MENU
klinika

Forumit Ekonomik Botëror

“Deutsche Welle”: Davos 2023, pret elitën globale

13.01.2023 - 14:09

Turma e Davosit po kthehet në një mjedis të njohur. Por livadhet e gjelbra të harlisura që formuan sfondin e “Davosit pranveror” të parë majin e kaluar janë zëvendësuar nga shpatet e mbuluara me borë, ku çizmet e dëborës dhe palltot e leshit janë rikthyer.

Ndërsa moti mund të ketë ndryshuar nga viti i kaluar, pikat kryesore të diskutimit mbeten të njëjta. Lufta në Ukrainë dhe pasojat e saj masive ekonomike pritet të mbizotërojnë sërish axhendën e ngjarjes vjetore në resortin alpin zviceran.

Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror, ku marrin pjesë liderë politikë dhe biznesi globalë, të famshëm dhe aktivistë të shquar shoqërorë, po zhvillohet në një kohë kur ekonomia botërore është nën stres ekstrem, e rrëmbyer nga inflacioni i lartë, një krizë energjetike dhe ndërprerje të tjera të furnizimit të shkaktuara nga lufta, duke mos harruar dhe një ringjallje të rasteve të Covid-19 në Kinë.

“Krizat ekonomike, mjedisore, sociale dhe gjeopolitike po konvergojnë dhe po bashkohen, duke krijuar një të ardhme jashtëzakonisht të gjithanshme dhe të pasigurt,” u tha gazetarëve themeluesi i WEF Klaus Schwab. “Takimi vjetor në Davos do të përpiqet të sigurohet që udhëheqësit të mos mbeten të bllokuar në këtë mentalitet krize.”

Takimi pesë-ditor, i cili mblidhet nën flamurin “Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar”, do të marrë pjesë mbi 50 krerë shtetesh dhe qeverish. Ndër të ftuarit e pritur janë kancelari gjerman Olaf Scholz, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

Priten gjithashtu disa liderë të zgjedhur së fundmi, duke përfshirë presidentin e Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol, presidentin kolumbian Gustavo Petro dhe presidentin Ferdinand Marcos Jr. të Filipineve. Kontingjenti afrikan do të drejtohet nga presidenti Cyril Ramaphosa i Afrikës së Jugut dhe presidenti Samia Suluhu Hassan i Tanzanisë.

Shtetet e Bashkuara do të përfaqësohen nga i dërguari i presidentit Jo Biden për klimën, John Kerry dhe përfaqësuesja e tregtisë Katherine Tai.

Nuk do të ketë pjesëmarrje nga Rusia, pasi politikanët dhe drejtuesit e biznesit të vendit mbeten të shmangur nga takimi. WEF ngriu lidhjet e saj me entitetet ruse vitin e kaluar pasi Moska pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit.

Ukraina do të dërgojë edhe një herë një delegacion të nivelit të lartë. Megjithatë, organizatorët kanë refuzuar të ndajnë detaje të mëtejshme për arsye sigurie.

Rreziku i recesionit
Edicioni i 53-të i takimit të Davosit zhvillohet në mes të një prej ngadalësimeve më të mëdha ekonomike të këtij shekulli, me drejtuesen e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, duke paralajmëruar se një e treta e ekonomisë globale mund të goditet nga një recesion këtë vit.

Konflikti në Ukrainë dhe sanksionet perëndimore kundër Rusisë kanë çuar në një krizë të paprecedentë të energjisë. Ndërsa inflacioni në ekonomitë e përparuara si SHBA dhe eurozona duket se ka arritur kulmin, ai mbetet në mënyrë të pakëndshme i lartë, duke i detyruar bankat qendrore të qëndrojnë në kurs me rritje agresive të normave. Kjo do të thotë kosto më të larta të huamarrjes përballë një ekonomie të ngadalësuar dhe gjithashtu rrezikon të përkeqësojë një krizë globale borxhi në vendet në zhvillim, duke përfshirë Afrikën.

Banka Botërore ka paralajmëruar se kriza aktuale ekonomike mund të shkaktojë rritjen e varfërisë në Afrikën Sub-Sahariane, e cila tashmë është shtëpia e rreth 60% të të varfërve ekstremë të botës.

Një studim vjetor i rreziqeve i publikuar nga WEF të mërkurën vendosi krizën globale të kostos së jetesës të shkaktuar nga pandemia Covid-19 dhe pushtimi i Rusisë në Ukrainë si rreziku kryesor i menjëhershëm, duke thënë se kriza e furnizimit me energji dhe ushqim ka të ngjarë të vazhdojë për dy vitet e ardhshme.

Takimi në Davos “do të ndodhë kundër sfondit më kompleks gjeopolitik dhe gjeo-ekonomik në dekada”, tha presidenti i WEF Borge Brende. “Ka vërtet shumë në rrezik kur bëhet fjalë për ekonominë globale për t’u siguruar që ne të shmangim një recesion global, si të shmangim rritjen e ulët, inflacionin e lartë dhe borxhin e lartë.”

Një rekord prej 56 ministrash të financave do të vijnë në Davos këtë vit, dhe po ashtu 19 guvernatorët e bankave qendrore.

Kthimi në biznes
Takimi i Davos po kthehet në vendin e tij tradicional dimëror për herë të parë që nga viti 2020, kur pandemia Covid-19 goditi për herë të parë botën. Ngjarja u mbajt virtualisht në vitin 2021 dhe u organizua në maj të vitit të kaluar.

Zhvendosja e ngjarjes nga periudha e zakonshme e janarit në maj nënkuptonte se disa udhëheqës të profilit të lartë politikë dhe biznesi nuk mund të merrnin pjesë për shkak të përplasjeve në ditar.

Megjithatë, këtë vit Davos do të presë pjesëmarrjen e tij më të madhe të biznesit ndonjëherë me 1500 liderë biznesi që marrin pjesë, mes tyre 600 drejtorë ekzekutivë të disa prej firmave më të mëdha në botë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Deutsche Welle

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN