MENU
klinika

Shmangni dushin e nxehtë!

Si të qetësoni muskujt gjatë shtatzënisë?

22.03.2023 - 12:15

A mund të jetë i rrezikshëm dushi me ujë të nxehtë në shtatzëni?

Pas një dite të gjatë dhe të lodhshme, me siguri do të dëshironi një dush ose vaskë të nxehtë me avull për të relaksuar muskujt dhe për të qetësuar nyjet. Të futesh për një ngrohje të shpejtë, më pak se 10 minuta, nuk është një gjë e keqe. Por nuk duhet të qëndroni në dush ose vaskë me avull për një kohë të gjatë. Ngritja e temperaturës shumë të lartë të trupit mund të shkaktojë efekte anësore serioze negative zhvillimore. Ndërsa një dush me avull mund të duket si ideja më e mirë në shumë situata, duhet të jeni të kujdesshëm për disa arsye.

Cili është problemi me një dush ose vaskë të nxehtë?

Të bësh dush me ujë shumë të nxehtë për një kohë të gjatë ose të futesh në një vaskë të nxehtë në vetvete nuk është problemi. Qëndrimi shumë i gjatë dhe ngritja e temperaturës së trupit është problemi. Problemi me një dush shumë të gjatë ose qëndrimin në një vaskë të nxehtë është se kjo mund të rrisë temperaturën e trupit përtej 38.3 gradë, e cila ka qenë e lidhur me defektet e lindjes. Defektet e lindjes zakonisht ndodhin gjatë 6-8 javëve të para të shtatzënisë, kështu që kjo është periudha kohore për t’u shqetësuar veçanërisht. Spina bifida, defektet e zhvillimit të trurit dhe anomalitë gastrointestinale janë të gjitha të lidhura me ekspozimin e nxehtësisë dhe rritjen e temperaturave të trupit gjatë shtatzënisë. Përveç kësaj, lindja e parakohshme është e lidhur me rritjen e temperaturave të trupit. Ndërsa gratë që përdornin vaskë të nxehtë ose sauna shumë shpesh u zbuluan se kishin këto defekte, e njëjta gjë mund të zbatohej për dushet ose banjat e zgjatura. Rritja e nxehtësisë mund të shkaktojë defekte të tubit nervor (NTD), por një defekt i tubit nervor nuk ndodh pas 6-8 javësh të shtatzënisë.

Në vend që të bëni një dush të zgjatur për t’u çlodhur, duhet të provoni mënyra të tjera për të qetësuar veten dhe muskujt gjatë shtatzënisë.

Së pari, duhet të provoni joga. Yoga çliron natyrshëm endorfinat e nevojshme për relaksim, dhe është gjithashtu një mënyrë e mirë për të qëndruar në formë dhe fleksibël në ditët para lindjes. Ju gjithashtu duhet të provoni një banjë të ftohtë ose të notoni në një pishinë. Ndërsa një banjë e ftohtë mund të mos tingëllojë aq relaksuese sa një dush me avull, ai do t’ju relaksojë duke hequr presionin nga kocka dhe nyje  dhe temperaturat e ftohta do të ndjehen freskuese.

Nëse vërtet mendoni se keni nevojë për nxehtësinë e një vaskë të nxehtë ose dush me avull, bëni vetes një banjë të ngrohtë.

Të bëni një dush të nxehtë për disa momente gjatë shtatzënisë do të jetë mirë, por kini kujdes që të mos qëndroni në ujin me avull për një kohë të gjatë. Ngritja shumë e lartë e temperaturës së trupit për një kohë të gjatë mund të shkaktojë defekte serioze neurologjike për fëmijën tuaj.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ja çfarë mund të jetë!

Ju kruhet barku gjatë shtatzënisë?