MENU
klinika

Analiza nga "Financial Times"

Si e shpëtuan ekonominë teknokratët e Putinit

16.12.2022 - 13:04

Një muaj përpara se Rusia të niste pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës, të besuarit kryesorë ekonomikë të Vladimir Putin vizituan rezidencën e presidentit rus në Novo-Ogaryovo jashtë Moskës për ta informuar atë mbi pasojat e mundshme nga sanksionet perëndimore.

Putin dëgjoi teksa Herman Gref, shefi ekzekutiv i huadhënësit shtetëror Sberbank, drejtonte një prezantim prej 39 faqesh duke paralajmëruar presidentin rus për pasoja katastrofike nëse tensionet mbi Ukrainën, atëherë tashmë në ethet, do të përshkallëzoheshin akoma më tej.

Një aleat i ngushtë i Putinit që nga ditët e tyre në zyrën e kryetarit të bashkisë së Shën Petersburgut në vitet 1990, Gref kishte një reputacion si anëtari më liberal i rrethit të zgjeruar të Putinit – dhe për të shprehur mendimin e tij.

Në atë moment, teknokratët kishin frikë se Putin ishte në prag të njohjes së dy shteteve separatiste përfaqësuese të Kremlinit në rajonin e Donbasit të Ukrainës, të cilat ata besonin se do të provokonin një reagim të furishëm perëndimor që mund të gjymtonte ekonominë e Rusisë.

Elvira Nabiullina, guvernatorja shumë e respektuar e bankës qendrore dhe të pranishmit e tjerë ndanë shqetësimet e tij dhe kishin ndihmuar në përgatitjen e prezantimit. Por ata e lanë Grefin të merrte fjalën.

Prezantimi paralajmëroi Putinin se “sanksionet e ashpra” do të krijonin panik në tregjet financiare dhe potencialisht do ta kthenin ekonominë ruse me dekada prapa.

Prodhimi i brendshëm bruto mund të bjerë me 30 për qind në terma dollarë në dy vjet. Inflacioni do ta detyronte bankën qendrore të rriste normat e interesit në 35 për qind, duke ulur të ardhurat reale me një të pestën.

Cilësia e jetës së rusëve do të mbetej pas edhe vendeve në zhvillim, pasi kufizimet në importe do ta bënin Rusinë të luftonte jo vetëm për të gjetur teknologji të avancuara, por gjëra thelbësore si ilaçet dhe ushqimet.

Ndërsa Gref po vuante nga pasojat e mundshme, Putini e ndërpreu atë dhe e pyeti se çfarë duhet të bënte Rusia për të shmangur sanksionet më të këqija, sipas disa njerëzve të njohur me këtë çështje.

Shumë të ndrojtur për të paralajmëruar Putinin për përshkallëzimin ushtarak, teknokratët nuk kishin një zgjidhje të qartë – dhe nuk mund ta detyronin veten t’i tregonin Putinit se ai ishte në rrezik të përballet me katastrofën gjeopolitike.

Ata e lanë takimin aspak më të mençur se çfarë saktësisht po planifikonte Putini ose nëse ai e kishte marrë mesazhin e tyre, thonë njerëzit.

“Ata ishin mjaft të guximshëm për t’i kërkuar burrit të madh një takim. Por ata nuk mundën ta jepnin mesazhin”, thotë një nga personat. “Ata nuk ishin në gjendje të jepnin përgjigjen e vetme.”

Sulmi në shkallë të gjerë ndaj Ukrainës më 24 shkurt, tre ditë pasi Putin njohu separatistët e Donbasit, tejkaloi frikën e tyre më të keqe. Ata zbuluan synimet e vërteta të Putinit së bashku me pjesën tjetër të botës: në televizion.

Dështimi i Putinit për të marrë parasysh paralajmërimet e teknokratëve i shkatërroi ata. “Nuk e kisha parë kurrë [Gref] ashtu. Ai ishte plotësisht i zhveshur, në një gjendje shoku total,” thotë një ish-ekzekutiv që e pa Gref në ditët e para të luftës. “Të gjithë mendojnë se kjo është një katastrofë, ai më shumë se kushdo tjetër.”

Katër ditë pas luftës, besimi i trurit ekonomik të Putinit u grumbullua së bashku në skajin më të largët të një tavoline prej 20 metrash në Kremlin, ndërsa Putin – dukshëm i kënaqur me shakanë e tij të çuditshme se SHBA-ja ishte “perandoria e gënjeshtrës” – i pyeti ata se si të zbusnin sanksionet.

