MENU
klinika

Analiza

Pse u kujtua tani Zelensky të ndryshonte qeverinë?

24.01.2023 - 17:26

E gjitha filloi me Alexey Arestovich, i cili për shkak të një deklarate të pakujdesshme ose sepse në fakt po thoshte vetëm të vërtetën, u sulmua nga publiku ukrainas, kështu që dha dorëheqjen dhe nga mbrojtësi më i zjarrtë u bë kritiku më i ashpër i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Presidenti tha të hënën se do të kishte ndryshime të njohura në qeveri, autoritetet rajonale dhe forcat e sigurisë pas raportimeve për korrupsion gati një vit pas fillimit të sulmit rus.

Një ditë më pas, pasuan spastrimet dhe ndryshimet e para, duke filluar nga zëvendësshefi i kabinetit të Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, Kirill Tymoshenko, i cili njoftoi se i kishte dorëzuar presidentit dorëheqjen, por nuk deklaroi arsyet e vendimit. Edhe zëvendësministri i Mbrojtjes Vyacheslav Shapovalov dha dorëheqjen.

“Falënderoj Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy për besimin dhe mundësinë për të bërë vepra të mira çdo ditë dhe çdo minutë,”- tha Timoshenko.

Valë arrestimesh dhe ndryshimesh në rang zyrtarësh të

Mediat ukrainase raportojnë se dorëheqja e Timoshenkos mund të jetë pjesë e ndryshimeve të personelit të njoftuara nga Zelenskyy. 33-vjeçari Timoshenko është zëvendës shefi i kabinetit të presidentit që nga viti 2019. Ai ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e rajonit dhe politikës rajonale. Ai gjithashtu ka punuar me Zelenskyy-n në fushatën e tij zgjedhore.

Reuters raporton se që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës shkurtin e kaluar, Timoshenko është përfshirë në disa skandale që lidhen me përdorimin personal të makinave të shtrenjta. Timoshenko i mohoi të gjitha këto akuza. Mediat ukrainase po raportojnë spekulime se disa krerë të autoriteteve rajonale që ishin të lidhur ngushtë me Timoshenkon gjithashtu mund të japin dorëheqjen.

Dorëheqja e Shapalov

Zëvendësministri ukrainas i Mbrojtjes Vyacheslav Shapovalov, i cili ishte përgjegjës për furnizimin e ushtrisë me ushqim dhe pajisje, gjithashtu dha dorëheqjen. Ai përmendi “akuzat e medias” për korrupsionin si arsye për largimin e tij, duke u shprehur se akuzat janë të pabaza.Ministria e Mbrojtjes thuhet se ka fryrë bruto çmimet në një kontratë të fundit për të blerë ushqime për ushtarët. Mediat vendase akuzojnë ministrinë se ka nënshkruar kontratën me çmime “dy deri në tre herë më të larta” se çmimet aktuale të ushqimeve bazë.

President's foreman Kyrylo Tymoshenko: from Firtash to Zelensky | Ukraine news - # Bukvy

Kontrata e nënshkruar për vitin 2023 do të ishte me vlerë 13 miliardë hryvnia ukrainase, që është më shumë se 320 milionë euro me kursin aktual të këmbimit.

Arrestohet Lozniki

Të shtunën, Byroja Kombëtare Kundër Korrupsionit e Ukrainës (NABU) arrestoi Vasily Lozinki, Zëvendës Ministër i Zhvillimit të Komunitetit, Territoreve dhe Infrastrukturës. Alexey Simonenko u shkarkua nga posti i Zëvendës Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës gjithashtu.