MENU
klinika

Solidarizohet me Turqinë

Kosova shpall ditë zie kombëtare

08.02.2023 - 12:59

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë vendim që dita e sotme të jetë ditë zie në Kosovë, si shenjë nderimi ndaj viktimave që humbën jetën nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. Ajo thotë se përballë tragjedive të tilla duhet qëndruar pranë atyre që kanë nevojë për mbështetje.

“Dhimbja e popullit turk dhe atij të Sirisë është edhe e jona. Prandaj, bazuar në kompetencat kushtetuese e ligjore, në shenjë respekti shtetëror e qytetar, ditën e mërkurë, 8 shkurt 2023 e kam shpallur Ditë Zie Shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmeteve të datës 6 shkurt 2023 me epiqendër në Turqi, të cilët lanë mijëra të vdekur e të lënduar”.

“Teksa kujtojmë viktimat, nderojmë trimërinë dhe qëndresën e atyre që po bëjnë të pamundurën për shpëtimin e çdo jete nën rrënoja. Fuqia shkatërruese e këtij tërmeti ka tronditur zemrat e gjithsecilit, porse mbështetja ndaj njëri- tjetrit në këto ditë tmerri ngjallë shpresën dhe besimin se jeta do të triumfojë”, shkruan Osmani.

Deri më tani mbi 8 mijë viktima janë konfirmuar nga tërmeti në Turqi e Siri, ndërkaq mijëra të tjerë janë akoma nën rrënoja.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Kosova është e gatshme të ndihmojë”

Albin Kurti shpreh ngushëllimet për popullin turk dhe sirian