Nabiullina, veshja e së cilës është vëzhguar prej kohësh nga afër nga disa investitorë për sinjale të koduara, u ul e veshur e gjitha në të zeza.

Por ndërsa vendet perëndimore e shkëputën Rusinë nga tregjet financiare globale dhe zinxhirët e furnizimit, teknokratët erdhën në shpëtimin e Kremlinit, duke përdorur aftësi të shkathëta të menaxhimit ekonomik për të zbutur krizën. Në këtë proces, ata janë siguruar që parashikimet e tyre apokaliptike nuk u realizuan.

Brenda kufijve të ngushtë të elitës politike ruse, teknokratët si Gref dhe Nabiullina konsideroheshin dikur si modernizues, një kundërpeshë reformiste ndaj silovikit, veteranët e linjës së ashpër të shërbimeve të sigurisë në krahun tjetër të Putinit.

Megjithatë, kur u përballën me një shans historik për të mbrojtur besimin e tyre në tregjet e hapura dhe për të folur kundër luftës, ata u përbuzën.

Në vend që të shkëputen me Putinin, teknokratët kanë çimentuar rolin e tyre si mundësues të tij, duke përdorur ekspertizën dhe mjetet e tyre për të zbutur goditjen e sanksioneve perëndimore dhe për të mbajtur të bashkuar ekonominë ruse të kohës së luftës, sipas ish-zyrtarëve.

Ekonomia e Rusisë ka shmangur parashikimet më dramatike që ekonomistët perëndimorë – dhe vetë teknokratët – kishin bërë në lidhje me ndikimin e sanksioneve, me goditjen e PBB-së që ka të ngjarë të jetë në rendin e 3.5-5.5 për qind këtë vit.

Megjithëse Rusia është larguar kryesisht nga sistemet globale bankare dhe të pagesave, ekonomia ka qenë në gjendje të rikthehet në zëvendësimet e gatshme që ishin krijuar nga teknokratët.

“Ekipi ekonomik e shpëtoi vërtet. Kjo është arsyeja pse ai i mban ata përreth. Nëse siloviki do të kishte kontrolluar [ekonominë], rënia e PBB-së me të vërtetë do të kishte qenë 10-15 për qind”, thotë një ish-zyrtar i lartë rus. “Ai nuk është i çmendur. Kjo është arsyeja pse ai i la në punët e tyre.”

FT foli me më shumë se 20 zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë, oligarkë, bankierë dhe ekonomistë rusë, të cilët përshkruan dilemën e teknokratëve. Kremlini, banka qendrore e Rusisë dhe Sberbank nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Gazeta ruse e lajmeve financiare Frank Media raportoi fillimisht për prezantimin.

Ndërsa lufta vazhdon, kritikët thonë se heshtja e tyre e vazhdueshme, ndërkohë që ata ndihmojnë shtetin rus, është bërë një formë pranimi, duke i bërë ata bashkëpunëtorë në një luftë që ata privatisht pretendojnë se e kundërshtojnë.

“Të jesh në ekipin e Putinit do të thotë që ndani vlerat e tij, ndani parimet e tij dhe jeni jashtëzakonisht besnikë ndaj tij”, thotë Sergei Aleksashenko, një ish-zëvendës guvernator i bankës qendrore.

Rruga ortodokse
Në pothuajse një dekadë në krye të bankës qendrore të Rusisë, Nabiullina kultivoi me kujdes një reputacion si teknokratja më e mirë e Kremlinit. Ajo e nxori Rusinë nga kriza e saj ekonomike e vitit 2014, zbuti inflacionin përmes politikës monetare ultra-skifter dhe mori përsipër interesa të fuqishme në sektorin bankar tejet të korruptuar.

Suksesi i saj i dha asaj besimin e Putinit, i cili e mbështeti pavarësinë e saj përballë një lobi të fuqishëm oligarkik që shtyu Sergei Glazyev, një nacionalist i linjës së ashpër dhe promovues i teorive të konspiracionit, i cili është i dashur për silovikët, për ta zëvendësuar atë. Në dhjetor të vitit të kaluar, Putin e miratoi publikisht Nabiullinën për kritikët e saj, duke paralajmëruar se Rusia “mund të përfundojë si Turqia” – një fjalë e thënë për politikën ekonomike joortodokse dhe një monedhë që dobësohet me shpejtësi – nëse ajo braktis shënjestrimin e inflacionit për të hapur kredi më të lira për bizneset.

