MENU
klinika

Analiza

‘Makthi’ i Zelenskyt, vetëm një hap larg…

20.01.2023 - 13:39

Makthi i Zelenskyt mund të jetë një hap larg realizimit.

Ditët e fundit, lideri ukrainas dhe të gjitha autoritetet më të larta të vendit kanë folur për frikën e një sulmi nga Bjellorusia . Shqetësimi është se Moska mund të përpiqet të përdorë Bjellorusinë për të ngritur një pushtim të ri tokësor nga veriu. Epo, ditën e djeshme dy luftëtarë rusë MiG-31K – të aftë për të lëshuar raketa hipersonike Kinzhal u ngritën nga baza Machulishchy në Bjellorusi.

Lajmi për luftëtarët rusë është bërë i ditur nga grupi i monitorimit bjellorus Gayun, i cituar nga mediat ukrainase. Sipas grupit, do të kishte gjithashtu një avion vëzhgimi dhe zbulimi A-50U në ajër.

Për momentin, megjithatë, nuk është e qartë nëse avioni po shkon drejt Ukrainës.

Të hënën, megjithatë, forcat ajrore bjelloruse dhe ruse filluan stërvitjet e përbashkëta ajrore të paralajmëruara, të cilat do të zgjasin deri më 1 shkurt.

Ndërkohë një alarm kundërajror ra mëngjesin e djeshëm në të gjithë territorin ukrainas. Këtë e ka bërë të ditur shefi i administratës ushtarake të Lviv, Maksym Kozytskyi, siç raportojnë mediat kombëtare. Alarmi është shpallur pas orës 10:30 me orën lokale. Sot në Kiev do të mbërrijë presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel .

I cili njoftoi këtë mëngjes se ishte “në rrugën e tij” për të diskutuar masat e reja të mbështetjes për Ukrainën me Presidentin Zelensky.

Nga ana tjetër, lufta pritet të kalojë në një fazë të re.

Kokat e para bërthamore do të vendosen “së shpejti” në nëndetësen “Belgorod”, siç raporton TASS, dhe besohet të jetë një kategori krejtësisht e re e armëve hakmarrëse. Zyrtarët amerikanë dhe rusë e përshkruajnë Poseidonin si një kategori të re armësh. Këto koka luftarake me shumë megaton, shkaktojnë valë radioaktive që do t’i bënin pjesë të vijës bregdetare të synuar të pabanueshme për dekada, thanë zyrtarët. Christopher Ford, ish-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Sigurinë Ndërkombëtare, tha më herët se “Poseidon” ishin projektuar për të “mbytur qytetet bregdetare amerikane me cunami radioaktive”.

Vitin e kaluar, televizioni rus transmetoi një video të animuar që tregonte se si siluri “Poseidon” mund të “mbytë Britaninë” dhe propagandistët rusë shpesh kanë kërcënuar se do të sulmojnë Londrën me të që nga fillimi i luftës.

Inteligjenca e NATO-s paralajmëroi tetorin e kaluar se mjeti i fuqishëm nënujor pa pilot i Rusisë “Poseidon” mund të testohej. Burimet e “Republika” pohuan se “Belgorod” ndodhet në Detin Kara, ku mund të lëshohej një dron bërthamor. “Poseidoni mund të gjenerojë cunami radioaktive që mund të shkatërrojnë zonat urbane, si Nju Jorku apo Los Anxhelosi”, tha gazeta. “Shpërthimi i një arme 50 megatonësh në ujërat bregdetare do të shkaktojë një tërmet dhe një cunami 100 metra të lartë.

Dhjetëra tonë ujë deti që do të ngrihet në ajër nga shpërthimi do të bien në breg në formën e rrymës radioaktive”, tha fizikani Rex Richardson në vitin 2018.

“Belgorod” është një nëndetëse eksperimentale për mjetet nënujore pa pilot “Poseidon”.

Russian President Vladimir Putin and his Belarusian counterpart Alexander Lukashenko take a boat trip off the Black Sea coast, Russia May 29, 2021. Sputnik/Sergei Ilyin/Kremlin via REUTERS ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY.

Ceremonia solemne e zhytjes së nëndetëses u mbajt në prill 2019 në fabrikën “Sevmaš” në Sjeverodovinsk. Me më shumë se 184 metra, “Belgorod” është sot nëndetësja më e gjatë në oqean, më e madhe se nëndetëset e Marinës Amerikane me raketa balistike dhe të drejtuara të klasës “Ohio”, të cilat janë 171 m të gjata. Vizatimet e nëndetëses ruse super sekrete që do të mbajë kokat më shkatërruese në botë janë publikuar më parë nga portali britanik Navylookout.com.

Ajo që e dallon Belgorod nga çdo nëndetëse me energji bërthamore në flotën ruse – ose çdo nëndetëse tjetër e tillë në veprim në botë, është misioni i saj. TASS tha se nëndetësja do të mbajë silurët Poseidon të aftë për armë bërthamore, të projektuar për t’u nisur nga qindra kilometra larg dhe për të kaluar mbrojtjen bregdetare duke udhëtuar përgjatë shtratit të detit. Ai tha se “Belgorod” do të ketë një sistem global hidroakustik nënujor për monitorimin total “Harmonija”, i cili mund të mbulojë një hapësirë të madhe ujore.

Ekziston edhe aftësia për të kryer operacione speciale me mini-nëndetësen “Losarik” ose batiskafin pa pilot në ujë të thellë “Klavesin 2R-PM”.