e pamëshirshme me raketa dhe dron të Putinit ndaj njerëzve dhe qyteteve të tyre, përfundimisht do të dështonin.

Kërkonte shumë. Sulmet nga dronët e sapo zhvilluar, të prodhuar në shtëpi, me rreze të gjatë, një prej tyre vetëm 150 milje larg Moskës, janë të një rendi të ndryshëm nga sulmet e mëparshme në Krime dhe zona të tjera të pushtuara nga Rusia. Ata e çojnë luftën në një nivel më të shtrirë dhe më të rrezikshëm – dhe përfaqësojnë përshkallëzimin që aleatët e NATO-s i frikësohen më shumë.
Ukrainasit pretendojnë vetëmbrojtje. Putini do t’i shohë veprimet e tyre si thellësisht provokuese dhe do të kundërpërgjigjet me çdo mënyrë që të mundet. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, beson se lufta tokësore në Donbas do të ngrijë këtë dimër, në pritje të ofensivave të pranverës. Forcat ruse janë në këmbë rreth Khersonit në jug.

Pra, ndërsa vazhdon sulmet e tij ajrore në frontin e brendshëm të Ukrainës dhe, veçanërisht, në rrjetin energjetik, Putini gjithashtu mund të pritet të rrisë paraprakisht në mënyra asimetrike, të mohueshme dhe joushtarake për të rritur koston për Kievin dhe mbështetësit e tij.

Këmbëngulja e SHBA-së që nuk inkurajoi ose mundësoi sulmet e bazës ajrore nuk e prish akullin me të.

Në të vërtetë, përpjekjet e NATO-s për të frenuar luftën brenda kufijve të Ukrainës tashmë kanë dështuar. Putini po përshkallëzon një luftë globale kundër sanksioneve me G7 dhe BE, e karakterizuar nga kundërshtimi i tij ndaj kufirit të çmimit të eksportit të naftës ruse të javës së kaluar. Ndërsa i ftohti i dimrit kafshon, armatizimi i tij i pamëshirshëm i furnizimeve me gaz po godet shtëpinë në të gjithë Evropën.
Diplomatikisht, beteja e tij për të përçarë kundërshtarët po intensifikohet. Admiruesi i Putinit, Hungaria Viktor Orbán, bllokoi 18 miliardë euro nga fondet e BE-së për Ukrainën javën e kaluar. Ambasadat evropiane të Ukrainës po sulmohen fizikisht.

Kush i dha dritën jeshile?

Aplikantët e NATO-s, Finlanda dhe Suedia raportojnë sulme kibernetike në rritje. Putini po luan frikën e një përhapjeje ushtarake. Polonia dhe Moldavia kanë përjetuar frikëra të fundit ndërkufitare. Trupat janë në lëvizje në Bjellorusi, në veri të Ukrainës. Dhe presidenti i pamatur i Rusisë po ngre sërish spektrin e armëve bërthamore
Sugjerimet se forcat e varfëruara të Rusisë, në fakt, kanë bërë më të keqen e tyre dhe nuk janë të afta për përshkallëzim të mëtejshëm, tingëllojnë të vetëkënaqur.

Ndërsa Putini e kupton me vonesë se nuk mund ta bombardojë Kievin, ai bëhet gjithnjë e më i varur nga “globalizimi” i luftës.

Kur Putin paralajmëroi se do të ishte një “proces i gjatë”, ai nuk po fliste thjesht për “operacionin e tij special ushtarak”. Mënyra se si ai e kornizon konfliktin tani është si një konfrontim historik, gjithëpërfshirës midis Rusisë plus shteteve autoritare me të njëjtin mendim, kundër demokracive perëndimore.

Në takimin në Uashington, presidenti amerikan, Joe Biden dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, dukej se pajtoheshin gjerësisht. Antony Blinken, sekretari i shtetit i SHBA-së, e përmblodhi javën e kaluar: bota (duke nënkuptuar kryesisht Rusinë, Kinën dhe SHBA-në dhe aleatët e saj) ishte “në një garë globale për të përcaktuar se çfarë do të vijë më pas”, tha ai.

Nuk ka gjasa që Putini ta ketë planifikuar në këtë mënyrë.