Ndërsa tensionet me perëndimin mbi Ukrainën u rritën, veçanërisht pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014, Nabiullina u zhvendos për të izoluar Rusinë nga sanksionet duke zhvilluar një sistem të pavarur pagesash dhe duke grumbulluar një arkë lufte prej 643 miliardë dollarësh për rezervat valutore.

Por shkalla e pushtimit – dhe sanksionet dërrmuese perëndimore si përgjigje – ende e kapi Nabiullinën në befasi, sipas Alexandra Prokopenko, një ish-zyrtare e bankës qendrore.

“Askush nuk kishte një skenar që Rusia të pushtonte Ukrainën. Ka pasur teste të stresit për kompanitë shtetërore dhe sistemin bankar, por askush nuk pa një konflikt ushtarak në shkallë të gjerë, rezerva të ngrira dhe këtë nivel sanksionesh që vinin”, thotë ajo.

Nabiullina u nis shpejt për të çmontuar trashëgiminë e saj. Vendet perëndimore kapën rreth gjysmën e rezervave valutore të Rusisë, duke e lënë Nabiullinën të paaftë për të përdorur një mjet që supozohej të mbronte ekonominë nga turbulencat. Për të ndaluar rrjedhën në banka dhe për të lehtësuar presionin mbi rublën, Rusia prezantoi kontrollet e monedhës – një masë që ajo u kishte thënë më parë miqve se do ta detyronte të jepte dorëheqjen. “Ne shkatërruam gjithçka që ndërtuam gjatë 10 viteve,” thotë një person i afërt me të.

Konstantin Sonin, një ekonomist në Universitetin e Çikagos, kontaktoi me Ksenia Yudayeva, zëvendëskryetarja e Nabiullinës për politikën makroekonomike dhe një mik i vjetër, në aplikacionin e koduar të mesazheve Signal. Sonin i kërkoi Yudayeva të jepte dorëheqjen, duke e paralajmëruar atë se po ndihmonte përpjekjet e luftës dhe duke e krahasuar stafin e bankës me Hjalmar Schacht, kreun e Reichsbank të Gjermanisë nën Adolf Hitlerin.

Yudayeva tha se “kishte shumë interes për Schacht” në Bankën e Rusisë, por këmbënguli se ajo kishte një detyrim moral për të qëndruar. Nëse teknokratët kryesorë të bankës do të largoheshin në shenjë proteste për luftën, Putini do të emëronte njerëz të linjës së ashpër si Glazyev për t’i zëvendësuar ata dhe do të dëshpëronte rusët e zakonshëm përmes politikave shkatërruese statiste si ngrirja e çmimeve, argumentoi Yudayeva. I neveritur, Sonin fshiu Signal dhe deklaroi se nuk donte të fliste më me Yudayeva.

“Glazyev do të bënte të njëjtat gjëra. Nuk do të kishte asnjë ndryshim mes tyre tani”, thotë Sonin. Yudayeva nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Faqja e lajmeve e pavarur ruse Meduza raportoi fillimisht për shkëmbimin e tyre.

Dështimi i Nabiullinës për të parashikuar ngrirjen e rezervave e bëri atë një objektiv të presionit nga siloviki kryesor, i cili shtyu që një figurë si Glazyev ta zëvendësonte atë në pranverë, sipas një zyrtari aktual dhe një ish-zyrtar rus. Por Putin, dukshëm i bindur në aftësinë e saj për ta larguar Rusinë nga stuhia, në vend të kësaj e emëroi atë për një mandat të tretë.

“Gjithçka varet nga banka qendrore. Nëse banka qendrore nuk funksionon siç duhet, e gjithë ekonomia është e ndyrë plotësisht”, thotë ish-zyrtari. “Nëse Glazyev do të hynte, rubla nuk do të shtypej as në letër. Ata thjesht do të duhet të japin copa druri.”

Nabiullina u lut publikisht që stafi i bankës qendrore të bashkohet për të ndihmuar rusët e zakonshëm t’i mbijetojnë goditjeve financiare të luftës – të cilat ajo e sheh si pjesë thelbësore të misionit të saj, sipas njerëzve të afërt me të.

Por shumë prej tyre vendosën se nuk mund të vazhdonin më me të.

