MENU
klinika

Ja cilat janë

4 shijet më të rrezikshme të cigareve elektronike!

14.04.2023 - 08:25

Shkencëtarët janë ende në ditët e para të zbulimit të rreziqeve të mundshme shëndetësore të avujve. Kështu që mund të jetë e vështirë për përdoruesit e cigareve elektronike të dinë se sa dëm mund t’i sjellë shëndeti ky zakon. Por ekspertët tashmë e dinë se disa shije janë më të rrezikshme se të tjerat. Rreth 4.3 milionë britanikë përdorin cigare elektronike, nga rreth 800,000 një dekadë më parë, sipas një raporti të fundit.

Dhe megjithëse zakoni konsiderohet më i sigurt se duhani, shkencëtarët ende nuk i kuptojnë plotësisht rreziqet. Këtë javë, ministrat në Angli shpalosin plane të reja për të inkurajuar duhanpirësit për një kohë të gjatë që të ndërrojnë cigaren për të pirë. Këshillat në Angli do të ofrojnë tregti me cigare elektronike deri në një milion njerëz – gati një e pesta e duhanpirësve për të ulur normat e varësisë.

Nëse ju i konsumoni ato thjesht për hobi apo një alternativë ndaj pirjes së duhanit, këtu janë disa shije që mund të dëshironi të shmangni.

1. Mentja
Mentja, mund të ngatërrohet lehtësisht me shëndetin për shkak të shijes së saj të freskët. Por sipas një studimi të ri, vapat e nenexhikut mund të jenë një nga shijet më të rrezikshme kur bëhet fjalë për shëndetin e mushkërive. Studiuesit e Universitetit të Pitsburgut zbuluan se aroma e ftohtë prodhon mikrogrimca toksike që mund të çojnë në sëmundje të mushkërive. Adhuruesit e cigares elektronike me mente merrnin frymë me më veshtirësi dhe kishin funksion më të dobët të mushkërive se duhanpirësit e tjerë.

2. Shije kremoze
Bajamet, krem karameli, vanilja dhe biskota duken të gjitha si shije të padëmshme apo jo? Epo, një studim zbuloi se foshnjat e lindura nga nëna që pinë ‘vape’ kremoze janë në rrezik të shtuar për të pasur deformime të fytyrës. Ekspertët nga Universiteti i Commonwealth-it të Virxhinias zbuluan se 70 për qind e pulësve të ekspozuar ndaj shijeve të kremit kishin të çara. Ndërsa është tronditëse që këto shije shkaktuan gërvishtjet për të zhvilluar çarje, ne ende nuk e dimë nëse ato kanë të njëjtin ndikim në një embrion njerëzor.

3. Kokoshka të lyera me gjalpë
Ana e rrezikshme e aromës së shijshme u zbulua për herë të parë në vitet 1990, kur stafi në një fabrikë kokoshkash në SHBA filloi të ankohej për simptoma të kollitjes dhe frymëmarrjes. U zbulua se problemet e mushkërive ishin për shkak të një sëmundjeje të pakthyeshme dhe vdekjeprurëse të mushkërive të quajtur bronchiolitis obliterans, e cila tani shpesh referohej si ‘mushkëri kokoshka’, sipas The Atlantic. Kimikati i rrezikshëm që krijon kokoshkat e lyera me gjalpë quhet diacetil dhe është ndoshta diçka që duhet të përpiqeni ta shmangni.

4. Kanella
Ndërsa kjo aromë mund të ketë erë dhe shije të shijshme, kjo nuk do të thotë se është e sigurt. Në fakt, hulumtimet e mëparshme kanë sugjeruar se mund të jetë aroma më e rrezikshme për të thithur. Kanella u rendit në një studim të botuar në revistën Frontiers in Physiology si një nga shijet më të rrezikshme për mushkëritë. Dhe, sipas WebMD, shijet e kanellës madje mund të dëmtojnë aftësinë e mushkërive për të hequr qafe mukozën.