MENU
klinika

Analiza

“Kulla e Babelit”, skena e fundit e luftës Rusi-Perëndim

23.03.2023 - 13:53

Çadi, një vend në zemër të Afrikës, i njohur si Kulla e Babelit në botë për shkak të diversitetit etnik, është skena e fundit e luftës mes Rusisë dhe Perëndimit për ndikim në Afrikë. Sipas New York Times, Shtetet e Bashkuara, kur bëhet fjalë për Çadin, aktualisht po përdorin të njëjtat metoda për të luftuar kundër Rusisë si në prag të pushtimit të Ukrainës vitin e kaluar.

Qeveria amerikane, shkruan NYT, së fundmi paralajmëroi Presidentin e Çadit, Mahamat Idrissa Déby, se mercenarët e kompanisë ruse Wagner po përpiqeshin ta vrisnin dhe më pas ky informacion doli në publik.

Sipas informacioneve amerikane, mercenarët rusë, të pranishëm në një numër vendesh afrikane, planifikuan të vrisnin Déby dhe disa nga bashkëpunëtorët e tij të ngushtë dhe, duke mbështetur luftëtarët rebelë në Republikën fqinje të Afrikës Qendrore, të zgjeronin ndikimin e tyre në vendin e ri afrikan.

Duke analizuar zhvillimet e fundit të lojës gjeopolitike në kontinentin e pasur me minerale, por politikisht dhe kaotik sigurie, e përditshmja amerikane vlerëson se “qasja më e dhunshme amerikane” në Afrikë synon të kompensojë tërheqjen e Parisit dhe humbjen e pushtetit francez në ish-kolonitë.

“Kulla e Babelit”, skena e fundit e luftës mes Rusisë dhe

Tërheqja ushtarake franceze nga vende si Mali dhe SAR, ku francezët luftuan kundër fraksioneve militante, po shfrytëzohet nga rusët, mercenarët e të cilëve kanë qenë në vendet e Sahelit për të paktën pesë vjet. Këtë herë, SHBA vendos të bllokojë zgjerimin e mëtejshëm të ndikimit rus në atë pjesë të Afrikës.

Çadi, duket se është pika mbi të cilën Uashingtoni nuk do të kalojë. Një zyrtar amerikan i paidentifikuar, i cili, sipas NYT, kërkoi të mbetet anonim sepse është çështje e sigurisë kombëtare, tha se komploti për të vrarë presidentin e Çadit përfaqëson një “kapitull të ri” në aktivitetet e Grupit Wagner në Afrikë, sepse tregon se lideri i Wagner është Yevgeny Prigozhin tani është gati të likuidojë ata që i qëndrojnë në rrugën e tij. “Për këtë arsye, Shtetet e Bashkuara janë kthyer në masa më të sigurta që synojnë ngadalësimin, frenimin, ndalimin dhe kthimin e ndikimit të Wagner në Afrikë,” tha një burim për NYT.

“Për këtë arsye, Shtetet e Bashkuara janë kthyer në masa më të sigurta që synojnë ngadalësimin, frenimin, ndalimin dhe kthimin e ndikimit të Wagner në Afrikë,” tha një burim për NYT. Që Afrika është në qendër të ofensivës diplomatike të fuqive kundërshtare, tregojnë edhe vizitat e zyrtarëve kryesorë shtetërorë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ndodhet aktualisht në Niger , i cili ka premtuar 150 milionë dollarë ndihmë për Sahelin. “Kudo që shfaqen Wagneritët, telashet pasojnë,” paralajmëroi Blinken.

Kur bëhet fjalë për Çadin, Rusia ka hedhur poshtë akuzat për planifikimin e vrasjes së presidentit. Moska njoftoi se Mahamat Idriss Déby ishte i ftuar në samitin e dytë ruso-afrikan, i cili do të organizohet nga Vladimir Putin në korrik. Në rastin e Çadit, duket gjithashtu se disa anëtarë të rrethit të brendshëm të Déby-t kanë filluar të anojnë drejt Rusisë. NYT raporton fjalët e një zyrtari të lartë të Çadit, i cili tha në mënyrë anonime se gjysmëvëllai i Debit, Seid, ish-kreu i kompanisë shtetërore të energjisë, vizitoi Moskën tre herë gjatë vitit të kaluar.

Të paktën një herë ai takoi Prigoginën, kreun e Wagner. Fotoja e profilit në rrjetin social Facebook tregon Seid Déby përballë Kremlinit, kujton gjithashtu NYT. Është e qartë se popullsia e Çadit nuk i do më francezët dhe kjo është arsyeja pse SHBA duhet të veprojë. Megjithatë, me të drejtë shumë pyesin nëse lojërat e reja gjeopolitike në Afrikë do të kenë demokraci të brishtë dhe gjithçka që është arritur deri më tani si një viktimë kolaterale.

“Uashingtoni nuk duhet të lidhet shumë me një president autoritar si Deby vetëm për ta parandaluar atë të bjerë nën ndikimin rus,” tha Succès Masra, lideri i opozitës, i cili foli me të përditshmen amerikane me telefon nga Shtetet e Bashkuara, ku u arratis pas masakra e protestuesve në Çad nëntorin e kaluar.

Drejtuesit e rinj të institucioneve evropiane

Liderat e BE-së ‘shpallin luftë’ për emërimet

“Kina po zgjat pushtimin rus të Ukrainës”

Stoltenberg: Nëse Pekini nuk ndryshon kurs, aleatët duhet të…

Vizita e parë pas 24 vitesh

Pse po shkon Putin në Korenë e Veriut

Si Uashingtoni nxiti Pekinin të pushtonte ishullin

Anijet e aleatëve të SHBA lundrojnë në “oborrin kinez”