Prokopenko, prindërit e së cilës janë ukrainas, dha dorëheqjen nga puna e saj duke këshilluar Yudayevën në javët e para të luftës dhe u largua nga Rusia. Megjithëse disa zyrtarë të rinj dhe të mesëm të karrierës u larguan në heshtje nga banka qendrore dhe ministritë ekonomike të Rusisë, pothuajse të gjithë teknokratët e lartë të Rusisë mbeten ende në postet e tyre.

“Ata duhej të jepnin dorëheqjen moralisht. Por ajo ndjen se po bën punën e saj”, thotë një oligark rus i sanksionuar për Nabiullinën.

Nga fundi i pranverës, paniku ishte ulur kryesisht. Sistemet e pagesave që banka qendrore kaloi vite duke zhvilluar lejuan që transfertat e brendshme të rrjedhin lirshëm edhe pse sanksionet e ndanë Rusinë nga bota e jashtme.

Çmimet e larta të energjisë lejuan Rusinë të rriste të ardhurat e saj buxhetore – gjysma e të cilave vjen nga nafta dhe gazi – me 34 për qind nga viti në vit nga janari në prill dhe e ndihmuan rublën të rikuperohej nga rënia e saj e shpejtë kundrejt dollarit.

Megjithatë, kjo nuk ishte e gjitha për shkak të veprimeve të teknokratëve. Ndërsa të ardhurat e Rusisë në dollarë nga shitja e energjisë u rritën, sanksionet e bënë shumë më të vështirë për Rusinë blerjen e importeve, duke çuar në ekonominë që të ketë një suficit të konsiderueshëm tregtar. Kjo lehtësoi presionin mbi rublën, duke lejuar Nabiullinën të qetësonte kontrollet e monedhës dhe të fillonte uljen e normave të interesit.

“Banka qendrore e zvogëloi panikun që në ditën e parë,” thotë Sergei Guriev, provokues dhe profesor i ekonomisë në universitetin Sciences Po në Paris.

Por “banka qendrore mbështetet nga policia e trazirave”, shton Guriev. “Nëse do të më pyesnit një vit më parë se çfarë do të ndodhte nëse qeveria do të shpallte se nuk mund t’i nxirrni paratë tuaja nga banka, do të thosha se do të kishte një protestë masive. Por në këtë rast qytetarët e kuptuan se nëse protestonin do të shkonin në burg ose do të rriheshin”.

Disa nga teknokratët rusë janë të shqetësuar se mund të kenë një fat të ngjashëm. Edhe pse shumë prej tyre janë të zmbrapsur privatisht nga lufta, “ekziston kjo frikë se ‘nëse largohem, do të më konsiderojnë tradhtar dhe do të më arrestojnë’”, thotë Prokopenko.

Megjithatë, ndërsa lufta zvarritet, shumë nga zyrtarët e kanë parë punën e tyre si një lloj detyre patriotike. “Për 10 ditët e para, e gjithë elita ishte në gjendje shokuese. Pastaj kishit një fazë të dytë që ishte emocioni i ndjekjes. Tani është bërë rutinë”, thotë Alexei Venediktov, ish-kryeredaktori i Ekho Moskvy, një radio stacion liberal që Kremlini e mbylli në fillim të luftës.

“Ata janë të tronditur dhe të lënduar, kështu që përpiqen të gjejnë mënyra për të justifikuar atë që po bëjnë,” shton Venediktov. “Është një sfidë profesionale dhe intelektuale – si të ndalosh një bankë, si të mbledhësh një buxhet. Dhe Putini në thelb u dha atyre lirinë për të bërë atë që dëshironin.”

“Ishte vërtet e pakëndshme,” thotë një tjetër ish-zyrtar i lartë që ishte i pranishëm.

Partia tregoi se si teknokratët rusë kishin filluar të përvetësonin dhe pranonin rolin e tyre si dhëmbëza në makinën e luftës së Kremlinit, thotë ish-zyrtari. “Arkady është një djalë i lehtë dhe ai nuk është shumë i vetëdijshëm.”

Për ata që mbeten në punët e tyre, të bësh biznes si zakonisht kërkon gjithnjë e më shumë një lloj disonance konjitive, sipas ish-zyrtarit të lartë. “Ata bënë zgjedhjen e tyre”, thotë ish-zyrtari. “Është tepër vonë për të hequr dorë në shenjë proteste. Por ata e dinë se për një kohë të gjatë nuk ka asgjë përveç degradimit dhe izolimit përpara. Ata kanë humbur mundësinë e tyre për t’u larguar.”

