MENU
klinika

Akuzon Francën

Meloni: Italia nuk ka nevojë për përkëdhelje pas shpine nga BE!

10.02.2023 - 18:29

Qeveria e Italisë po kërkon të mbrojë interesat e saj kombëtare brenda Bashkimit Evropian në vend që të marrë “përkëdheli pas shpine” nga liderët e tjerë të BE-së, tha të premten kryeministrja Giorgia Meloni, shkruan Reuters.

“Krahasuar me ata që mendonin se politika e jashtme italiane kishte të bënte me goditjet pas shpine dhe duke mos marrë parasysh interesat e veta, mendoj se interesat e Italisë janë më të rëndësishme”, tha ajo në një konferencë shtypi pas një samiti të liderëve të BE-së.

Meloni, e cila kryeson një administratë nacionaliste të krahut të djathtë, përsëriti se ajo mendonte se Franca kishte bërë një gabim politik duke ftuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Paris në prag të samitit për një darkë me kancelaren gjermane.

“Ajo që ishte e drejtë dhe e rëndësishme ishte fotografia me të 27 anëtarët e BE-së me Zelenskyy-n. Ky është mesazhi më i fortë që mund të jepni,” tha ajo, duke shtuar se nisma franceze nuk mori parasysh rëndësinë e unitetit evropian.