Por dështimi i tij për të nënshtruar me shpejtësi Ukrainën në shkurt, gabimet e tij të mëvonshme, të përsëritura taktike dhe nevoja e tij për të mbijetuar politikisht dhe personalisht, po e shtyjnë atë drejt përshkallëzimeve ideologjike dhe strategjike, si dhe ushtarake. NATO nuk e futi në qoshe. U fut në qoshe.

MOSCOW, RUSSIA – MAY 09: Russian President Vladimir Putin is seen on the screen as he delivers a speech during 77th anniversary of the Victory Day in Red Square in Moscow, Russia on May 09, 2022. The Victory parade take place on the Red Square on 09 May to commemorate the victory of the Soviet Union’s Red Army over Nazi-Germany in WWII. (Photo by Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Mënyra se si komentuesit e ashpër amerikanë e shohin atë, “çfarë vjen më pas”, për të përdorur frazën e Blinken, është një luftë kundër një boshti të zgjeruar të së keqes që përfshin anëtarët themelues Iranin dhe Korenë e Veriut (të cilat po armatosin forcat ruse), Kinën dhe diktaturat si Siria. Nikaragua, Kuba, Venezuela dhe ndoshta shtete të tjera të Lindjes së Mesme.
Ajo që Putini duket se dëshiron është një kthim në një model të luftës së ftohtë të shekullit të 20-të, orwellian, të një bote të ndarë në blloqe antagoniste të pushtetit, të mbyllur në rivalitet, duke konkurruar për bashkëpunëtorë dhe asete dhe të sunduar në mënyrë represive – të paktën nga njëra anë – nga urrejtja e rrënjosur. , mbikëqyrje masive dhe frikë.

Çfarë kontrasti midis kësaj perspektive distopike dhe një paradigme alternative, të paraqitur javën e kaluar nga kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz. Për një politikan social-demokrat të qendrës së majtë, Scholz-i pret një figurë jashtëzakonisht konservatore. Ai qartazi nuk i pëlqen ndryshimi. Ai do të preferonte që gjërat të ktheheshin ashtu siç ishin.

Kjo, sugjeron ai, do të thotë rivendosje e marrëdhënieve bashkëpunuese të Evropës me Rusinë, nëse jo sundimtarin e saj aktual, dhe një kthim në idenë e pas-1989 të sigurisë përmes tregtisë dhe prosperitetit të përbashkët. Disa thonë se veprimet e Putinit që nga viti 2008, kur ai pushtoi Gjeorgjinë, dëshmojnë se ky është një iluzion. Por Scholz ngjitet pas saj si një njeri i mbytur në një dërrasë druri.
Scholz thotë se Evropa duhet të punojë për të rivendosur “rendin e paqes” të paraluftës dhe për të zgjidhur “të gjitha çështjet e sigurisë së përbashkët” (kodi për koncesionet e NATO-s) – nëse Putin heq dorë nga agresioni i armatosur. Duke shkruar në revistën Foreign Affairs, ai tha se duhet shmangur një luftë e re e ftohtë.

“Gjermania dhe Evropa mund të ndihmojnë në mbrojtjen e rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, pa iu nënshtruar pikëpamjes fataliste se bota është e dënuar të ndahet sërish në blloqe konkurruese”, shkroi ai. Një botë shumëpolare e mbështetur nga Karta e OKB-së dhe respektimi i ligjit ndërkombëtar ishte ende i mundur dhe i dëshirueshëm.

Shumë evropianë dhe gati gjysma e amerikanëve (47%) duan të shohin një paqe të negociuar. Megjithatë, shumë në “kampin e drejtësisë” e quajnë Scholz një qetësues dhe thonë se shpresat e tilla janë naive. Ukrainasit refuzojnë çdo strehim. Ata duan që Putini të gjykohet për krime lufte – të cilat me siguri duhet të jenë pjesë e çdo rruge të bazuar në ligj për zgjidhjen e konfliktit. Vetë Putini nuk tregon interes për të folur.
Ky, me pak fjalë, është problemi i menjëhershëm, në dukje i pakapërcyeshëm që pengon të gjitha skemat dhe ëndrrat për një zgjidhje të mirë të pasluftës. Ndërkohë që Putini mbetet në pushtet, duke shpërndarë fantazitë e një perandorie globale të ringjallur ruse dhe duke u ulur në tokën sovrane të Ukrainës, rruga përpara është e bllokuar.

Rënia e Putinit është një parakusht për paqe të qëndrueshme.

Burimi: The Guardian