Në Moskë, e cila mbetet kryesisht e paprekur nga trazirat ekonomike dhe zyrtarët e tepërt të zellshëm që janë të zakonshëm në rajonet më të varfra dhe të largëta, kjo është bërë gjithnjë e më e lehtë, thotë Prokopenko.

“Ka këto tabela me ‘heronjtë e operacionit special’ në të gjithë Moskën, por njerëzit ende hanë goca deti të freskëta,” thotë Prokopenko. “Lufta bëhet një shfaqje e tillë televizive dhe shumë njerëz nuk janë shikues të rregullt të propagandës televizive shtetërore. Nëse e kupton atë që po ndodh, ose duhet ta përballosh atë në mënyrën tënde ose të ndihmosh refugjatët dhe njerëzit që po përpiqen të largohen,” shton ajo. “Është një lloj lufte shumë jopublike dhe personale. Ashtu si lëvizja në Mongolinë e Brendshme.”

Me gjithnjë e më shumë presion për të deklaruar mbështetjen e tyre publike për luftën, shumë janë përpjekur ta injorojnë atë plotësisht. Në konferencën vjetore të ministrisë së financave në shtator, kryeministri Mikhail Mishustin mbajti një fjalim kryesor duke përshëndetur qëndrueshmërinë e Rusisë ndaj sanksioneve perëndimore dhe duke vlerësuar kabinetin ekonomik për tejkalimin e tyre – por nuk përmendi pse ishin futur ato. Nabiullina dhe një panel zyrtarësh të tjerë të lartë më pas diskutuan hapat e ardhshëm për ekonominë e Rusisë për dy orë – pa thënë as edhe një herë fjalën “Ukrainë”.

“Tani ai është i pari”
Nga grupi që u përpoq të paralajmëronte Putinin për rreziqet e sanksioneve në janar, më i mërzituri për luftën mbetet Gref, sipas disa njerëzve që kanë folur me të.

Në 15 vjet në krye të Sberbank, ai e ktheu monopolin e depozitave me pakicë sovjetike të korruptuar dhe të zhdukur në një bankë lider në botë me ambicie për të sfiduar kompanitë e teknologjisë kryesore të Silicon Valley. Gref, dikur ministër i ekonomisë, kishte shpresuar dikur se suksesi i Sberbank do ta bindte Putinin se reforma e orientuar nga tregu në Rusi ishte e mundur, sipas katër ish-drejtuesve të lartë të Sberbank.

Por pasi sanksionet e ndërprenë Rusinë nga tregjet globale, “çdo gjë që ai ndërtoi është shkatërruar”, thotë njëri prej tyre.

“Ai është një njeri i botës. Atij i pëlqente të shkonte në forume, konferenca dhe takime. Ai ishte në Silicon Valley gjatë gjithë kohës. Ai ishte mik me Jack Ma. Dhe tani ai është një paria”, thotë ish-ekzekutivi.

Në Rusinë e re, këndvështrimi liberal i Gref është një kontrast i fortë me ekonominë gri të “importeve paralele” dhe autarkisë së menaxhuar nga shteti. Përmirësimi i kulturës së korporatës, përmbushja e standardeve perëndimore për ESG – këto nuk kanë gjasa të jenë aftësitë e vlerësuara në Rusinë e së ardhmes, thotë Guriev, një ish-anëtar i bordit të Sberbank. “Njerëzit që janë në krye të këtyre kompanive nuk janë të pajisur mirë,” shton ai.

Me ëndrrën e tij për të ndërtuar një “ekosistem” të shërbimeve financiare botërore të shkatërruar nga lufta, Gref është tërhequr edhe më tej në ambiciet e tij të venitura, thonë njerëzit. Ai u kërkoi drejtuesve të tij që të ndërtojnë një “metaverse” të ngjashme me botën e realitetit virtual të parashikuar nga themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg.

Sanksionet do ta bëjnë këtë të vështirë: Rusisë i ndalohet importimi i mikroçipave të avancuar dhe serverëve të prodhimit perëndimor, duke e çuar potencialisht sektorin e saj teknologjik vite prapa. Por pasi vendosi të mbetet në punën e tij, Gref ka thënë se dëshiron të përballet me sfidën.

“Jeta është bërë më e gjallë dhe interesante,” tha Gref në një panel së bashku me Nabiullina në nëntor. “Duket se do të jetë edhe më interesante në vitet në vijim.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “Financial Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Emirati fiton duke luajtur me të gjitha anët

“The Economist”: Dubai, qendra e ringjallur e botës!

Analiza e Project Syndicate

Dhjetë mësime nga rikthimi i historisë