MENU
klinika

Analiza

A do ta sulmojë vërtet Ukrainën? Bjellorusia s’duhet nënvlerësuar

19.01.2023 - 16:05

A do ta sulmojë Bjellorusia Ukrainën? Kjo pyetje rikthehet në qendër të vëmendjes, për shkak të deklaratave dhe diskutimeve, nga disa lëvizje dhe nga alarmet e dhëna nga Kievi, të cilat bien megjithatë ndesh me maturinë që tregojnë shërbimet sekrete amerikane.

Paralajmërimi

Një zyrtar i lartë rus i politikës së jashtme, Aleksej Polishçuk, ka deklaruar se bjellorusët mund të marrin pjesë drejtpërdrejt në konflikt, në rast se ukrainasit sulmojnë të parët, nëpërmjet një “pushtimi”. E njëjta gjë do të ndodhë nëse ata do të hynin në territorin rus.

Prandaj, gjykuar nga këto fjalë, nuk bëhet fjalë për një veprim parandalues, por për një përgjigje. Ndërkohë, dy ushtritë mike vazhduan stërvitjet e tyre, që cilësohen si një akt parandalues ??kundër kundërshtarit. Ndërkohë, kreu i forcave tokësore të Moskës, Oleg Saljukov, ka parë se sa të gatshme janë trupat për luftime.

Gjeste dhe propagandë për të mbajtur tensionin në nivele të larta. Kjo shoqërohet me paralajmërime të lëshuara nga vetë presidenti ukrainas Volodimir Zelenski. Disa ditë më parë ai pretendoi se rezistenca është gati të përballet me një kërcënim të mundshëm, edhe pse për momentin ai ka regjistruar vetëm disa “deklarata të zhurmshme”.

FILE PHOTO: Russian President Vladimir Putin and Belarusian President Alexander Lukashenko walk during their meeting in the Black sea resort of Sochi, Russia, February 7, 2020. Alexander Zemlianichenko/Pool via REUTERS/File Photo

Lëvizjet

Moska ka zhvendosur trenat e saj në Bjellorusi. Kolona që transferonin ushtarë dhe mbase edhe rezervat e municioneve të artilerisë për t’i dërguar në front, transferime materialesh të destinuara për kontingjentin e dislokuar nga Vladimir Putin në vendin mik, nga 10.000 në 15.000 burra në varësi të vlerësimeve.

Një prani në 3 përmasa: trajnim i rezervistëve; mbështetje për forcat lokale; dhe me diversione për t’i mbajtur të zënë armiqtë. Ekspertët janë gjithmonë skeptikë për një ofensivë bjelloruse, pasi diktatori Llukashenko u frikësohet pasojave të brendshme, ushtria e tij nuk do të përballet me sfidën, ai ka pak për të fituar dhe shumë për të humbur.

Pastaj ka jo pak pengesa gjeografike. Lumenj, zona moçalore, pyje – siç e thekson një raport i “Reuters” – të cilat kombinuar me dislokimin e Ukrainës në kufi mund ta bëjnë shumë të kushtueshëm një mision të tillë. Trupat e mbrojtjes territoriale e njohin mirë territorin, mbrojnë kombin por edhe shtëpitë e tyre, dhe ato kanë një motivim shtesë.

Presionet

Nga ana tjetër, Kremlini ka ushtruar një presion shumë të madh, dhe është e qartë se hapja e një fronti të ri, ndoshta në lidhje me ofensivën e mundshme në pranverë, mund të krijonte vështirësi për Kievin. Në ditët e para të luftës, u hipotetizua një përparim nga kufiri me Bjellorusinë për të ndërprerë rrugët e komunikimit dhe furnizimit që kalojnë në veri.

Por më pas, operacionet u zhvilluan në një mënyrë krejtësisht të ndryshme. Gjithsesi disa vëzhgues vazhdojnë të përsërisin se çdo luftë përbëhet nga faza, ndaj është e vështirë të bëhen parashikime. Prandaj ne mbështetemi te vëzhgimet e kryera nga spiunazhi, satelitët, grumbullimi i gjurmëve elektronike të kryera nga avionët e NATO-s, përfshirë një avion të ri radar që sapo i është dërguar Rumanisë. Burimet nga inteligjenca amerikane përsëritën se nuk kanë zbuluar asnjë shenjë të një ndërhyrjeje të afërt të Minskut, një mesazh i përsëritur për javë të tëra sa herë që Bjellorusia shfaqet në titujt e lajmeve ndërkombëtare.

Mercenarët

Pastaj ka një vëmendje të madhe për “Gardservis”, një kompani private bjelloruse e sigurisë e themeluar në vitin 2019, e vetmja e autorizuar për të zotëruar armë zjarri. E përbërë nga 1 mijë trupa, të paguar me rroga shumë të shkëlqyera dhe që ka mbledhur ish-anëtarë të shërbimeve sekrete, të njësive të zgjedhura dhe të aparateve të klasifikuara.

Sipas raportimeve të mediave, stafi është trajnuar nga instruktorë të Forcave Speciale në qendër të Marina Gorka. Milicët u nënshtrohen kurseve për sabotim, infiltrim, bastisje pas linjave armike. Janë të njohura edhe kontaktet me Grupin Vagner të Jevgeni Prigozhin përmes shkëmbimit të përvojave. Një skenar që nuk e përjashton mundësinë që kjo “kompani” mund të përdoret në një sulm të mundshëm kundër Ukrainës së bashku me rusët. Ose të bëhet një instrument provokimi.