MENU
klinika

'Zgjohet' Perëndimi

Pas Gjermanië dhe Britanisë, SHBA do t’i dërgojë Ukrainës 31 tanke M1 Abrams

25.01.2023 - 20:48

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se shteti i tij do t’i dërgojë Ukrainës 31 tanke M1 Abrams, teksa Kievi po vazhdon të përballet me pushtimin rus prej pothuajse 12 muaj.

Ndërkohë sot Gjermania konfirmoi se do të dhurojë tanke Ukrainës.  Britania e Madhe gjithashtu tha pak ditë më parë se do të furnizojë me tanke Ukrainën.

Duke folur në një konferencë për media në Uashington, Biden tha më 25 janar se aftësitë blinduese kanë qenë kritike për Ukrainën për të luftuar kundër një kundërshtari më të madh.

Megjithatë, Biden tha se kjo lëvizje nuk është “një kërcënim për Rusinë”.

Ai shtoi se SHBA-ja do të trajnojë trupat ukrainase “sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Vendimi i Uashingtonit për të dërguar tanke në Ukrainë, vjen po të njëjtën ditë që Gjermania i dha dritën e gjelbër dërgimit të tankeve të llojit Leopard.

Moska ka paralajmëruar se furnizimi i Ukrainës me tanke moderne perëndimore përbën një provokim të rrezikshëm.

Duke folur nga Shtëpia e Bardhë, Biden tha se tanket e NATO-s për Ukrainën do të ndihmojnë që ukrainasit “të përmirësojnë aftësinë e tyre për të manovruar në terren të hapur”.

Ai foli edhe për vendimin e Gjermanisë për të dërguar tanke në Ukrainë.

Biden shtoi se “pritja nga ana e Rusisë është se ne do të ndahemi, por ne jemi plotësisht të bashkuar”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, vazhdimisht u ka bërë thirrje aleatëve perëndimorë që të furnizojnë shtetin e tij me armatim, përfshirë tanket më moderne, duke thënë se “nevoja për to është shumë e madhe”.