MENU
klinika

Për kulturën, mirëqënien dhe ushqimin...

6 qytete europiane që duhet t’i vizitoni!

11.02.2023 - 10:10

Pvarësisht nëse po kërkoni një arratisje të mirëqenies së botës tjetër ose një rregullim të menjëhershëm kulturor, këto janë pushimet e qytetit për t’u eksploruar tani – dhe hapjet emocionuese për të parë kur të arrini atje.

1.EDINBURGH, për të vjetrën dhe të renë

E zhytur në histori dhe shtëpi e një skene kulturore të gjallë, magjia e Edinburgut qëndron në prekjen e tij shkrirëse të së vjetrës dhe të resë, nga kështjella e lashtë që ngrihet mbi labirintin e rrugëve dhe është një nga vendet më të vjetra të fortifikuara në Evropë, në një skenë të mbushur me bar dhe restorante. Për të mos përmendur Edinburgh Festival Fringe, kulmi kulturor që sjell rrugët në jetë në gusht, me shfaqje brenda dhe jashtë orarit që premtojnë një përvojë për të gjithë. Për një qëndrim elegant, vizitoni postin e qytetit të debutuar së fundi në pasurinë e shquar të Skocisë Gleneagles, ku një shtëpi qendrore e qytetit është rikthyer si një hotel me 33 dhoma me një restorant të shkëlqyer gjatë gjithë ditës dhe bar në çati, Lamplighters.

2. OSLO, për kulturën kompakte

Oslo ka një pasuri të kënaqësive historike, kulinare dhe kulturore (për të mos përmendur pamjet mahnitëse të peizazhit malor në të cilin banon), duke përfshirë zbulimin e Muzeut të madh Kombëtar të Norvegjisë në 2022 dhe një mori ekspozitash të shkëlqyera në kartolina. Por, falë madhësisë së tij kompakte, qyteti ofron potencial maksimal eksplorimi në afërsi të vendit ku qëndroni. Duke folur për këtë, Sommerro i sapohapur, në lagjen e vjetër dhe elegante të Frogner, është rezultat i transformimit të një pikë referimi të viteve 1930 në një hotel të lavdishëm art-deco, me ambiente të brendshme dekadente, një zhurmë restorantesh dhe baresh dhe të qytetit, pishinës dhe tarracës së parë gjatë gjithë vitit në çati.

3. PARIS, për hotele dekadente

Parisi nuk del kurrë jashtë sezonit dhe disa hapje të fundit në kryeqytetin francez i kanë shtuar skenës së tij madhështore të hoteleve së fundmi. Këto përfshijnë Cheval Blanc, pronën e shekullit të 19-të në anën e Senës në pronësi të LVMH që është rinovuar në mënyrë të shkëlqyer nga arkitekti Peter Marino dhe hoteli i dizajnuar përpara Hotel les Deux Gares, i cili ka ambiente të brendshme të drejtuara nga projektuesi britanik dhe mjeshtri i maksimalizmit Luke Edward Hall. Ndërkohë, Bvlgari po zbulon një pronë të re, të projektuar nga firma arkitekturore italiane Antonio Citterio Patricia Viel dhe arkitektët parizianë Valode & Pistre, në Triangle d’Or; dhe Soho House hapi ndërmarrjen e saj pariziane në ish-rezidencën familjare të artistit, poetit dhe kineastit me ndikim Jean Cocteau, e vendosur në lagjen e modës të South Pigalle. Gjithashtu ia vlen të shtohet një ekskursion në kalanë e pasur Airelles Château de Versailles, le Grand Contrôle, në truallin e pallatit që dikur ishte shtëpia e Louis XVI dhe Marie Antoinette, i cili është vetëm një orë larg nga qendra e Parisit.

4. REYKJAVIK, për mirëqenien e botës tjetër

Për peizazhet eterike dhe një bollëk mrekullish natyrore, Reykjavik është një nga pushimet e qytetit më të denjë për ëndrra. Ata që shpresojnë të shikojnë dritat veriore (ndoshta një përvojë qiellore një herë në jetë, kështu që nëse mundeni, atëherë ndoshta duhet ta bëni) duhet të planifikojnë një udhëtim islandez midis shtatorit dhe marsit, kur netët janë më të gjata. (Megjithatë, për shikimin më të suksesshëm të yjeve, është më mirë të dilni më tej nga qyteti.) Sigurohuni që të merrni parasysh një udhëtim në Lagunën spektakolare Sky, një përvojë gjeotermale me pamje nga Atlantiku Verior dhe që ndodhet afër qendrës së qytetit Reykjavik, ku mund të zhyt veten në një ritual shqisor me shtatë hapa, ultra rinovues.

5. KOPENHAGEN, për ushqimin e vlerësuar me çmime

Kopenhagen është një vizitë e domosdoshme për adhuruesit e kuzhinës, por sigurohuni që të planifikoni mirë paraprakisht për të siguruar rezervime tavoline. Sigurisht, është shtëpia e Noma me tre yje të Michelin, restoranti legjendar i René Redzepi, i cili mori titullin e restorantit më të mirë në botë në vitin 2021 dhe do të mbyllë dyert e tij në fund të vitit të ardhshëm për një rishpikje. Kryeqyteti danez gjithashtu krenohet me restorantin që mban vendin e dytë (si dhe tre yje Michelin) në të njëjtën listë: Geranium i Rasmus Kofoed, ku ushqimi është i ngjashëm me artin. Coco Hotel, në lagjen moderne të Vesterbro, është një butik mbresëlënës për qytetin. Është hoteli i parë nga Kolektivi Ushqimor i Kopenhagës (Cofoco), një ndërmarrje e rrënjosur në komunitetin lokal dhe ngrënie nga ferma në tavolinë që aktualisht ka 16 restorante.

6. MADRID, për një bollëk arti

Çudia e Madridit bëhet edhe më e dukshme jashtë sezonit, duke e bërë vjeshtën dhe pranverën kohë optimale për t’u vizituar. Hapjet pranë lagjes së artit të kryeqytetit përbëjnë një bazë ideale për të eksploruar kulturën vendase. Mandarin Oriental Ritz Madrid zbuloi ridizajnimin e tij të vlerësuar vitin e kaluar, duke treguar rinovime të mëdha dhe të përpikta në pallatin 110-vjeçar Belle Époque në Trekëndëshin e Artë të Artit – me muzeun e artit Prado praktikisht në pragun e tij – dhe afër lagjen tregtare të qytetit. Pak më larg, por ende në distancë të lehtë në këmbë nga Muzeu Reina Sofia dhe Muzeu Thyssen-Bornemisza, Villa Magna e Rosewood gjithashtu është hapur sërish kohët e fundit – e riimagjinuar nga grupi i hoteleve luksoze me arkitekt Ramón de Arana dhe Bar Studio për të krijuar një urban elegant. oaz. Prona madhështore krenohet me katër restorante – duke përfshirë Amós, të drejtuar nga shefi me yje Michelin, Jesús Sánchez – dhe një nënshkrim elegant Rosewood Spa. Four Seasons ka mbërritur në zemër të qytetit si një destinacion arti në vetvete: prona është shtëpia e një koleksioni prej gati 1500 pjesësh, nga klasikët tek veprat bashkëkohore të artistëve në zhvillim. Por nuk ka të bëjë vetëm me të renë: në anën tjetër të spektrit, hoteli më i vjetër i qytetit, Gran Hotel Inglés, i cili daton në vitin 1886, u jep mysafirëve mundësinë të thithin historinë e pasur të qytetit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Finlanda deri në Zelandën e Re

15 vendet më të bukura ku mund të kaloni festat